Border Collie ve Golden Retriever Köpek Irkı Arasındaki Farklar

Border Collie ve Golden Retriever Köpek Irkı Arasındaki Farklar

Bir sonraki köpek arkadaşınız için Border Collie ile Golden Retriever’ı karşılaştırıyor musunuz ? Border Collie ve Golden Retriever çok farklı görünümlü ırklardır. Ve çok popüler köpekler oldukları için çoğu insan onları kolayca tanıyabilir.

Ancak her iki cinsi de tam olarak bilmiyorsanız, kişiliklerindeki farklılıkları, bakım ihtiyaçlarını, eğitim gerekliliklerini ve daha fazlasını bilemeyebilirsiniz. Ama burada bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız. Her iki cins de arkadaş canlısıdır ve çocuklarla arası iyidir, ancak bazı belirgin farklılıkları da vardır .

Yani, ister sadece farklılıklarını merak ediyor olun, ister bir sonraki aile yavrunuz için seçenekleri daraltmaya çalıştığınız için buradasınız, doğru yere geldiniz. Bu ırkların her ikisi de aile refakatçileri için mükemmel seçimlerdir , ancak biraz daha derine dalalım ve her iki köpek türünü de evinize kabul ederseniz neler bekleyebileceğinizi görelim.

Irk Tarihi

Sizi bu iki adamın başladığı en başa götürelim. Geçmişlerine bakmak, onların köpek olarak ve daha da önemlisi, aile hayvanları olarak nasıl olacakları hakkında size çok şey söyleyecektir.

Border Collie , Galler ve İskoçya’nın ıslak ve sert topraklarından gelir . Roma ve Vikinglerin köpek gütmesinin sonucuydu. İstilalarından sonra, Viking’in İzlanda Çoban Köpeği , Border Collie cinsinin temel bileşeniydi . Kanında hayvancılıkla, gütme yaşam tarzına hazırdı. Birçok çalışan köpeğin aksine, bir aile hayvanı olduğu kadar hala çalışan bir köpek olarak kullanılmaktadır.dünyanın en iyi çoban köpeği olduğu da söylenir. 2020 yılında Amerika’nın 35 inci en popüler ve hatta daha popüler İngiltere’de gölet karşısındadır. Çarpıcı güzel görünümleri ve sevimli tavırları, genellikle sağlık sorunları olmadan benzersiz bir tasarımcı köpek yaratmak için ebeveyn olarak diğer köpeklerle eşleştirilen Border Collies’e sahiptir .

Golden Retriever

Golden Retriever da İskoçya’dandır , ancak çok daha yeni bir türdür. Lord Tweedmouth tarafından 19. yüzyılda mükemmel silah köpeği yaratma arayışında yaratıldı . Köpek makyajı artık soyu tükenmiş Yellow Retriever, Tweed Water Spaniel, Irish Setter ve Bloodhound’dan oluşuyor . Efendisinin avını toplarken ideal olan nazik ağzıyla tanınır.Amerika’ya gelene kadar 1908’e kadar değildi. Amerikalı spor avcıları yeteneklerinden o kadar etkilendiler ki onları burada da kullanmaya başladılar. İnsanlar onun bir aile hayvanı olarak ne kadar sevecen ve eğlenceli olduğunu fark edene kadar uzun sürmedi. 

Dış görünüş

Diğer Border Collie ikizlerinin aksine , Border Collie ve Golden Retriever’ları birbirinden ayırmak kolaydır . Border Collie orta boy bir köpektir ve Golden Retriever büyük boy bir köpektir. Sınırların en büyüğü, en küçük Altın ile aynı boyuttadır. Ve Sınırlar da birkaç inç daha kısadır. Bu nedenle, bazı aileler için ırklar arasında seçim yapmak için ihtiyaç duydukları cevap büyüklük farkı olabilir.

Golden Retriever orta uzunlukta bir kürke sahiptir ve çeşitli Golden tonları alır. Beyaz soluk itibaren üzere koyu kırmızı , her zevke uygun bir gölge vardır. Kenarlığın en yaygın rengi siyah ve beyazdır. Ama aynı zamanda siyah, mavi, merle, samur, leylak, brindle , altın ve kırmızı olabilir, hepsi farklı desenlere sahip. Yani, hayatınızı renklendirmek için biraz renk seviyorsanız, Bordür her ikisinin de en renklisidir . Buna ek olarak , daha nadir görülen çok renkli veya mavi gözleri de miras alabilir .

İki cins arasındaki diğer temel fark, Sınırın aile birimi dışındakilerle mesafeli olmasıdır . Onlarla tanıştırıldıktan sonra bile çok çekingen olabilir. Bir de herkesin altın çocuğu olan Golden Retriever var. Süper arkadaş canlısı, asla şüpheci ve herkesin onun arkadaşı olduğuna inanıyor. Elinde hırsız çuvalı olsa bile!

Hem Golden Retriever hem de Border Collie, yüksek enerjili köpeklerdir. Onlar hem yoğun egzersize ihtiyaç duyar onları mutlu ve sağlıklı tutmak için. Egzersiz ihtiyaçlarını karşılayamazsanız, ikisi de sorunlu, mutsuz ve yıkıcı olacaktır. Aktif programlarına bağlı kalmak için zamanınız yoksa, lütfen bu adamlardan hiçbirini almayın.

Hem Golden Retriever hem de Border Collie’nin eğitilmesi kolaydır. Bunlar köpekler yetiştirmek için en kolay arasında köpek krallığında ve çok itaatkar bulunmaktadır. Bu nedenle, her ikisi de ilk kez köpek sahibi olacaklar için uygundur, çünkü onlara numaralar yaptırmak çok fazla deneyim gerektirmez. Olumlu pekiştirme eğitim yöntemini kullanın ve bu bir esinti olacaktır.

Hem Golden Retriever hem de Border Collie nispeten sağlıklı köpek ırklarıdır. Border Collie sağlıklı olduğunu her iki kişiden ve o daha uzun Healthspan’in sahiptir yanı. Bu adamların sağlığının anahtarı, en kaliteli beslenme, düzenli egzersiz ve taranmış ve sağlıklı ebeveynlerden geliyor.

Beslenme

Farklılıklarına rağmen, her iki cins de her gün neredeyse aynı miktarda yiyecek yerler. Border Collie yiyeceğim iki buçuk gıda bardak ve çevresindeki Golden Retriever yiyor üç bardak hakkında. Boyut farklılıklarına rağmen bu çok benzer görünebilir, ancak Border Collie , Golden’dan çok daha fazla kalori yakar .

Her ikisinin de gün boyunca ayakta kalmalarını sağlamak için ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlamak için yüksek kaliteli köpek mamasına ihtiyaçları vardır. Yüksek kaliteli mama taneleri de onlara dengeli bir beslenme sağlayacaktır. Golden Retriever, büyük ırklar için tasarlanmış bir mama tanesinde çok daha başarılı olacaktır. Oysa Border, tüm cins büyüklüğündeki mama tanelerini yiyebilir.