Golden Retriever eğitimleri

Golden Retriever eğitimleri

  • Sahiplerine aşırı düşkün,
  • Hemcinsleri ve sosyal çevre ile arkadaş canlısı,
  • Sevecen ve kolay eğitilebilen,
  • Altın sarısı rengi ve iyi bakıldığı takdirde atletik vücuduyla dikkat çekebilen,
  • Hassas kokuları kolaylıkla ayırt edebilen.

özelliklerini kısaca sıralamak mümkündür. Golden Retriever özellikleri açısından baktığımızda; her yönüyle insan yaşantısına uygun olan bu ırkın bu denli popüler olmasına şaşırmamak gerekir.

İlk paragrafta da kısaca değinildiği üzere Golden Retriever köpekleri sosyal yaşamdaki her varlığa tümüyle uyum sağlayabilecek yapıları ile popüler ırklar arasındaki yerini sağlamlaştırmıştır. Elbette Golden’ların bu denli tercih edilmesinin tek nedeni sevecenlikleri değildir.

Oldukça zeki olan ve özellikle köpek eğitimi konusunda deneyimli ve yetenekli eğitmenler tarafından çalıştırıldıkları taktirde birçok zorlu görevi başarıyla yerine getirebilen Golden’ların ortaya çıkışındaki temel nokta; kuş avlarında kullanılmak istenmesidir. Golden Retriever hakkında bilgi kapsamında değinmemiz gereken bir nokta da; Golden’ların suyu gerçekten sevdiği ve yüzmeyi de diğer ırklara kıyasla becerebildiğidir.

Öğrenmeye yatkın ve eğlenceli Border Collie, yön bulma ve dinleme duygusu gelişen, halk arasında Kaniş olarak bilinen Poodle ve German Shepherd yani Alman Kurdu ırklarında sonra dünyanın kabul gören en akıllı 4. ırkı olan Golden’lar, oyuna ve sahipleriyle vakit geçirmeye oldukça düşkün bir ırktır.

  • Amerikan Golden Retriever : Diğer iki türe kıyasla tüyleri daha sıkıdır ve çoğunlukla altın ya da bal sarısı rengindedir. Fiziksel özellikler açısından bakıldığında ise diğer Golden’lar ile arasında çok büyük bir farkın olduğunu söylemek mümkün değildir.
  • İngiliz Golden Retriever : Amerikan ve Kanada Golden’larına kıyasla daha büyük ve iyi bakıldığı takdirde atletiktir. Kafa yapısı olarak da ufak farklılıklar görülebilir. Tüyleri beyaz olan İngiliz Golden’ları, bu yönüyle diğer Golden’lardan ayrılır.
  • Kanada Golden Retriever : Diğer Golden’lara kıyasla daha ufak olan Kanada Golden’larının rengi daha koyudur. Bu açıdan bakıldığında iki ırkın ortalaması olarak görüldüğünü söyleyebiliriz.

Golden Retriever Eğitimi

Golden köpek ırkının birçok özelliğine değinilen bu yazı boyunca ifade edildiği üzere Golden köpeklerin en belirgin özelliği; başta insanlar ve hemcinsleri olmak üzere sosyal çevrenin bütünüyle uyum içerisinde yaşayabilmeleri ve sosyal yönlerinin bu denli gelişmesi için çoğu zaman kapsamı dar fakat sistematik bir şekilde programlanan eğitimlerin yeterli olmasıdır.

Tabii köpeğin ne tür bir eğitim programına sokulacağının belirlenmesinden önce üzerinde durulması gereken nokta; dostumuzun hangi amaçla yetiştirileceğidir. Örneğin; yalnızca bizlere ve ailemize arkadaşlık etmesini istediğimiz bir dostumuzu temel itaat eğitimi, sosyalleşme eğitimi ve tuvalet eğitimine sokmak yeterli olacakken; koku alma duyusundan faydalanmak istediğimiz Golden dostlarımızın bu eğitimlere ek olarak fizik güçlerini sürekli olarak taze tutmalarına yardımcı olacak yoğun egzersizlere ve ileri derece itaat eğitimlerine ihtiyaçları vardır.

Golden köpekler çabuk öğrenen bir yapıya sahip olmaları dolayısıyla eğitim programlarından neredeyse % 100 başarı yakalar ve öğrendiklerini yaşamlarının tümünde uygulayabilir. Bu açından bakıldığında; eğitim noktasında Goldenların gerek eğitmen gerekse de sahiplerine hayli kolaylık sağladığını net bir şekilde ifade etmek mümkündür.

Diğer köpek ırklarının eğitiminde geçerli olan tüm genel kurallar Golden köpeklerin eğitiminde de geçerli olmakla birlikte Goldenların daha çabuk kavramasına bağlı olarak eğitim süreçlerinin çeşitlendirilmesi ve yine hareketli yapısının aktif bir şekilde kullanılabilmesi adına renklendirilmesi gerekir.

Tüm bunlara baktığımızda; Golden köpeklerin diğer birçok ırka kıyasla kısa sayılabilecek bir zaman dilimi içerisinde eğitim programlarına adapte olarak programdan başarılı bir şekilde ayrılabileceğini söylemek mümkündür.

Temel İtaat Eğitimi: (Tasmalı Eğitim) İpler – Yular – Kayış sizin elinizdeyken komutlarımıza riayet eder. 

İleri İtaat Eğitimi: (Tasmasız Eğitim) Köpek özgür, bağımsızken de size riayet eder, komut sayısı da artmıştır. 

İşaret Dili Eğitimi: (Tasmasız Eğitim) Her ne kadar İşitme ve Konuşma engelliler için verilse de sessiz komut vermeniz gereken durumlarda kullanabileceğiniz bir eğitimdir. (El işaretlerini algılayıp riayet edecek düzeye gelmiştir.) 

Davranış Eğitimi: (Tasmasız Eğitim) İstemediğiniz tüm davranışların bertaraf edilmesi, beklentilerinize maksimum yanıt vermesi, sosyalleşmesi.

Otur, yat, kalk, gel, bekle, otur bekle, yat bekle, ayakta bekle, takip-izle, sağa sola nizami dönüşler, sol tarafta diz hizasında uygun adım yürümesi, haydi beraber komutuyla diz hizasında koşar adım koşması, yavaş komutuyla adımlarını sahibi ile bir atması, kal komutuyla ayakta beklemesi, gel komutuyla çağrıldığı zaman gelip önünüzde paralel olarak oturup beklemesi, geç yerine komutuyla sağ arkanızdan dolanıp solunuza geçip oturarak beklemesi, kalk veya hazır ol komutuyla ayağa kalkıp bir sonraki komutu beklemesi, hayır komutuyla yaptığı olumsuz şeyden vazgeçmesi, bırak komutuyla ağzına aldığı nesneyi bırakması, al komutuyla ona verdiğiniz nesneyi ağzına alması, sus komutuyla havlama veya mızıklanmayı sonlandırması, öl komutuyla ölü taklidi yapması, pati ver komutuyla sağ el sol el pati vermesi, çak dostum komutuyla patisini elimize vurup çekmesi, topa veya oyuncağa hevesi varsa atılan nesneyi aport komutuyla geri getirip bırak komutuyla vermesi, insanların üzerine atlayarak oynamaması gerektiğini öğrenmesi, hayvanlarla ve insanlarla ilişkilerinde sosyalleşmesi, ileride yabancıların verdikleri yiyecekleri reddetmesi ön çalışması için, sofradan yemek çalma veya dilencilik yapmasının önüne geçilmesi için her zaman aynı yerde aynı saatte ve sadece mama kabından yemek vererek abur cubura alışıp devamlı açlık hissederek neticesinde yabancıların verdiği yiyecekleri reddetmesinin ve sofradan hırsızlık veya dilencilik yapmasının önüne geçilmesi, ev adabı, mutfak ve yatak odasına girmemesi, evde eşyalara zarar vermemesi, tuvaletini olur olmaz yerlere değil ona gösterilen yere yapmasının sağlanması, insanlarla hemcinsleriyle oynadığı gibi oynamaması gerektiğini öğrenmesi, aferin-bravo komutuyla motive edilmesi ve olumlu bir şey yaptığını öğrenmesi, serbest komutuyla istediği şeyle ilgilenmekte özgür olduğunu öğrenmesi, özel yetenekleri varsa bunların keşfedilip geliştirilmesi, köpek sahibinin olumlu artı istek ve beklentilerinin yerine getirilmesidir.