Bir Kediyi Eğitmek Mümkün mü? İşte Bilmeniz Gereken Her Şey

Bir Kediyi Eğitmek Mümkün mü? Hemen hemen tüm kedi severler tarafından sorulan temel sorulardan biri, kedilerin eğitilebilir olup olmadığıdır. Hangi kedi sahibi sevgili kedilerinin tüm komutlarını dinlerken inanılmaz beceriler kazanmasını istemez? Evcil hayvanınız sizi dinliyorsa, evinize gelen insanlar kedinizin gerçekten iyi huylu olduğunu anlayacaktır.

Bu blogda, kedilerin gerçekten eğitilme becerisine sahip olup olmadıklarını ve eğer öyleyse, daha hızlı öğrenmelerini sağlamanın yöntemlerini tartışacağız. Ancak bundan önce, kedilerinize komut ve püf noktaları öğretmenin gerçek faydaları olup olmadığını anlamamız gerekiyor.

O halde başlayalım,

Kedilerinizi Eğitmenin Faydaları Nelerdir?

İlk olarak, eğitim, kedilerde mükemmel sağlığı korumak için gerekli olan çok ihtiyaç duyulan sosyal ve çevresel zenginleştirmeyi sağladığı için kediler için faydalıdır. Ayrıca kediler çabuk sıkılan evcil hayvanlardan biri olduğu için can sıkıntısının önlenmesine yardımcı olur. İkincisi, kedinin zihnini, her zaman keskin ve sağlam kalmalarına yardımcı olan uygun eğitim ile uyarma eğilimindesiniz.

Kedilere mükemmel eğitim vermenin diğer faydaları aşağıda verilmiştir:

 • Kedinizle aranızdaki bağı arttırır.
 • İstenmeyen davranışları kaşımayı, saldırganlığı ve kutunun dışına işemeyi önler.
 • Zihinsel ve duygusal sağlığı iyileştirir.
 • Stres, korku ve kaygıyı azaltır.
 • Birçok davranış bozukluğunun üstesinden gelmeye yardımcı olur.
 • Bir kedinin enerjisini harcaması için sağlıklı bir çıkış sağlar.

Olumlu Pekiştirme Nedir?

Bir evcil hayvan aşığı olarak, bu terimi hayatında birçok kez duymuş olabilirsin ve çoğunlukla köpek eğitimi ile ilişkilendirilir. Evcil hayvanlarınızı her iyi davranış sergilediklerinde veya sizin dediğiniz gibi bir komut yaptıklarında sürekli olarak ödüllendirdiğiniz bir tekniktir. Olumlu pekiştirme söz konusu olduğunda, evcil hayvanınızın ödülü eylemleriyle ilişkilendirmesi gerektiğinden zamanlama her şeydir.

Olumlu Pekiştirme ile ilgili bir diğer önemli şey, tüm süreçle tutarlı olmanız gerektiğidir. Evcil hayvanınızı eğitirken, evcil hayvanınızı çok fazla ipucu ile karıştırmamak için siz ve aile üyeleriniz aynı yönteme bağlı kalmalısınız.

Kedilerinizi Ödüllendirmenin En İyi 3 Yöntemi

Artık kedinizi ödüllendirmenin faydalarını öğrendiğinize göre, bunu yapmanın en iyi yöntemlerini bilmek isteyebilirsiniz. İşte sevgili kedilerinizi etkili bir şekilde ödüllendirebileceğiniz 3 yöntem:

 • Yiyecek: – Kediler için muhtemelen en büyük motive edici yiyecektir ve mağazanızda oldukça besleyici kedi mamaları  varsa, sizi gerçekten dinleyeceklerdir . Yemek saatini antrenmandan hemen sonra ayarlayın, böylece yiyecekleri ödül olarak görecekler.
 • İkramlar: – Kedilerinizi kısa sürede eğitmek istiyorsanız, iyi kedi maması satın almayı düşünün . Ödülü, iyi davranışlarıyla zamanlayın, böylece ipuçlarını daha hızlı seçsinler ve ne zaman emrederseniz onu tekrarlasınlar.
 • Sevgi: – İnsanlar gibi evcil hayvanların da gelişmek, sağlıklı ve mutlu kalmak için büyük sevgiye ihtiyacı vardır. Kedilerinizi eğitirken tüm dikkatinizi ve sevginizi verdiğinizden emin olun. Sağlıklı ve mutlu olmaları için onlara günde en az 30 dakikanızı ayırın.

Bir Tıklayıcı Bir Kediyi Eğitmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Clicker , etkinleştirildiği anda ses çıkaran ve kedilerinizin belirli bir davranışını işaretlemede büyük ölçüde yardımcı olan bir cihazdır . Bu cihaz benzersiz ve yaratıcı bir ses ürettiğinden, sizinle kediniz arasındaki boşluğu etkin bir şekilde kapatır ve aranızda iyi bir iletişim kurulmasına da yardımcı olur.

Bir tıklayıcı kullanırken, egzersiz seanslarınızı bir seferde birkaç dakikadan az tuttuğunuzdan emin olun. Bu, kedilerinizin kolayca sıkılmaması için önemlidir.

Kedinizi Eğitmek İçin Neye İhtiyacınız Var?

Kedinizi eğitmeye başlamadan önce, bunu yapmak için belirli bir “atmosfere” sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Atmosfer kelimesi, kedilerinizin herhangi bir güçlük çekmeden ipuçlarını kolayca almalarına yardımcı olabilecek sağlıklı bir çevreye sahip olduğu anlamına gelir. Son derece etkili bir kedi eğitimi için doğru atmosferi oluşturmanıza yardımcı olabilecek bazı şeyler şunlardır:

 • Başlamak için sessiz, dikkat dağıtıcı olmayan bir yer bulun
 • Kedinizi en çok motive eden şeyleri bulun
 • Mümkünse antrenmanınıza yemek saatinden sonra başlayın.
 • 2 dakikaya kadar kısa antrenmanlarla başlayın, ardından seviyeyi kademeli olarak artırın.

Peki, Bir Kediyi Eğitmek Gerçekten Mümkün mü?

Cevap kocaman bir Evet! Kedinizin yaşı kaç olursa olsun, onu her zaman yukarıda belirtildiği gibi doğru araçlar ve ipuçlarıyla eğitebilirsiniz. Tekrar öğrenme isteklerini kaybedebileceklerinden, kedilerinizi eğitimle çok fazla rahatsız etmemeyi her zaman unutmayın. Sevgi ve şefkatle, kedilerinize iyi davranışları öğretirken birçok mucize yapabilirsiniz.

digimas.net