Border Collie özellikleri, bakımı, beslenmesi, sağlığı ve eğitimleri

 Border Collie özellikleri, bakımı, beslenmesi, sağlığı ve eğitimleri

En zeki köpek türleri arasında yer alan Border Collie dayanıklılığıyla da herkesi kendine hayran bırakıyor. Peki Border Collie köpek ırkının özellikleri neler? Border Collie evde beslenir mi? Border Collie’nin bakımı ve beslenmesi nasıl olmalı? Border Collie hakkında kısa bilgiler.

Border collie, İngiltere-İskoçya sınırında yaklaşık 300 yıldır koyun çobanı köpeği olarak kullanılan zeki bir köpek türü. Yetenek yarışmalarında oldukça başarılı olan Border Collie’ler, dayanıklı ve çevik yapılarıyla da ön plana çıkıyor.

Border Collie yaklaşık 48- 51 cm yüksekliğinde, 12-20 kg ağırlığında bir köpek ırkı. Çoğunluk siyah-beyaz ve uzun kürklü olur. Kızıl veya üç renkli olanlarına da rastlanır.

Border Collie özellikleri

  • Border Collie oldukça enerjiktir. Vücudunun yüksekliği omuzlarının yüksekliğine göre az bir miktar uzundur. 
  • Baş şekli belirgin alın bölgesi orta derecede geniş görünür. Gözleri oval bir yapıdadır.
  • İki çeşit Border Collie var. Biri uzun tüylü diğeri ise kısa tüylüdür.
  • Kürk renkleri; siyah-beyaz , üç karışık renk, kızıl-beyaz, siyah-gri ya da bunların tam aksine tamamen siyah olarak karşımıza çıkabilir.
  • Irkın uzun tüylü olan türünde boyun kısmı yeleli ve kuyruklar uzun tüyler ile kaplıdır.
  • Border Collie ortalama yaşam süresi 10 –14 yıl arasındadır.

Bakımı ve beslenmesi

Border Collie düzenli olarak egzersiz yaptırılmalı ve enerjisini dışarı atmalıdır. Tüylerini düzenli olarak taramak, uzadığı takdirde tırnaklarını da kesmek gerekir. Border Collie için özel bir beslenme şekli yok. Ancak kullandığınız mamanın besin değerlerinin yeterli olduğuna özen göstermelisiniz.

Border Collie evde beslenir mi?

Eğitime son derece açık olan Border Collie’nin iyi bir şekilde sosyalleşmesi gerekir. Yani bu köpek evde kapalı kalmamalı. Ev ortamında diğer köpeklerle çok iyi anlaşamaz. Hareketli olduğu için bahçeli bir ev onun için daha uygun olacaktır.

iş köpekleri ve show köpekleri diye 2 ye ayrılır iş köpekleri daha hareketli show köpekleri daha güzel daha ilgi çekicidir.  Tüy dökümü fazladır bu kötü yanı diyebiliriz. Çok hareketli olduğu için spor yapanlar için iyi bir şey bu. Dünyanın en zeki köpeği olduğu için gelişimi ve öğrenimi diğer cinslere göre çok daha etkili olacaktır. Bahçede beslenmeye daha uygundur çünkü çok aktiftir bu aktifliğe ulaşamazsa üzülen bir cinstir.