Hangisini Almalı Tecrübeden Kedi Maması

yavru-kedi-egitilebilir-mi-hayvan-mamalari

2011 yılında melek olan güzel kızım Çilek alerjik bir İran kedisi olduğundan ona alerji yapmayan, doğal ve sağlıklı bir mama bulmak için uzun araştırmalar yapmıştım. Araştırmalarım neticesinde maalesef ülkemizde o dönem sağlıklı ve alerji yapmayan standartta bir mama bulunmadığından çözümü her ne kadar zengin bir aile sayılmasak da Amerika’dan mükemmel bir mama getirmekle bulmuştum.

Gerçekten de o doğal ve içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan mama ile beslendiğinden beri kızımda hiçbir alerjik reaksiyon kalmamıştı; ne siyah noktalar ne apseler ve kedi aknesi ne de sırtında çıkan yaralar…Amerika’dan her ay 2 kg lık 2 paket halinde patisepeti sitesinden Pure Vita isimli o süper kaliteli ve sağlıklı kedi mamasını alıyordum.

(Evet, biliyorum Royal Canine ve Hills’in hipoallerjenik veteriner mamaları var ancak içerikleri o derece berbat ki evet kızımın akut yiyecek allerjisini bir nebze önlüyordu ancak kedi aknesi ve patlayan apse gibi saçmasapan yiyecek allerjisi kaynaklı belirtilere neden oluyordu bu mamalar da, bu yüzden o dönem tek çözüm bizim için Amerika’dan bu mamayı getirtmekti.)

Ancak maalesef yeni gümrük mevzuatı vs gibi uyuz nedenlerden dolayı özgürlüğümüz kısıtlandığı için artık kedi mama da getirtemiyorum. Bu problem bir yana asıl mama için astronomik kargo ücretleri de beni mahvetmişti. Ama kedime tek iyi gelen mama o dönem buydu ve ben bu mamayı almak için dünyaları karşıma alırdım değil ki 1 paketine 100 TL ödemek!:)

O dönem genellikle yabancı sitelerden yaptığım araştırmalar neticesinde bugün size gerçekten sağlıklı ve kaliteli bir kedi maması nasıl olmalıdır sorusunun cevabını detaylı bir şekilde anlatacağım!

Öncelikle şunu belirteyim hiçbir mama firmasıyla hiçbir alakam yok kimsenin reklamını yapmanın ya da gereksizce eleştirmenin derdinde değilim. Sizinle bulduğum bazı verileri ve bilgileri paylaşacağım bunun neticesinde aldığınız mamanın İngilizce içeriğini okuyarak siz kendiniz karar verebileceksiniz bu mama gerçekten iyimiymiş yoksa sırf marka diye iyi mi zannediliyormuş aslında nasıl işe yaramazmış!:) Marka adı telaffuz etmekten de çekinmeyeceğim tabi neticede bunlar benim şahsi görüşlerim, bilimsel verilerle destekli :)

1.Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içerisinde öncelikle kedilere alerji yapan bir numaralı maddeler olan mısır, mısır gluteni, buğday, soya, kurutulmuş arpa küspesi, digest gibi maddeler olmamalı. Bir kere bu maddelerin hiç biri kedilerin yemesi gereken onlara faydalı yiyecekler listesinde yok! Bunlar tamamen üretilen mamanın maliyetini düşürmek için içine katılan boş doldurucular maliyeti ucuz bir işe yaramayan ürünler! Benim kedim Çilek üzerine piyasadaki her mamayı denedim bu maddelerin tümü ona alerji yapıyordu. Kimi kediler alerjik değildir bu maddeleri vücudu tolere edebilir ama mamanızın içerisinde kaç tane içeriği boş maddenin olduğu o mamanın kalitesini değerlendirmenize yardımcı olabilir ve kediniz bir gün alerjik belirtiler gösterdiğinde suçluyu direkt teşhis etmenizi sağlar!

2.Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının ana içeriği, kaynağı belli etten oluşmalı. Kaynağı belli et derken ne demek istiyorum? Chicken by products, Meat by products, animal by products, meat meal gibi tanımlar (yani Türkçesi et ve yan ürünleri et ve türevleri) ucu açık tanımlardır. Birçok indiregandi meraklısı şirket bu tanımları yazıyor ve mamanın içeriğine kaliteli hormonsuz iyi et veya tavuk koymak yerine yolda ölen hayvanların hastalıklı hayvanların bayat etlerin veya et yerine gaga ibik ayak toynak vs gibi besleyiciliği olmayan hayvan uzuvlarının kimyasal işlemden geçmiş hallerini katıyor. Bu mamalar tehlikeli ve besleyici değil. İyi bir mamanın üzerinde ne etiyse türü belirtilerek yazmalı ve by products yani türevleri gibi kelime oyunları olmamalıdır. Hills adı verilen sözde en kaliteli markanın çoğu ürününde et kaynağı yerine tavuk unu kullanılmaktadır. Saçmalığa bakar mısınız et koymuyor da içine tavuk unu konuyor. Bu mama cidden evcil dostlarımızı ne kadar doğru besleyebilir?Türkçe etiketler çoğu firmada yanlış ve yetersiz yazılıyor bu nedenle İngilizce bilenlerin mama poşeti üzerindeki İngilizce içerik tanımlarını okumaları bilmeyenlerin ise İngilizce bilen bir arkadaşlarından yardım almalarını öneriyorum!

♥♥♥ Şimdiye kadar ne dedik; bir alerjik maddeler olmayacak, iki et kaynağı tanımı açık ve net bir biçimde yapılacak et ürünleri et türevleri unu vs gibi içeriği belirsiz suiistimale mahal verebilecek tanımlı mamalardan uzak durulacak!

3.Sağlıklı ve kaliteli bir mamanın 3. en önemli unsuru dengeli fosfor, kalsiyum ve magnezyum oranına sahip olması. Bu oranların yüksek olması kedinizde böbrek taşı idrar yolu hastalığı gibi çok beter rahatsızlıklar yaşanmasına yol açacaktır. Kediler kuru mama ile beslendiğinde en az günde 1 kahve fincanı ölçüsünde su içmelidirler, dikkat edin içmiyorsa şırıngayla mutlaka içirin! Dengeli kalsiyum magnezyum ve fosfor oranı derken bu konunun ilmini yapmadım ama araştırmalarım neticesinde bu 3 oranın da 1,1 – 0.7 arasında olursa dengeli ve problem yaratmayan bir içerik oluşturduğunu size söyleyebilirim. Balık kaynaklı mamalarda balıktan gelen doğal fosfor nedeniyle bu oran biraz daha yüksek olabiliyor ama yine de dikkat etmek lazım hele ki kediniz erkekse bu oranların ne kadar düşükse o kadar iyi!

4.Dengeli protein oranı da bir diğer önemli faktördür. Kediniz alerji olduğunda ilk yapmanız gereken şeylerden biri alerji kaynağını tespit etmeye çalışmak ikinci yaptığınız şey ise insanlarda olduğu gibi ağır çok besleyici yiyeceklerden yani protein oranı yüksek mamalardan ve yaş mamalardan kaçınmak olmalıdır. Dengeli protein oranı kanımca % 30 – 36 arasında değişmektedir. Çok yüksek protein kaynaklı olmakla övünen mamaları hiç denemedim çünkü hassas bünyeli kedilerim var ve alerji olduklarında veterinerimin ilk sorduğu şey mamaları. Dengeli değerleri yeterince besleyici ve sağlıklı olan mamaları tercih ettim hep. Bir de tabii kuru mamanın yanı sıra haftada 2 kez yaş mama peynir yoğurt gibi başka besleyici maddeler de verdiğimden çok çok yüksek proteişn oranına sahip bir mamaya güvenle yaklaşamadım. Bunun bir nedeni de bu tür mamalar hakkında yaptığım araştırmalar sonucu memnun olanlar kadar eşit oranda memnun olmayanlar ve kedisi hasta olanların da olması. İçime şüphe düşüren bir şeyler yapmak istemedim.

5.Son olarak mamanın kimyasal koruyucu maddeler ile mi yoksa doğal yollarla yani α-Tokoferol E vitaminiyle mi bozulmadan muhafaza edildiğidir. Mamaları korumak için kullanılan kimyasal maddeler BHA, BHT, equitoxin, propyll galat gibi benzin türevi maddelerdir. Bu maddeler son derece zehirlidir eğer doğru oranda kullanılmazlarsa! Dış ülkelerde yaşayan holistik veterinerler (holistik henüz hastalık oluşmadan doğal yollarla sağlığın devam ettirilmesine yönelik bir yaklaşımdır yani, bütüncül bir sağlık bakış açısı) bu tür kimyasal koruyucu maddelerin kedilerimizin bünyesinde birikip ileriki yaşlarda kansere ve daha birçok korkunç hastalığa neden olduğunu söylemektedir. Ayrıca bu kötü kimyasal maddelerin bağışıklık sistemine de uzun dönemde zarar verdiği söylenmektedir. Şöyle düşünün yeni doğmuş bebeğinize içerisinde katkı maddesi bulunan yiyecekleri yedirmezsiniz değil mi? Hatta bebeği boşverin kendi sağlığınıza dikkat ediyorsanız siz de bilirsiniz içerisinde koruyucu maddeler barındıran yiyecekler kansere neden olurlar ve sağlığımızın düşmanıdırlar. İşte kedi mamalarında da durum aynen budur!

Hâlen ülkemizde bu tür maddelerle korunarak satılan birçok sözde kaliteli kedi maması vardır. Bunların başında Royal Canine gelmektedir. Bu tür büyük şirketler benim gibi sağlıklı mama tezi ile ilgilenenlere hemen açıklamalarda bulunup itiraz ederler bu maddelerin uzun vaddede kanser yaptığına dair hiçbir bilimsel araştırma verisi yoktur! derler! Ben de onlara buradan nanik yapmak istiyorum ve diyorum ki; canım kadar çok sevdiğim kediciklerime bile bile sürekli kimyasal koruyucular içeren mamaları yedirme riskini göze alamam! Siz de almayın!

♥♥♥ Yani toparlayayım sağlıklı olarak korunan mamalar α-Tokoferol E vitaminiyle korunan mamalardır buna mutlaka dikkat edin! Mamaların içerik bölümünündeki bit gibi yazıları didik didik okuyun ama İngilizce olanları! Bu bilgiler zira Türkçe etiketlerde hiiiç yazmıyor!

6.Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içerisinde başta TAURİN olmak üzere birçok vitamin, mineral ve bağırsak florasını canlandırıcı kuru mamanın kabız yapmasını önleyici dengeyici elementler olmalıdır. Taurin maddesi kedilerin görme ve kalp fonksiyonları açısından çok önemlidir ve bu madde vücutlarında üretilemez yani dışarıdan almaları gerekmektedir. Bu nedenle taurin içermeyen mamaya yan gözle bir bakın bence! Bundan yıllar önce kedi mamalarına taurin ilave edilmiyordu ve büyük oranda kedi bu nedenle kısa sürede hayatını kaybetti. Bunu gören bilim adamları hemen o önemli maddeyi taurini keşfettiler ve mamalara eklemeye başladılar. Allah razı olsun onlardan ne diyeyim :) Taurin maddesini ayrıca kedi vitaminleri, vitamin pastaları, taurin tabletleri aracılığı ile de kedinize verebilirsiniz.

7.Kedi maması alırken önce o firmayı o mamayı internette araştırın. Tabi Türkçe sitelerde değil, neden? çünkü Türkçe kaynak yok da ondan! İngilizce olarak araştırma yapmalısınız ya da bir arkadaşınıza hatta bana sorun elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Mama firmasının web sitesine gidin oradaki analiz değerlerini önceden inceleme fırsatınız olur hem gerçekten kaliteli mamaların web sitelerinde mamanın içeriğinde ne olduğu ve bunların kedinizin vücudunda ne işe yaradığı neye yarar sağladığı açıkça yazar onlar reklam için yazarlar ama siz de ihtiyacınız olan bilgiyi aradan kapmış öğrenmiş olursunuz :)

8.Son olarak Amerika’nın gıda konusunda sorumlu olan ve gayet ciddi çalışan ve önlemler alan kurumu FDA’nın sitesinde geri çağırılan ve toplatılan kedi mamaları bölümünü sık sık kontrol edin. (http://www.accessdata.fda.gov/scripts/newpetfoodrecalls/#Cat) Burada adı geçen ürünleri kesinlikle kedinize yedirmeyin! Burada adı geçen ürünler, hayvanları zehirlemiş olan veya zehirleme tehlikesi taşıyan dengesiz oranlarda maddeler içeren yiyecekler sınıfındadır ve Amerika’da toplatılmaktadır.

Biz hâlâ ne yazık ki 3. Dünya ilkesi olarak kabul edildiğimizden bu mamalar orada toplatılmasına karşın kimi zaman buraya getirilip satılabilmektedir. Buna dikkat etmek kedinize karşı sorumluluğunuzdur. Türkiye’de mama içeriklerini layığıyla araştıran bu konuya özel bir kurum yok ve zaten hayvanlara da değer verilmiyor bu bir gerçek insana az değer verilirken hayvanlara nasıl verilsin değil mi.. neyse bu yüzden düsturunuz Amerika olsun bu konuda çok titiz çalışıyorlar biz de bu bilgiden yararlanalım hiç olmazsa!

♥♥♥ Evet yani özetle; sağlıklı ve kaliteli bir kedi maması et kaynağı kesin tanımlı, kaliteli, koruyucu madde içermeyen doğal yollarla korunmuş, protein, magnezyum, fosfor ve kalsiyum oranları dengeli olan, içerisinde alerji yapan hiçbir madde bulunmayan, gerekli taurin ve vitamin vs içeriğine sahip ve adı hiçbir toplatılma olayına karışmamış kullanıcıların hakkında olumlu yorumlarda bulunduğu, düzgün bir web sitesi olan ve açıklayıcı bilgiler sunan bir marka olmalıdır.