En tehlikeli 10 köpek ırkı

En tehlikeli 10 köpek ırkı

Dünyadaki 340’tan fazla köpek ırkı içinde insanlar için en tehlikeli olanlar hangileri olabilir? Bir düşünelim… Chihuahua olabilir mi? Sanmıyorum, sence de tehlikeli olmak için fazla sevimli değil mi… Peki o zaman bir Shih Tzu’ya ne dersin? Senin için tüylerini süpürge etmek dışında pek de bir tehlikesi yok gibi görünüyor… Hmm… Peki ya o kocaman gözlerini dikmiş, sana bakan bir Pug? Acılı ve sevimli surat ifadesi, sürekli bir şey istiyormuş gibi bakan gözleriyle duygularını manipüle etmek dışında bir tehlikesi yok gibi sanki, değil mi?

Bu sevimli ve mini mini ırklara bakıp başka köpek ırklarının insanlar için oluşturabileceği tehlikelere inanmak zor tabii… Peki ama köpekler neden insanlara saldırır? Bazen sebep kendilerini ve alanlarını koruma içgüdüsü olabilirken bazen de hasta, yaralı olmaları ya da eğitimsiz kalmaları olabilir. 

Şimdi gelelim insanlar için en tehlikeli köpek ırklarına… Bu konu hakkında ufak bir araştırma yapmak istersen karşına farklı listeler çıkabilir. Aklında Olsun; biz bu listeyi dogsbite.org’un 2005-2018 yılları arasındaki 14 yıllık periyotta Amerika’da gerçekleşmiş ve ölümle sonuçlanmış köpek saldırı raporlarına göre hazırladık. 

10. Doberman Pinscher

1890 yılında Almanya’da Louis Doberman tarafından geliştirilen, son derece kaslı ve oldukça zarif görünümlü köpeklerdir. Hem erkeği hem de dişisi kuşkucudur ve yabancılara karşı ani saldırganlık gösterebilir. Rapora göre, 14 yılda, Amerika’da kaydedilmiş 6 ölüme sebep olmuşlardır.

9. Boxer

Neşeli ve oyuncu karakteriyle tanınan Boxer 19. yy’da Almanya’da ortaya çıkmıştır. Her ne kadar eğlenceli özellikleriyle bilinse de güçlü ve büyük köpek cinsleri içindeki yerini de es geçmemek gerekir. Bu cüsseli tür son 14 yılda 7 insanın ölümüne neden olmuştur.

8. Labrador Retriever

Zekâları ve kolay eğitilebilir özellikleriyle bilinen Labrador Retriever’lar Kanada Newfoundland’da geliştirilmiş bir ırktır. Özellikle narkotik ekipleri tarafından uyuşturucu bulma konusunda yararlanılan bu ırk, güçlü anatomik yapısı ile son 14 yılda Amerika’da 9 insanın ölümüne sebep olmuştur.

7. Husky

 Spitz soyundan geldiği düşünülen Husky’ler kızak köpeği olarak bilinirler. Sosyalleşme becerileri hayli gelişmiş ve masmavi güzel gözlere sahip bu güzel ırkın bağımsız, inatçı ve hakimiyet kurmaktan hoşlanan karakter özellikleri de belirgin şekilde fark edilir. Husky’ler son 14 yılda Amerika’da 13 kişinin ölümünden sorumludurlar.

6. Mastiff/Bullmastiff

1860’lı yıllarda İngiltere’de evleri ve av alanlarını korumak üzere ortaya çıkan bu ırk; zekâsı, cesareti ve tabii ki etkileyici gücü ile bilinir. Son 14 yılda Amerika’da 14 kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırılara karışmıştır.

5. Amerikan Bulldog

Tarih boyunca avcılıktan, koruma köpekliğine kadar pek çok alanda kullanılmış olan Amerikan Bulldog’lar, güçlü fiziksel özellikleri sayesinde özellikle çoban köpeği olarak oldukça popülerdiler. Atik ve dayanıklı yapısıyla bilinen Amerikan Bulldoglar son 14 yılda Amerika’da 15 insanın ölümünden sorumludurlar.

4. Kırma ya da Melez Türler

İki farklı safkan ya da iki farklı kırma türden meydana gelen bu köpekler bilinenin aksine, eğer gerekli eğitim verilirse en az safkan köpekler kadar beceri geliştirebilirler. Ayrıca safkan türlere nazaran daha sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olurlar. Kırma köpekler son 14 yılda ABD’de 17 insanın ölümü ile sonuçlanan saldırılarda bulunmuşlardır.

3. Alman Kurdu

Tüm dünyada K-9 yani patlayıcı tespit birimleri tarafından yaygın olarak kullanılan Alman kurdu, zekâsı, korkusuzluğu ve aşırı korumacı karakteristik özellikleriyle bilinir. Bu muhteşem özelliklerin yanı sıra eğer doğru sosyalleşme becerisi kazandırılmazsa, saldırganlığa yatkınlığı da oldukça fazladır. Alman kurdu son 14 yılda sadece Amerika’da 20 insanın ölümüne neden olmuştur.

2. Rottweiler

Bilinen en eski köpek ırklarından biri olan Rottweiler’lar koruyucu ve sadık karakter özellikleriyle bilinseler de sosyalleşme ya da eğitim eksikliğinden kaynaklanan saldırgan davranış gösterme eğilimi oldukça yüksektir. İşte bu eğilim sonucunda 14 yılda Amerika’da kayda geçen 45 insan ölümüne neden olmuşlardır.

İşte 1 Numara!  Pit Bull

Geniş göğsü, güçlü çenesi ve alın yapısı ile dikkat çeken bu ırk doğru eğitimi almazsa saldırganlık konusunda gelişebilir. Dünya’nın birçok ülkesinde bakımı, hediye edilmesi ve beslenmesi yasak olan Pitbull’lar son 14 yılda ABD’de 284 insanın ölümüne neden olmuşlardır. 

İster safkan olsun ister kırma, her tür ırk, doğru eğitim ve sevgiyle yetişir, temel ihtiyaçlarını karşılayabilirse, saldırganlık eğilimi o kadar azalır.