En güçlü çeneye sahip köpek ırkı hangisi

Yüzyıllardır insanoğlunun en sadık dostları olan köpekler eğer sosyalleşmez, eğitilmez veya sevilmezlerse, tüm ırklar için agresif davranma, saldırganlaşma ve ısırma eğilimi gelişir. Ancak tabii ki bir chihuahua ile pitbull terrier aynı şiddette zarar veremeyecekleri için, biz, ısırma kuvveti en güçlü köpek ırklarını listeledik! 

Köpeklerin ısırma kuvvetlerini ölçmek için PSI ( pi es ay ) denen basınç birimi kullanılır. PSI basınç kuvveti nedir, önce gelin onu konuşalım. PSI İngiliz ölçü sisteminde kullanılan inç kareye pound cinsinden uygulanan kuvveti tanımlar ve bir köpeğin ısırığı ile ortaya koyabildiği gücü açıklamak için kullanılan birimdir. Daha iyi anlamak için profesyonel bir boksörün yumruk gücünün ortalama 776 PSI, ortalama bir otomobil lastik basıncının ise 32 PSI olduğunu aklınızda tutun. Şimdi gelin en güçlü ısırığa sahip köpek ırkı hangisiymiş, bir bakalım?

10. Leonberger 

 İsmini Almanya’ın Leonberg kentinden alan bu cins, terapi köpeği olarak da sık sık kullanılır.  Her ne kadar insan canlısı olsa da öfkelendiğinde dişlerinin arasından 399 PSI kuvvetinde bir ısırık açığa çıkabilir, dikkatli olun!

 9. Wolfdog 

Bu ırk evcil ve kurt ırkı karışımı oluşmuş bir melezdir. Bu yüzden ortalama bir köpekten daha tehlikelidirler. Isırığının kuvveti 406 PSI olan bu ırkın dişleri umarız ki yiyecekten başka bir şeye değmez…

 8. Dogo Argentino  

Tahmin ettiğiniz üzere Arjantin’de, av sırasında sahibini vahşi hayvanlardan koruması için geliştirilmiştir. Dogo’lar doğaları gereği agresiflerdir fakat yine de nedensiz yere saldırmaları zordur. Erken sosyalleşme ve itaat eğitimi ile saldırgan davranışlar azaltılsa da öfkelendiğinde bu köpeğin etrafında olmak istemezsiniz, çünkü ısırık kuvveti tam tamına 500 PSI’dır.

 7. Dogo Canario 

İsmi büyüleyici güzelliği ile bilinen Kanarya Adaları’ndan gelir ve tarihi bir savaş köpeğidir. 1940’larda yasaklanmadan önce maalesef köpek dövüşlerinde kullanılmıştır. Agresif yapısıyla bilinen bu ırkı beslemenin birçok ülkede yasa dışı olması şaşırtıcı değildir, çünkü ısırık kuvveti tam 540 PSI’dır.

 6. English Mastiff 

Mastiff’lerin ataları, vahşi ve yetenekli savaş köpekleri olarak bilinen ‘Molossus’ lardır. Bugün boyut olarak dünyanın en büyük köpek ırklarından biri ve çocukların yumuşacık arkadaşı olan, bu üzgün surat ifadeli devin ısırma kuvetti 556 PSI’dır.

 5. Tosa Inu 

Tosa Inu, birçok farklı türün en iyi özelliklerini bir bünyede toplamak amacıyla Japonya’da geliştirilmiş bir ırktır. Uygun eğitim ve liderlikle, sahibiyle beraber çeşitli aktiviteleri gerçekleştirebilecek olsa da onun kuvvetini hafife almamak gerekir. Tona Inu’nun ısırma kuvveti 556 PSI’dır ve bu nedenle Avustralya, Almanya, Norveç ve Danimarka gibi ülkelerde bu ırkı sahiplenmek yasaklanmıştır.

 4. Dogue De Bordeaux 

14. yüzyıldan beri var olan ve Fransız asıllı olan bu köpek geçmişte ağır nesneleri çekme ya da soylu insanları koruma gibi görevler üstlenmiştir. Dogue De Bordeaux’ları tehdit etmediğiniz sürece 556 PSI’lık ısırma gücünü göstermesi için bir sebebi yoktur.

 3. Cane Corso (kane korso okunuşu)

Listemizin 3 numarasında Roma antik döneminden gelen Cane Corso – Korsika Köpeği var. Bu büyük ve heybetli köpeğin en dikkat çekici özelliği, etkileyici büyüklükteki kafası! Cane Corso tamı tamına 700 PSI’lık bir çene kuvvetine sahip.  Son derece sadık ve korumacı olan bu cins bir köpeğin  sahibini tehdit etmek istemezsin!

2. American Bandogge 

Geldik 2 numaraya… Karşınızda American Bandogge! Görünüşünün ne kadar korkutucu olduğunu düşündüyseniz eğer, bir de çenesinin ne kadar acı verici olabileceğini öğrenene kadar bekleyin.  Bandogge’un 730 PSI’lık ısırma kuvveti, asla deneyimlemek istemeyeceğiniz bir acıya neden olabilir. Amerikan Bandogge safkan bir ırk değildir. Ataları Amerikan Pit Bull Terrier ve Napolitan Mastiff’tir. Kendine güvenen ve iyi söz dinleyen bu köpekler çocuklarla mükemmel anlaşırlar. Alanına girmeye çalışan yabancıların ise vay haline!

1. Kangal 

İşte listenin 1 numarası, Kangal! Kökeni Türkiye’nin Sivas şehrinden gelen, dayanıklılığı, gücü ve koruyucu özellikleri ile bilinen bir ırktır. Bu köpek ırkı, güçlü kasları ve çevikliği ile orta büyüklükteki bir rakibini dakikalar içinde öldürebilir.  Mevcut birçok araştırmanın sonuçlarına göre Kangal, dünyadaki en güçlü köpek çenesine sahiptir.   İnanması zor olsa da ısırma kuvvetleri 743 PSI’dır.