Dogue de Bordeaux

dogue-de-bordeaux

Irk Boyutu:
Büyük Boy

Yükseklik:
Erkek 60 – 76 cm Dişi 58 – 72 cm

Ağırlık:
Erkek 54 – 66 Kg Dişi 52 – 64 Kg

Ortalama Yaşam:
10 – 12 yıl

Dogue de Bordeaux

Sadık ve ailesine bağlı olan Bordeaux Bolldog, aynı zamanda korkusuz ve gururludur. Çocuklara ve aile üyelerine karşı kibar ve nazik olsa da bazen çok saf olabilir. Dogue de Bordeaux bekçilik ve korumalık görevini çok iyi yapar. Çok fazla hırıldar, bazen salya akıtır.

Karakter yapısı

Dogue de Bordeaux sakin ve sabırlı bir köpektir. Erken yaştan itibaren diğer hayvanlarla sosyalleştirilmelidir. Dogue de Bordeaux’in sabırlı ve kibar mizacı vardır, ancak yabancılara karşı, bazen de diğer köpeklere, özellikle erkek köpeklere karşı şüpheli ve agresif olur.

Dogue de Bordeaux Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi İyi
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Çok İyi
Yaşam ortamı

Dogue de Bordeaux için apartman hayatı uygundur.

Eğitim

Dogue de Bordeaux için eğitimde sabit ve kibar bir tutumla yaklaşılmalıdır. Güçlü bir köpektir ve deneyimsiz köpek sahipleri için uygun değildir. Tutarlı bir eğitimin uygulanması gerekir.

Egzersiz ihtiyacı

Dogue de Bordeaux çok fazla egzersize ihtiyaç duyar, ancak ev içinde çok sakin olur. Ya oyun oynamak için bir bahçeye ya da günlük yürüyüşlere ihtiyaç duyar.

Bakımı

Dogue de Bordeaux ortalama düzeyde tüy döker ve az sıklıkla taranma ihtiyacı duyar. Ortalama 10-12 yıl ömrü vardır ve bazı durumlarda sezeryan doğuma ihtiyaç duyar. Dogue de Bordeaux cinsi için annesinin yavrusuna kaza ile çarpması yavruları için ciddi bir risk oluşturmaktadır.

Tüy yapısı

Dogue de Bordeaux’in kalın, kıvrımlı cildi ve kızıl kahverengi lekeleri olan kısa, yumuşak kürkü vardır. Siyah ya da kırmızı maskesi ve göğüs ile göğüs ve ayak parmaklarında beyaz lekeleri vardır. Dogue de Bordeaux ortalama düzeyde tüy döker.

Kökeni

Dogue de Bordeaux’un (aynı zamanda ‘Fransız Çoban Köpeği’ ya da Bordo Çoban Köpeği’ olarak bilinir) tarihi ve nereden geldiği bilinmemektedir. Kimilerine göre tarihi Yunan Molussus cinsinden geldiği söylense de kimileri Avrupa çoban köpeğinden geldiğini söyler, ancak Napoli çoban köpeğinden de geldiği söylenmektedir. Her durumda bu türün günümüze kadar geldiği ilk köpek cinsi, 14. yüzyılda Fransa’da boğa-köpek dövüşleri ve ayı-köpek dövüşleri gibi şiddetli köpek dövüşleri olayları için uyarlanmıştır. Dogue de Bordeaux, Dogue’nin 1863 yılında Paris’te düzenlenen bir köpek gösterisinde tanınmış ve Fransa’nın şehri olan Bordeaux’un adını almıştır. Ancak çoban köpeği etkisinin olumsuz olduğu belirlendiği zaman, bu cins için 1920’lere kadar kesin bir standart görülmemiştir. Günümüzde bu cins Fransa’da en popüler cinstir, ancak diğer ülkelerde de yavaş yavaş dikkat çekmeye başlamıştır. Dogue de Bordeaux hala nadir bulunan bir köpektir ve dikkatli çalışmalar yapılmadığı sürece yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde günümüzde bu cinsten ortalama 3,000 tane vardır ve Amerika Kennel Kulübü tarafından bu cins ve sayısı tanınmıştır. ‘Beasley’ olarak adlandırılan Dogue de Bordeaux Tom Hanks ile birlikte ‘Turner & Hooch’ filminde başrolde oynamıştır.