Ev Yapımı Kedi Maması ve Çiğ Kedi Maması

ev-yapimi-kedi-mamasi-ve-cig-kedi-mamasi
Ev yapımı kedi maması ve çiğ kedi mamas

Birkaç yıl önce, Chicago’lu Lynette Ackman, beş kurtarma kedisi için ev yapımı kedi maması yapmaya başladı . Birinin iltihaplı bağırsak hastalığını ve bir başkasının şeker hastalığını tedavi etmek için kuru mama ve konserve mamayı denemişti , ancak tavşan ve kümes hayvanlarından oluşan çiğ bir beslenmeyi benimseyip sağlıklarının çarpıcı biçimde iyileştiğini söylüyor.

Bir arkadaşının çiğ etle beslenen muhteşem kedilerini gördükten sonra bu yolu seçtiğini açıklayarak, “Bence çiğ, kedi diyeti için altın standarttır” diyor.

Bir yazılım testçisi olan Ackman, giderek artan sayıda kedi sahibi arasında bunu kendileri yapıyor – son yıllardaki evcil hayvan maması korkuları, bazı hesaplara göre, eğilimi motive etti – ancak gördüğü veteriner uzmanlarına diyetten bahsetmiyor. yıllar sonra; “ev yapımı ve çiğ karşıtı” olma eğiliminde olduklarını söylüyor.

Evcil hayvanlarını çiğ veya ev yapımı kedi maması ile besleyen kedi sahipleri ile kalite kontrol yapılmadığında bakteri bulaşması veya beslenme yetersizliği risklerinin çok yüksek olduğu konusunda uyaran veteriner hekimler arasında bir uçurum vardır .

Ev yapımı kedi maması ne içeriyor?

Zorunlu etoburlar olarak kedilerin şunlara ihtiyacı vardır:

 • Et veya balıktan elde edilen protein
 • Taurin ve arginin gibi amino asitler (et veya balıktan)
 • Yağ asitleri
 • Vitaminler
 • Mineraller
 • Suçlu

Küçük miktarlarda pirinç ve mısır gibi karbonhidratlar iyidir, ancak bir kedinin diyeti için gerekli değildir. Bununla birlikte, Boston’daki MSPCA Angell Hayvan Tıp Merkezi ile birlikte çalışan ve bir diyet danışmanlığı işini sürdüren kurul onaylı bir veteriner beslenme uzmanı olan Rebecca Remillard, mütevazı bir miktarda karbonhidratın faydalı enerji sağlayacağını ve evde pişirilmiş bir diyetin maliyetini azaltabileceğini söylüyor.

Çiğ Kedi Maması: Riskler ve Ödüller

Remillard, çiğ et diyetlerinin ne güvenli ne de besleyici olarak sağlam olduğunu söylüyor. Hem kedi hem de evdeki insan üyeleri için salmonella zehirlenmesi riskine karşı uyarıda bulunan Amerikan Hayvan Hastanesi Derneği tarafından destekleniyor.

“Çiğ beslemek isteyen birçok insan var. Onlara zoonotik (hayvandan insana) hastalık bulaşması, gıda güvenliği ve bulaşma konularının farkında olmaları gerektiğini söylüyorum. Veterinerlerin buna üzülmemesi gerektiğini düşünüyorum, ancak sağlık sorunlarını netleştirmeleri gerekiyor ”diyor Remillard.

Kedileri çiğ et diyeti ile beslemek de değişkenler için çok fazla yer bırakır, bu da böyle bir diyeti savunmamasının bir başka nedenidir. Sahibi şehir dışına çıkarsa ve yiyecek çok uzun süre bırakılırsa veya bir malzemeyi diğeriyle değiştirirse, kayma potansiyeli yüksektir, diyor.

Lomita, Kaliforniya’da bir veteriner olan Lisa Pierson, argümanlara aşinadır ve kendi web sitesinde tutkuyla tartışmaktadır. Dikkatli olduğu için kendi kedi mamasını yaptığı altı yılda bakteriyel kontaminasyon sorunu yaşamadığını söylüyor: Etin nereden geldiğini biliyor, çoğunlukla tavşan ve kemikli tavuğu kaynatıyor, kendi kendine öğütüyor ve kedilerinin dengeli beslenmesini sağlamak için taurin gibi mineraller ekler.

Ayrıca, daha kaliteli konserve mamalardan daha ucuz olduğunu ve iki kedi sahibi için ayda yaklaşık iki saat süreceğini söylüyor.

Pişmiş Diyet: Riskler ve Ödüller

Kediler için pişmiş bir diyet için ya da aleyhine çok az bilimsel kanıt var.

Cornell Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi gibi bazıları, doğru miktarda ve oranlarda besin almanın önemi nedeniyle evde çiğ veya pişmiş kedi maması yapılmaması konusunda uyarıyor.

Remillard, ticari kedi mamalarında melamin zehirlenmesinin ardından ev yapımı kedi mamasına geçmek isteyen birçok kedi sahibiyle konuştuğunu söylüyor. Ve ev yapımı kedi maması diyetlerini zorlamasa da, işe yarayabileceklerini söylüyor – kedi sahipleri bir veteriner-beslenme uzmanına danıştıkları sürece.

Çiğ Et Diyeti: Sağlıklı Kediler İçin ev yapımı kedi maması

Aşağıdaki tarif Pierson tarafından geliştirilmiştir. Ortalama kedi için 10-14 gün yetecek kadar yiyecek verir . Bu yemeği yapmakla ilgili daha fazla yönerge için www.catinfo.org adresine gidin .

 • Kemikler, organlar ve deri dahil olmak üzere 3 kilo bütün kümes hayvanı veya tavşan
 • 1 su bardağı su
 • 2 yumurta (çiğ sarısını kullanın ve beyazlarını hafifçe pişirin)
 • 2000 mg yabani somon yağı
 • 400 IU E vitamini (kapsül formunda toz E)
 • 100 mg B vitamini kompleksi (çiğ et diyetine başlarken daha küçük bir miktarla başlayın; vitaminin güçlü bir kokusu vardır)
 • 2000 mg taurin, toz
 • ¾ çay kaşığı iyotlu lite tuz (tavuk parçaları kullanıldığında)
 • Karaciğer (kullandığınız et organ içermiyorsa 4 oz ekleyin)
 • Psyllium (çiğ et diyetini kedinize ilk tanıtırken ekleyin. Bu içerik hakkında daha fazla bilgi için www.catinfo.org adresine bakın )

Pişmiş Diyet: Sağlıklı Kediler İçin Bir Tarif

MSPCA-Angel Hayvan Tıp Merkezi’nden alınan aşağıdaki tariftir. Hiçbir tıbbi sorunu olmayan ortalama 12 kiloluk yetişkin bir kedinin bir günlük beslenmesi içindir. Remillard tarafından onaylanmıştır.

Doğru ölçümlere alışana kadar yiyecekleri tartmak için bir diyet gram ölçeği kullanın ve servis yapmadan önce tüm malzemelerin iyice karıştırıldığından emin olun. Mama buzdolabında veya öğün aralarında dondurularak saklanmalı ve lezzetli olması için kedinize verilmeden önce ısıtılmalıdır.

 • Protein: pişmiş kara et tavuk, kuzu, somon veya ton balığı (83 gram veya 3 wt-ons)
 • Karbonhidrat: pişmiş beyaz pirinç, yulaf ezmesi, bezelye veya makarna (50 gram veya 1/3 su bardağı)
 • Lif: pişmiş tatlı patates, kabuksuz (30 gram veya 1/5 su bardağı)
 • Yağ (isteğe bağlı): sebze, aspir, zeytinyağı veya balık yağı (1/4 çay kaşığı)
 • Balance IT Feline: 2,7 gram veya yarım kırmızı kepçe (kapta). Bu vitamin ve minerallerin ticari bir karışımıdır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ: ANA SAYFA