Bir köpeğin besin gereksinimleri bizden ne kadar farklıdır?

köpek-maması

Ev yapımı evcil hayvan mamalarının incelendiği bir araştırmada, mamaların yüzde 90’ından fazlasının, evcil hayvanlar için dengeli beslenme sağlamadığı ve eksiklikleri olduğu saptanmıştır.

  • Her türün çok farklı beslenme gereksinimleri vardır. Köpeğiniz için hazırladığınız mama, çocuğunuz ya da kendiniz için hazırladığınız yemeklerle aynı değildir. Köpeklerin beslenme gereksinimleri insanlardan oldukça farklıdır.
  • Bir köpeğin gereksinimlerinin karşılanması için uygun şekilde dengelenmemiş olan mamalar sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Örneğin, sağlıklı metabolizma için kalsiyumun fosfora kıyasla daha yüksek olduğu ölçülü bir oran sağlayacak şekilde, kalsiyum ve fosfor düzeyleri dengelenmiş olmalıdır.**
  • Köpeklerin, insan gereksinimine kıyasla çok daha fazla taurine ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaç büyük önem taşımaktadır. Çok az taurin, kalp ve göz rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.
  • Köpeğinize hiçbir zaman çiğ et vermemelisiniz. Çiğ etin işlemden geçirilmesi, biz insanların tükettiği besinlerin pişirilmesinde her zaman kritik bir aşamadır. Aynı zamanda köpeğinizin maması için de önemlidir. Çiğ etler sıklıkla salmonella, listeria ve hatta evcil hayvanlar ve onların bakımıyla ilgilenen insanlar için çok tehlikeli olabilen E. coli gibi bakteriler içermektedir. Bu bakteriler, çiğ etle beslenen köpekler ve diğer evcil hayvanlardan, onlarla temas halindeki insanlara geçebilmektedir. Küçük çocuklar, yaşlı ve bağışıklık sistemleri zayıf olan bireylerde ciddi hastalıklar ortaya çıkması mümkündür.††