Ev arkadaşlarıyla tanışma

Yeni yavru kedinizin başka bir kediyle tanışması

Evde zaten bir kediniz varsa, yeni yavru kediniz geldiğinde, evdeki kediniz muhtemelen kendi bölgesine düşkün hale gelecektir. Yeni evcil hayvanınızın kediniz tarafından kabul edilmesini istemeniz normaldir. Ancak evdeki kedinizin rakip olarak görebileceği yeni geleni kabul etmek için biraz ikna edilmesinin gerekli olması da doğaldır. Her şeyden önce, o her zaman En Değerli Kedi olmuş ve şu ana kadar hep kendi koşullarını kabul ettirmişti.

Bunu yavaşça yapın

Aşağıdaki iki prosedürü uygularsanız, iki yavru kedinizin mükemmel bir iyi geçinme şansı olacaktır. İlk olarak yeni katılan kedinizi yavaş yavaş tanıtın. Ve ikinci olarak, evde yaşamakta olan kedinizin beslenme ve uyku düzeninin yeni yavru kediden olumsuz etkilenmemesini sağlayın. Böylece, iyi geçinme olasılıkları gerçekten yüksek olacaktır. Ancak ikinci olasılığın her zaman geçerli olduğunu, yani asla gerçekten iyi geçinemeyeceklerini de bilmelisiniz.

Onları birbiriyle tanıştırmak için doğru zamanın geldiğine karar verdiğinizde, liderliği siz alın; birbirlerine alışıncaya kadar bu işi onlara bırakmayın. Ve evin sessiz olduğu bir anı seçin. Yeni yavru kediniz cinsel açıdan olgunlaşmamış olduğundan, evde yaşan kediniz tehdit altında olduğunu ya da rekabete girdiğini düşünmeyecektir. İki kedinin cinsiyetleri farklı olduğunda da rekabet riski azalır. Ancak lütfen yüz yüze gelmelerini aceleye getirmeyin; onları uzak tutun, ancak birbirlerinin yaşam alanlarını ve yataklarını incelemelerine izin verin Bu, onların çevrede başka bir kedi olmasına yavaş yavaş alışmalarına olanak sağlayacaktır.

Biraz ortak koku

Koku, kediler için en önemli duyudur; bu yüzden, tanışmalarından önce evin bazı kokularını yeni yavru kedinin tüylerine aktarmak iyi bir fikirdir. İlk olarak evde yaşamakta olan kedinizi, ardından ellerinizi yıkamadan yavru kediyi okşayarak ve sonra da bunun tersini yaparak kokuları karıştırın. Bu, yavru kedinin, diğer kedinizin kokusu ile tanışmasını da sağlayacaktır.

Yavru kedinize kendisine ait bir yer verin

Yatağı, kum kabı ve su kabı ile birlikte, yavru kedinize içinde kendini güvende ve rahat hissedeceği bir kedi kulübesi ya da kafes almayı düşünebilirsiniz. Onunla tanışmak için odaya yaşlı bir kedi geldiğinde, kulübesinin ya da kafesinin içinde koruma altında olduğunu hissedecek, ancak yine de diğer kediyi görebilecektir. Doğru zamanın geldiğine karar verdiğinizde (bu birkaç gün sürebilir), iyi bir anında kulübenin kapısını açın ve yavru kedinizin dışarı çıkmasına izin verin.

İki kedinin iyi arkadaş olacaklarının garantisi yoktur; arkadaş olmazlarsa, her ikisi için de uygun olan ilişkiyi geliştirmelerine izin verin. En azından kedilerin çoğu, eninde sonunda birbirine tahammül etmeyi öğrenecektir.