Evcil Hayvan Bakımı ve Mama Seçimi

Köpek Bakımı

Köpek bakımı alanında ilk yapılması gereken, köpeğin ev ortamında rahat ve güvende hissetmesini sağlamaktır. Yemeği, suyu, yatağı ve oynayabileceği birkaç oyuncak ile bu ortam sağlanabilir. Köpeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesi, uzun ve rahat bir şekilde yaşamasını sürdürmesini sağlar. Bu nedenle beslenme aşamasından uzman veterinerlerden tavsiye alınması önerilir. Köpeğin, özel olarak tasarlanmış ilaçlı sabunlarla ve düzenli bir şekilde yıkanması, sağlıklı bir yaşama kavuşmasını sağlar. Hayvan bakımında çeşitli yaralanma veya rahatsızlanmalar da görülür. Bu nedenle köpeğin vücudunda yer alan her türlü izin, yaranın veya kızarıklığın bilinmesi; ayrıca gerekli durumlarda hangi işlemlerin uygulanacağının da öğrenilmesi gerekir. Köpeklerin dişleri, patileri ve kulakları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Böylece diş eti problemleri, kulak iltihabı veya patiye cisim batması gibi durumlarda erken müdahale sağlanır. Aşıları, sağlık kontrolü veya çeşitli egzersizleri için veterinere danışarak hareket etmek, daima olumlu sonuçlar doğurur.

Köpek Maması Seçimi

Köpeğin sağlıklı gelişimi ve uzun ömürlü olması için beslenme oldukça önemlidir. Bu nedenle kuru mama seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Köpek mamasının ilk içeriği et ile başlamalıdır. Yani mamanın çoğunluğunda et bulunmalıdır. Tavuk ürünleri, hayvan ürünleri gibi kelime grupları yazan mamalardan uzak durulması gerekir. Katkı maddesi bulunmamalı ve antioksidan içermelidir. Vitamin ve mineral açısından zengin olası gereken mamaların, aynı zamanda taze olmasına da özen gösterilmelidir. Mama seçiminde köpeğin cinsi, yaşı ve ırkı oldukça önemlidir. Bu nedenle veteriner ile görüştükten sonra uygun mama seçimi sağlanabilir. Kaliteli köpek mamalarından karbonhidrat değeri dengelenmiştir ve pirinç gibi ham maddeler bulunmaz.

 Kedi Bakımı

Kedi bakımı, köpek bakımı ile farklılık gösterir. Çünkü dışarıda dolaşma gibi bir durumu bulunmadığı için ihtiyaç duyduğu malzemelerin ev içerisinde bulunması gerekir. Kedi kumunun içerisinde bulunduğu kedi tuvaleti, gerekli büyüklükte olmalıdır. Böylece kedi kumu eşelerken etrafa kum dökülmez. Topaklanan kumun veya kristal kumun kediler için uygun olduğu bilinmektedir. Topaklanan kum kolay temizlenmeyi, kristal kum ise kötü kokuların hapsedilmesini sağlar. Mama ve su kapları da kedilerin rahat bir şekilde tüketmesini sağlayacak şekilde olmalıdır. Kediler de köpekler gibi oyun oynamak ister. Bu nedenle doğru seçilmiş kedi oyuncakları, hem güzel vakit geçirmesini hem de hareket etmesini sağlar.

Kedi Maması Seçimi

Kediler yemek konusunda seçici davranırlar ve yavruyken alıştıkları şekilde beslenmek isterler. Ev yemekleri ile büyüyen bir kedinin kuru mamadan uzak durması gayet normal bir durumdur. Ayrıca her kedinin damak tadı başkadır. Tavuk etinden hoşlanan kediler olabileceği gibi balık etinden hoşlananlar da mevcuttur. Kedi mamalarının üzerine belirtilen ölçüde tüketilmesi tavsiye edilir. Mısır, buğday, arpa küspesi gibi maddeler kedilere alerji yapar. Bu tür içeriklerin bulunmadığı mamalar tercih edilmelidir. Kedi mamalarında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, kalsiyum, magnezyum ve fosfor dengeleridir. Oranlarının yüksek olması kedilerde bir takım rahatsızlıklara yol açabilir. Bu neden seçim yaparken dikkat etmek gerekir.