Alman Çoban Köpeği

Irk Boyutu:
Büyük Boy

Yükseklik:
Erkek 60 – 65 cm Dişi 55 – 60 cm

Ağırlık:
Erkek 35 – 40 Kg Dişi 35 – 40 Kg

Ortalama Yaşam:
11-14 yıl

Dünya üzerindeki ırklar içerisinde en popüler köpek ırkı olan Alman Çoban Köpeği’nin iri sayılacak cüssesine  rağmen bu derece popüler olmasının nedenini fiziksel güzelliği ve mükemmele yakın karakter yapısıdır.

Alman Çoban Köpeği

Dövüşten kaçmayan, tam bir arazi köpeğidir. Yabancılara karşı arkadaş canlısı davranmazlar. Gerekli sosyalleştirme yapıldığı sürece hayvan ve çocuklarla iyi geçinirler ancak köpeklerle arkadaşlığı pek tercih etmezler. Uzun ve kaslı bir köpektir. Siyah burnu, güçlü makas çenesi, yayvan; dik kulakları ve akıllı, badem gözleri vardır. Düz sırt, hareketli, alçak kuyruklar, kaslı bacak- göğüs, kısa ve yuvarlak ayaklara sahiptir. Makam ve gücün sembolu olarak bilinirler. Omuz genişliği 64 cm ve ağırlığı 41 kg’dan fazla olan Alman Çoban Köpekleri ‘Kral Çoban Köpeği’ olarak anılırlar. Ancak bu bahsedilen cins Amerikan Kennel Kulübünü tarafınan diğer cinsten farklı bir cins olarak belirlenmemiştir.

Karakter yapısı

Çok akıllı, bağlı, itaatkar, cesur ve koruyucu yapıda olurlar. Korkusuz olması ile meşhurdur ancak asla saldırgan olmazlar.Sadık olmaları onların çok iyi bir arkadaş olmasına yol açar. İyi gözlemci bir köpektir. Farklı yaşam tarzlarına uyumlu olma özellikleri vardır.

Alman Çoban Köpeği Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Çok iyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Çok iyi
Koruma özelliği Çok iyi
Yaşam ortamı

Yeterli egzersiz yapıldığında apartmanda da yaşayabilmektedir. Bahçeli evlerde de rahatlıkla yaşayabilirler

Eğitim

Yeni hareketler öğrenmeye meyilli, istekli köpeklerdir. Sahiplerinin sesine hassas olurlar. Öğrenmeye esnek olmaları onları köpek sporları da dahil bir çok aktivite için makul hale getirir.

Egzersiz ihtiyacı

İtaat ve polis çalışmalarını yaparken çok mutlu olurlar. Küçükken çok fazla egzersiz yapmaları eklem, kemik ve kaslara zararlı olabilir. Onun için oynayabileceği bir bahçe ister, ancak gerekirse apartman hayatına uyum sağlayabilir.

Bakımı

Haftada bir kere fırçayla taranmalıdır. Tüy dökümü sırasında özel bir tarak gerekir. Şişliği önlemek için günlük beslenmeleri gün içine yayılmalıdır.

Tüy yapısı

Üç çeşit vardır: Kalın-kısa, kalın uzun ve dalgalı uzun tüylü olanlar. Uzun tüylü olanların iki tüy katmanı olmayabilir. Alman Çoban Köpeği prototipi koyu ten rengi; yüzünde siyah maske ve sırtında siyah lekeden oluşur. Diğer bir yandan Alman Çoban Köpekleri siyah, gri, kahverengi, sarı gibi tek renk; yada siyah-beyaz-kahverengi yada kahverengi yerine kirmizi olabilecek şekilde üç renk olabilir. Samur; ayakta siyah işaretler şeklinde renkleri olabilir. Bu cins köpekler beyaz olmazlar; bazı ülkelerde beyaz olanları farklı bir cins olarak değerlendirilir.

Kökeni

Alman Çoban Köpeği (German Shepherd Dog (GSP), Alman Çoban, Alsatian, Deutsher Schaferhund; hatta Polis köpeği olarak da bilinir) 19. yüzyılın başlarında ve 20. yuzyılın sonlarında tam bir koyun köpeği üretmek amaçlı üretilmiştir. Genel olarak bilinenin aksine kurt ile hiç bir alakası yoktur. Alman üreticilerin amacı cesur, akıllı ve koyunları iyi güdebilecek, kuvvetli koşabilecek bir köpek cinsi elde etmekti. Atik ve kuvvetli bir köpek elde ettikten sonra Alman Çobak Köpeği koruma ve polis işindeki yeteneğini kısa zamanda ıspatlamıştır. 1. Dünya Savaşı esnasında ismi Alsatian olarak değişmiştir (Alsatia kelimesi Fransız bölgesinde Almanca bir kelimedir) Böylelikle olası Alman düşmanlığına karşı bu türü korumak amaçlanmıştır. Alman Çoban Köpekleri; izleyicileri 12 feet yüksekliğe zıplamak gibi yetenekleriyle etkileyen sinema yıldızı Rin Tin Tin ile en ünlü cins köpek olma özelliği kazanmıştır.Rin Tin Tin’in özel bir aşçı tarafından hazırlanan domuz fleto biftekleri ile beslendiği bilinir. Artık ülkenin en ünlü köpek cinsi olmasa da populer bir koruma, polis, rehber, arama-kurtarma ve uyuşturucu tespit etme köpeğidir.