En Zeki 10 köpek ırkı

En Zeki 10 köpek ırkı

Zekâ söz konusu olduğunda, bazı köpek cinsleri diğerlerinden daha

öne çıkıyor. Peki o zaman asıl soruya gelelim, bir köpeği ‘zeki’ kılan nedir?

Psikolog Stanley Coren, yaklaşık 200 köpek çiftliğinde yaptığı

araştırmada köpek ırklarının zekâ düzeylerini komut anlama, itaat etme ve uyum sağlama yeteneğine göre değerlendirerek birtakım sonuçlara ulaştı.

10. Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya’nın sert doğa koşullarına uyumlu, fiziksel olarak çok güçlü bir ırktır. Eskiden koyun sürülerini kontrol etmek için kullanılan bu ırk, hızı ve çevikliği ile bilinir. Komut gerçekleştirme yetenekleri ile bilinen Avustralya çoban köpekleri yeterince oyun oynadıktan sonra, oyuncağını aldığı yere tekrar bırakabilir. Bu türe köpek yarışmalarında sık sık rastlayabilirsiniz.

9. Rottweiler

Güçlü ve asil Rottweiler, ataları Mastiff’in gücünü ve zekasını taşır.

Heybetli görünüşü ve sert bakışlarıyla bazen ürkütücü görünse de sahibine oldukça bağlıdır. Koruma içgüdülerinin gücü sebebiyle genellikle koruma köpeği veya kılavuz köpek olarak kullanılan bu asil ırk, size saatlerce bekçilik yapabilir veya ruh sağlığınıza destek olmak için bir terapist gibi günlerce yanınızdan ayrılmayabilir!

8. Papillon

‘Sevimli’ kelimesinin yetersiz kaldığı bu cins, sevimli olduğu kadar

zekidir de… Eski zamanlarda kraliyet ailesi ya da aristokratların sahip olabildiği bu soylu ve minik köpek cinsi şimdilerde iz sürme ve işitme yetenekleriyle öne çıkıyor. Kolay eğitilebilen bu küçük boyutlu Papillon’lara çeşitli köpek yarışmalarında hünerlerini sergilerken rastlayabilirsiniz.

7. Labrador Retriever

İnanılmaz sabırlı, koruyucu ve zeki oluşlarıyla bilinen bu harika ırk

ayrıca engelli insanların hayatlarını kolaylaştırabilir. Çünkü sahiplerinin istediği her işi yapmak konusunda eğitilebilirler. Ayrıca güçlü koku alma duyuları sayesinde narkotik köpeği olarak da görevlendirilebilirler. Çeviklik ve eğitim konusunda çok yetenekli olan bu ırk Amerika’da 27 yıl boyunca ülkenin en popüler köpek ırkı olmuştur.

6. Shetland Çoban Köpeği

Uzun ve güzel tüyleriyle bilinen Shetland’ların zekâları, insanlar

tarafından fark edilince güvenlik ve iz sürme amacıyla kullanılmaya

başlandılar. Yüzlerce koyundan oluşan sürüleri tek başına yönlendirebilen Shetland’lar, bu yönleriyle çobanların işini de oldukça kolaylaştırıyor diyebiliriz. Güvenlik amacıyla kullanılmalarının sebebi hem çok kolay eğitilebiliyor olmaları hem de yabancılara karşı çok şüpheci yaklaşmalarıdır.

5. Doberman Pinscher

Hakkında birçok hikâye duyduğumuz, yanlış eğitim ya da eğitimsizlik nedeniyle olumsuz bir ün sahibi olan Doberman’lar gerçekte sevgi dolu, enerjik ve inanılmaz koruma yeteneklerine sahip köpeklerdir.

Doberman’lar ezberleme ve emirlere uyma hızlarıyla öne çıkarlar. Bu nedenle genellikle polis, koruma ya da iz sürme köpeği olarak kullanılırlar.

4. Golden Retriever

Eski zamanlarda av köpeği olarak kullanılan bu ırk şimdilerde birçok

evde, özellikle çocuklarla mutluluk içinde yaşarlar. Golden Retriever cinsi köpekler, otizmli çocuklar için sosyal entegrasyon programlarında, kurtarma operasyonlarında, inanılmaz koku alma duyuları sayesinde uyuşturucu terapilerinde ve daha birçok farklı insan yararına olan aktivitelerde kullanılabilirler.

3. Alman Kurdu

Komut uygulama ve itaat konusunda inanılmaz yetenekleri olan bu

asil ırkı listede görmek hiç de şaşırtıcı değil! Kendinden emin, cesur ve güçlü olduğu kadar da zeki olması, onun polis, tıbbı yardım ve terapi köpeği olarak görevlendirilmesine neden olmuştur. Hayati becerileri hızlı bir şekilde öğrenme ve acil durumları takip edebilme yetenekleri sayesinde en akılı köpek ırkı olarak kabul edilir. Ayrıca Alman kurtları eğitilmesi en kolay ırklardan biri olduğundan sık sık dizilerde ve sinema filmlerinde rol alabilirler!

2. Pooddle / Kaniş

En zeki köpek cinsleri listesinde görmeyi beklemediğiniz bir köpek

olabilir ama talimatları hızlı bir şekilde kavrama ve anında tepki verme yetenekleri nedeniyle en akıllı köpek ırklarından biri olarak kabul edilirler.

2-3 yaşındaki bir insan kadar zeki olan bu ırk inanılmaz bir problem çözme becerisine sahiptir. Onu çeşitli gösterilerde görebilmeniz mümkündür, adeta bir star enerjisiyle hünerlerini sergiler.

Veeee işte geldik 1 numaraya!

Border Collie

Border Collie, İngiltere-İskoçya sınırında yaklaşık 300 yıldır koyun

çoban köpeği olarak kullanılan bir ırktır. En zeki ırklardan biri olarak kabul edilen bu sevimli köpeğe yetenek yarışmalarında sıklıkla rastlamanız mümkündür. Border Collie’lerin bu listenin en üstünde yer almalarının sebebiyse yeni bir komutu 5 saniyenin altında bir sürede anlayıp, ortalama 250 kelimeyi akıllarında tutabilmeleridir.