Cennet Papağanı Özellikleri ve Bakımı

cennet-papagani-ne-yer-yavru-bakimi-nasil-napilir-4427487

Cennet Papağanları zeki ve sevecen kuşlardır. Kuş beslemeye yeni başlayanlar için uygundur, ancak diğer türlerden biraz daha fazla bakım gerektirir. Çok dikkat ve şefkat gerektirdikleri için çift olarak beslenmeleri daha iyidir. Cennet papağanı 13-17 cm arasında büyüyen küçük bir tıknaz papağandır. Yuvarlak veya sivri uçlu bir kuyrukları bulunur. Ortalama ömürleri 10-12 yıl arasında olup bazıları ise daha uzun yaşamaktadır. Şimdiye kadarki en yaşlı cennet papağanı 17 yıl yaşamıştır. Cennet Papağanı Özellikleri ve Bakımı nasıl yapılır, nasıl başa çıkılır bu durumla ilgili maddeler aşağıda yer almaktadır.

Bakım ve Beslenme

Cennet papağanlarının çoğu, düz bir tabakta veya hafif ılık su püskürten bir mekanizma altında yıkanmayı sever. Bir banyo tabağı kullanırsanız, kuşların kenarda tünemiş olduğunu ve başlarını ve üst bedenlerini suya batırıp kanatlarını çırptıklarını görebilirsiniz. Bu tür kuşlar suyun içinde zaman geçirmek oldukça hoşlanmaktadır. Cennet papağanı kuşları genellikle tırmanma ve çiğneme yoluyla tırnaklarını ve gagalarına kendi kendilerine bakım yaparlar. Bununla birlikte, tırnak kesimi hakkında veterinerinize danışarak bilgi alabilirsiniz.

Vahşi doğada bu kuşlar tohumlar, meyveler, tahıllar, otlar, yaprak tomurcukları, mısır ve incir gibi ürünlerle beslenir. Bir cennet papağanı beslenmesi, tek bir kuş için günlük 45-60 gram yemden oluşacaktır. Çeşitli takviyeler ve vitaminlerle birlikte küçük bir papağan karışımından oluşan bir diyet genellikle uygun olarak kabul edilir. Ayrıca yeşillikler, meyveler ve bitkisel takviyelerle birlikte formüle edilmiş bir diyet, ek vitaminler olmadan da uygun olarak kabul edilir ve daha popüler bir eğilimdir.

Takviyeler, taze sebzeler, yeşillikler, ağaç kabuğu, bazı meyveler ve darı içerebilir. Meyve takviyeleri elma, üzüm, armut, muz ve kividen oluşabilir. Yeşillik ve sebze takviyesi olarak ıspanak, hindiba, su teresi, turp, maydanoz, karahindiba, havuç, mısır koçanı, bezelye, marul ve çeşitli bahçe bitkileri verilebilir. Fındık gibi ek proteinler sunulabilir, kabuksuz fıstıkların yanı sıra fındık, ceviz ve kestane de deneyebilirsiniz. Kalsiyum sağlamak için ayrı bir tabakta bir mürekkepbalığı veya çakıl ve istiridye kabuğu sunulmalıdır. Avokado ise verilmemelidir, çünkü kuşlar için toksik olabilir.

Cennet papağanları plastik tabakları çiğneyeceğinden yiyecek ve su kapları toprak veya porselen olmalıdır. Bu kuşlar çok fazla su içerler, bu yüzden sularını gün içinde sık sık değiştirdiğinizden emin olmalısınız.

Cennet Papağanı Kafesi

Bu canlılar çok aktif kuşlardır, bu nedenle onları yeterince rahat barındırmak için en uygun kafes çok fazla alan sağlayan büyük ve geniş bir kafes olacaktır. Kuş başına kafes ölçüleri en az 81 x 50 x 50 cm olmalıdır. Kafeste yaklaşık dört tünek, yem ve su kapları ve banyo alanı bulunması tavsiye edilir. Kafesi bir standa yerleştirin veya göz seviyesinde, duvardan 15 cm uzak bir duvar desteğinden asın. Seçtiğiniz noktanın iyi bir ışığa sahip olduğundan ve havalandırıldığından emin olun. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmak aşırı ısıya sebep olabileceği için kafes kapı ve pencerelerden uzak olmalıdır. Ayrıca güvenlik hissini arttırmak için en az bir duvara yakın yerleştirilmelidir.

Ortalama gündüz sıcaklıkları 15 ila 35 arasında değişebilir ve gece sıcaklıkları 1 dereceye kadar düşer. Genel bir kural olarak, sizin için konforlu olan ortam sıcaklığı kuşunuz için de yeterli olmalıdır. Kuşunuzun hasta ya da sağlıklı olması fark etmeksizin, sıcaklığa bağlı rahatsızlık belirtileri görüp görmediğinizi inceleyin. Üşüyen kuşlar genellikle uzun bir süre boyunca kabarır. Sıcaklamış kuşlar ise kanatlarını vücutlarından ve tüylerinden uzak tutar. Rahatsız hissetmelerini önlemek için kafes geceleri kapatılmalıdır. Kuşlar için özel dinlenme yerleri koymak isterseniz kafesin içine hepsi aynı seviyede ve aynı tipte yerleştirilmiş kutular yerleştirebilirsiniz. Bu, yer kapmak için dövüşmelerini önlemeye yardımcı olur. Cennet papağanı için yuvalık kutu 20 x 20 x 20 cm veya 25 x 15 x 15 cm ‘dir.

Kafes Bakımı

Temel kafes bakımı, yiyecek ve su kaplarının günlük temizliğini / değiştirilmesini içerir. Düz gazete, kafesin tabanını sarmak için kullanılabilir. Tabandaki kağıt ya da gazete hastalıkları önlemek için günlük olarak değiştirilmelidir. Haftalık olarak kafesi ılık sabunlu su veya kuş kafesi dezenfektanıyla temizlemeli ve dezenfekte etmelisiniz. Tünekleri ve oyuncakları kirlendiklerinde yıkamalı ve tamamen kurutmalısınız.

Sosyal Davranışlar

Cennet papağanları çok sosyal kuşlardır. Genel olarak, sağlıklı ve mutlu olmaları için tek değil, çiftler halinde tutulmaları esastır. Tek bir cennet papağanı varsa, başka bir kuş ile gerekli sosyal etkileşimi sağlamalısınız. Bu kuşlar, sahiplerine veya eşlerine karşı şiddetli bağlılık geliştirir.

Size veya eşlerine karşı olan sosyal davranışlarının yanı sıra, diğer kuşlara karşı son derece agresif olabilirler. Birden fazla çift besliyorsanız temizlik rutinleri sonrasında doğru eşleri aynı kafese koyduğunuzdan emin olmalısınız. Birbirlerine aşırı bağlı çiftler sürekli birbirini tımar eder ve üreme mevsimi boyunca ve tüm yıl birbirini besler. Bu küçük kuşlar gün boyu konuşurlar. Ani bir gürültüden korktuklarında, potansiyel bir yırtıcı tespit ettiklerinde veya soğuk ve rüzgarlı ortamlarda yuvalarına gizlenirler.

Günlük Faaliyetler

Cennet Papağanları gün doğumu ile birlikte uyanır, gerinir, mama yer ve hemen cıvıl cıvıl şakımaya başlar. Genellikle gün ortasına doğru sessizleşir ve öğleden sonra cıvıltılarına devam ederler. Bu kuşlar çok aktif oldukları için uçar, tırmanır, tahtaları veya oyuncaklarını kemirir ve bütün gün kendilerini tımar ederler. Tohum çanları, salıncaklar, merdivenler, aynalar, parlak nesneler ve ahşap kemirme aparatları gibi her türlü oyuncakları severler. Bu kanatlı canlılar doğal kağıt öğütücülerdir, bu nedenle onlara oynamaları için boyasız kağıt verebilirsiniz. Kafesten çıkardığınız bir kuş, keşfetmeyi sevdiği için etrafta gezinecektir. Cennet papağınızın oynadığı herhangi bir odada açık kapılar veya pencereler, tuvalet / lavabo gibi su alanları bulunmadığından ve asla sıcak sobanın yakınında olmadığından emin olun. Kuşunuz kafes dışındayken daima onu izlemelisiniz.

Tavsiye Bağlantı: Sevda Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Cennet Papağanını Eğitmek

Evcil bir cennet papağanı için genç bir tek kuş seçin. Genç kuşların beceriler öğrenmek ve sevecen davranmak için inanılmaz bir yeteneği vardır. Oysa yetişkin kuşların evcilleştirilmesi çok daha zordur ve genellikle çok fazla hile veya taklit bazlı davranışları öğrenmezler. Elle yetiştirilen yavrular zaten oldukça sosyalleşmiş ve evcil oldukları için bakımları daha kolaydır.

Evcilleştirme, sizin ve kuşunuzun kabulü ve güvenini içerir. Bu, her gün kuşunuzla mümkün olduğunca çok zaman harcamak anlamına gelir. Yumuşak konuşarak ve yavaş hareketlerle eğitime başlayın. Kuşunuz sizinle birlikteyken rahat olduğunda, onu evcilleştirmeye başlayabilirsiniz. Cennet papağanları en iyi konuşan kuşlardan biri olarak kabul edilmez ve toplamda ancak birkaç kelime öğrenebilirler.

Cennet Papağanı Sorunları

Kuş kendi haline çekiliyorsa, tüylerini yoluyorlar, tüyleri donuksa, gözleri uzun süredir kapalı duruyorsa, donuk bakıyorsa, burun akıntısı varsa, çok uyuyorsa, ilgisini kaybetmişse ya da mama yemiyorsa tüm bunlar hastalık belirtileri olabilir. Dışkıları renk değiştirebilir ve daha sulu olabilir (sağlıklıysa grimsi beyazdır ve çok ince yapıda değildir). Ayrıca çok hızlı kuyruk sallanması, tünekten düşmesi, garip nefes alması ve hapşırması da bir sorun olduğuna işarettir. Cennet papağanlarının mustarip olduğu yaygın hastalıklardan bazıları gaga ve tüy hastalığı, polyoma virüsü enfeksiyonu, maya enfeksiyonları, çiçek virüsü enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyonlar, iç parazitler, akarlar, keneler, bağırsak gribi, koksidiyoz, solunum rahatsızlıkları ve ishaldir. Hasta bir Cennet Papağanı hemen teşhis ve tedavi için bir kuş veterinerine götürülmelidir.