Egzotik Hayvan Sahibi Olmak mı, Bir Daha Düşünün!

Bir kediyi akvaryumda tutar mısınız? Ya da hamsterı at çiftliğinde? Bir yılana oturmayı öğretebilir misiniz? Evet kulağa hepsi çok saçma geliyor değil mi? Hatta tehlikeli. Maalesef, insanlar egzotik hayvan edindiklerinde aslında çok da farklı bir şey yapmıyorlar.

Bal ayıları, çeşitli yılan türleri, siyah panter, yeşil iguanalar, uçan sincap, örtülü bukalemun, hatta zehirli kurbağalar evcil hayvan olarak satılan egzotik hayvanlar arasında yer alıyor. Egzotik hayvan satın almak çok da zor olmayabilir ancak iyi bir fikir olmadığını söyleyebiliriz. Hem bu hayvanlar hem insanlar hem de çevre için yanlış bir karar olacaktır. Bazı ülkelerde illegal olduğunu da hatırlatmak da fayda var.

Hayvanlar için kötü

Uzmanlar kurtların köpeğe evrimleşmesinin en azından beş bin yıl ile on bin yıl arasında sürdüğünü düşünmektedirler. Yani vahşi ve evcil hayvan arasında binlerce yıl fark vardır. Kedi ve köpek gibi evcilleştirilmiş hayvanlar insanlar olmadan kolayca yaşayamazlar, egzotik hayvanlar ise tersine insanlarla yaşamakta zorlanırlar.

Buna ek olarak egzotik hayvanların ihtiyaçlarına dair çok fazla bilgimiz yok bu sebeple de ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamak mümkün değil. Örneğin birçok maymun, kuş ve vahşi kedi türü bir gün içinde kilometrelerce mesafe katedebilir. Tasma ile parkta bir yürüyüş bunun yerine geçemez. Egzotik hayvan sahibi olan kişilerin çoğunluğu bu canlıların ihtiyaçlarını karşılayamadığı için kafesler, zincirler ve hatta teslim alırken fiziksel şiddet uygular. Bazen bu hayvanların dişleri veya pençeleri de aldırılır ki sahibine hiç bir şekilde zarar veremesin.

Gıda eksiklği, stres, travma ve davranış bozuklukları evcil hayvan olarak alınan hayvanlarda sıklıkla görülür. Maalesef medikal bakım almak da oldukça zordur.  En başta birçok egzotik hayvan, hastalıklarının semptomlarını saklarlar. Hastalandığından şüphelenildiğinde ise uygun bir veteriner bulmak için hayvanat bahçesine gitmek gerekebilir!

Tüm bunları düşündüğünüzde siz siz olun bir daha düşünün…

Sokaklar ve barınaklar minik patili dostlarımızla doluyken…..

Bir daha düşünün…