Alabay Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri

Alabay Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri

Alabay Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri

Alabay, bir diğer adı ile Alabai köpeği çoban köpekleri arasında en çok tercih edilen cinsler arasında yer almaktadır. Ayrıca dünyanın en eski köpek ırkları arasında yer almakta olan bu tür oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Tahmini olarak bundan 4000 yıl öncesine dayanan tarihe sahip Alabay köpeği Tibet’e özgü olduğu düşünülmektedir. Günümüzde ise dünyanın bir çok farklı noktasında ideal çoban köpeği olarak kullanılırken en yaygın olarak Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan da görülmektedir.

Hem iyi bir avcı hem de başarılı bir bekçi köpeği olma özelliği ile nam salmış Alabay köpeği, tarih boyunca bir çok farklı statüde yer almıştır. Eski kaynaklara göre bu türün Moğol seferleri sırasında askerlere destek olması, koruması ve savaşçı ruhunu sergilemesi için kullanılmıştır. Günümüzde Asya dışında pek de rastlanmayan bu tür çiftliklerde, fabrikalarda ve evlerde koruma amacı ile tercih edilmektedir.

Alabay Köpek Kişiliği

Alabay köpeği kişiliği ile son derece koruyucu ve kollayıcı bir türdür. Her daim tehlikelere karşı dikkatle hareket etmekte olan bu tür, yabancılara karşı oldukça saldırgan davranışlar sergileyebilmektedir. Doğası gereği bekçilik ile ustalaşmış Albay köpeği içgüdüsel olarak sahibini her daim korumaya meyillidir. Bu durum Alabay köpeğinin sahibine olan bağlılığını göstermektedir. Ancak yabancıları korkutmaması için yavruluktan itibaren iyi bir eğitim ve sosyalleştirme geretirmektedir.

Bulunduğu bölgede lider olmak isteyen kişiliği ile dikkat çeken Alabay köpeği kendisinden başka köpekler ile aynı ortamda olmaktan hoşlanmamaktadır. Özellikle kendisi ile aynı cinse sahip köpeğe karşı her daim üstünlük çabası gösterdiği ve saldırganlaştığı bilinmektedir. Ayrıca beslenme sırasında yanına hiç kimsenin yaklaşmasını istememektedir. Yüksek enerjisi ile bilinen Alabay köpeği düzenli egzersiz ile her daim hareketli kalmalıdır.

Alabay Köpek Sağlık Durumu

Alabay köpeği diğer köpek cinsleri gibi kesinleşmiş bir kalıtsal hastalığı içermese de bazı köpek hastalıkları ile karşılaşması oldukça olağandır. Ancak düzenli beslenme ve uygun çevre koşullarının sağlanması durumunda ortalama yaşam süresi 11 ile 13 yıl arasında değişiklik gösterdiği söylenmektedir.

Alabay Köpek Bakımı

Alabay köpeği sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sürebilmesi için düzenli bakım uygulamalarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bekçi köpeği olmasından dolayı sıklıkla tüy tarama uygulaması gerektirmeyen bu tür aralıklarla ılık bir su ile banyo yaptırılabilir. Ancak suya sokmak için köpeğinizi asla ısrarcı davranmayınız. Genel olarak kendi bakımını üstlenmekte olan bu tür daha çok egzersiz ihtiyaçları duymaktadır. Alabay köpeği yüksek enerjiye sahip olmasından dolayı sahibi tarafından her daim yürüyüşe çıkartılmasında fayda var. Eğer ki yeteri düzeyde egzersiz yapılmaz ise enerjisini saldırganlıkta kullandığı görülmektedir.

Her daim sağlıklı olması için Alabay köpeğinizi en kaliteli mamalar ile beslemeniz gerekmektedir. Düzenli olarak vereceğiniz öğünlerinin yeteri miktarda ve kararında olması önemlidir. Ayrıca köpeğinizin su ve mama kabının her daim temiz olmasına dikkat ediniz. Aksi taktirde oluşabilecek mikrop ve bakteriler hastalanmasına sebep olmaktadır. Alabay köpeğinin bahçe ortamında büyütülecek olmasından dolayı zehirli otlara karşı dikkatli olunuz. Bir çok köpek çevredeki zararlı otları tüketmesinden dolayı hayati tehlike yaşamaktadır. Alabay köpeğinizin sağlık sorunlarına karşı önceden müdahale edilebilmesi için düzenli veteriner kontrolüne götürmeniz oldukça önemlidir. Bir çok hastalık köpeklerde başta bilinmese de sonradan ciddi problemler doğurabilmektedir. Beraberinde parazitlere karşı aşı uygulamalarını de deri sağlığını koruyacak pire aşılarını yaptırmayı unutmayınız.

Alabay Köpek Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İletişimi

İnsancıl kişiliğe sahip Alabay köpeği içgüdüsel olarak her daim koruyucu olması ile bilinmektedir. Beraberinde yabancılara karşı oldukça saldırgan davranışlar sergileyebildiği söylenen bu tür küçüklükten beri iyi bir eğitim ve sosyalleştirme ile çocuklarla iyi geçinecektir. Ancak kendisine her daim saygı ve hoşgörü ile yaklaşılmasını eklemesinden dolayı çocukların bu konuda deneyimli olmasında fayda var. Beraberinde daha küçük çocuklar ile baş başa bırakılmaması gerekmektedir.

Alabay köpeği otoriter yapısı ile çocuklarla iyi geçinse de diğer evcil hayvanlar ile pek de iyi bir dostluk sağlayamamaktadır. Özellikle aynı tür köpekler ve diğer köpek türlerine karşı üstünlük kurma çabasına girmekte olan Alabay köpeği saldırgan özellikler gösterebilmektedir. Beraberinde daha küçük evcil hayvanlarla da aynı ortamda yalnız bırakılmaması gerekmektedir. Daha çok sahibine karşı itaat etme özelliğine sahiptir.