Evcil Hayvan Pasaportu ile ilgili bilmeniz gerekenler

Yurtdışına yerleşmeyi düşünen ya da yerleşecek olanlar için hayvan pasaportuyla ilgili bilmeniz gereken önemli noktaları sizin için inceledik. İyi okumalar!

Öncelikle tıpkı sizin olduğu gibi, evcil hayvanınızın da bir adet pasaportu olmalı ancak bu pasaport direkt alınamıyor. Belli sağlık prosedürlerinin uluslararası geçerliliği olan veterinerler tarafından uygulanmış ve uygulandığının belgelenmiş olması gerekiyor.

Bunun için, evcil hayvanınıza ait karnenin Türk Veteriner Hekimler Birliği tarafından onaylı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Öbür türlü, geçerli olmayacaktır. Bunu öğrenmek için, veterinerinizi tekrar ziyaret ettiğinde ona karnenin onaylı olup olmadığını sorabilirsiniz.

Ayrıca, evcil hayvanınızın aşılarının tam olması ve karnesine tüm aşıların işlenmiş olması gerekmektedir.

Bu süreçleri tamamladıktan sonra, gideceğiniz ülkeye göre prosedürlere uymanız çok önemli.

Genel olarak bakılan birkaç kıstas ise şu şekilde:
. Evcil hayvanınızın 7 aylıktan büyük olması
. Tüm aşıların eksiksiz olması
. Geçerliliği olan “Aşı Karnesi” (Her aşı veterineriniz tarafından kaşelenip imzalanmalı)
. İç-dış parazit aşılarının 15 gün önce yapılmış olması (AB üyesi ülkeler için)
. Kuduz aşısının periyodik olarak yapılmış olması
. Kuduz Titrasyon Testi: Bu aşama en çetrefilli olanı denilebilir. Veterinerinizin evcil hayvanınızdan alacağı kan, Ankara Etlik Merkez Araştırma Laboratuarı’na gönderiliyor. Titrasyon testinin AB’ye üye ülkelere girmeden 3 ay önce, uzak doğu ülkelerine girmeden 1 ay önce yapılması gerekiyor. Titrasyon testi için kuduz aşısı yapıldıktan minimum 1 ay sonra kan alınması gerekiyor.

Titrasyon testi için belgeler:
. Microchip numarası
. Aşı karnesi fotokopisi
. Başvuru formunda evcil hayvanın ve sahibinin bilgileri
. Uluslararası sağlık sertifikası (Veteriner Hekim tarafından İngilizce yazılmış ve imzalanmış olmalı). Ancak bazı ülkeler Tarım İl Müdürlüğü’nden resmi sağlık sertifikası istemektedir.
. Yolculuğa çıkmadan 48 saat önce ilgili belediyeden alınan menşe şehadetnamesi. (Bunun için aşı karnesini yanınızda götürmeniz yeterlidir.)
. Yolculuktan 48 saat önce Tarım İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’nden alınan Veteriner Sağlık Sertifikası (Bu belgenin alınabilmesi için aşı karnesinin aslı ve fotokopisi, kuduz titrasyon test sonucu ve evcil hayvanınızı götürmelisiniz).

Birkaç küçük not daha…
. İrlanda, İsveç, İngiltere ve Malta yurtdışından gelen minik dostlarımız için 3-6 ay arası karantina uyguluyor, ancak AB üyesi bir ülkeden giriş yapıldığı takdirde PET’S (pet travel scheme) sistemiyle karantinaya girmeden ülkeye girilebilir.
. Ziyaret edeceğiniz ülkeye varmadan önce transit geçiş yapacaksanız o ülkenin prosedürlerini öğrenmelisiniz.
. Ulaşım şekliniz ister havadan ister karadan ister deniz yoluyla olsun evcil hayvanınız ile birlikte seyahat edeceğinizi ve firmaların bunun için şartı olup olmadığını öğrenmelisiniz.
. Gideceğiniz ülkeden geri dönmeden minimum 2 gün öncesinden evcil hayvanınızın tekrar sağlık raporunu alıp kendi ülkenize rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.
. Ulaşım sürecinde taşıma kuralları için her havayolu farklı bir prosedür yürütmektedir. Biletinizi almadan önce konuşup bilgilenmeniz çok önemli. Aksi takdirde, biletiniz yanabilir. Önceden, uçuş yapacağınız havayolunu arayıp hem rezervasyon yaptırın hem de taşıma şartlarını mutlaka öğrenin. Böylelikle, biniş sırasında herhangi bir sorun yaşama olasılığınızı en aza indirmiş olursunuz.

Hem size, hem de minik dostunuza iyi yolculuklar dileriz!