Havaton

havaton

Irk Boyutu:
Küçük Boy

Yükseklik:
Erkek 26 – 30 cm Dişi 24 – 28 cm

Ağırlık:
Erkek 4 – 6 Kg Dişi 3 – 5 Kg

Ortalama Yaşam:
12 – 15 yıl

Havaton

Havaton çok neşeli ve sevecen bir cinstir. Tanıştıkları insanlarla hemen sıcak temas kurarlar arkadaşları ile ailesi için gösteri yapmaktan çok hoşlanırlar. Havaton, diğer küçük cinsler gibi evde sabit bir ses olduğunda ve köpek de yerini çok iyi bildiğinde en iyi sonuçları ortaya koyar. Havaton erken yaşlardan itibaren memnun etmekten çok hoşlanır ve verdiğiniz her talimatı mutlu bir şekilde yerine getirir. Ancak bu köpeğe karşı oldukça net bir tutum takınılmalıdır. Havaton aynı zamanda çocuklara sevgiyle yaklaşır ve olumlu ilişkiler kurar. Havaton harika bir evcil hayvan olarak bilinir, ancak alerji durumlarının görüldüğü evlere karşı hassastır. Havaton hipoalerjenik bir tür olarak değerlendirilir. Tüm diğer türlerle de olduğu gibi erken yaştan itibaren Havaton’un sosyalleştirilmesi de önemlidir.

Karakter yapısı

Havaton, Havanese ve Coton de Tulear cinslerinin çiftleşmesi sonucu dünyaya gelmiştir. Kırma bir melez köpeği, ailesinde yer alan her cinsin tüm özelliklerine sahip olabilir. Tüm ihtimallere karşı hazırlıklı olmanız için kırma melez köpeğinizin ailesinde yer alan tüm cinsleri başlı başına araştırmanız tavsiye edilmektedir.

Havaton Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Normal
Egzersiz ihtiyacı Normal
Oyunculuk Çok İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Çok İyi
Koruma özelliği Orta
Yaşam ortamı

Günlük egzersizler ve bahçede oyun için ayrılan zamanlar Havaton için yararlıdır. Ancak Havaton apartman hayatı için de oldukça uygun bir köpektir.

Eğitim

Havaton çok kolay bir şekilde eğitilebilen bir köpek olarak bilinir. Havaton’un ebeveyninden bir olan Havanese, kolay eğitilebildiği ve memnun etmeye istekli olduğu için yıllarca sirk gösterilerinde kullanılmıştır. Bu özelliklerinin Havaton’da da bulunduğu belirlenmiştir. Daha önce belirtildiği üzere kendinizi evcil hayvanınız için sabit kararlı bir usta olarak varsaymalısınız. Dolayısıyla sabit kararlı ve tutarlı olmalısınız, ancak asla acımasız ya da agresif olmamalısınız.

Egzersiz ihtiyacı

Dışarıda uzun süre faaliyet göstermeye gereksinim duymazlar, aynı zamanda kucağınızda uzanıp mayışmaktan da çok keyif alırlar.

Bakımı

Havaton’un düzenli bir şekilde taranması gerekir. Havaton’un tüylerinin mevcut özelliklerinden dolayı matlaşma olmaması için hergün taranmalı ve ayda 2-3 defa yıkanmalıdır. Aynı zamanda temiz bir görüntünün sağlanması için tüyleri düzenli bir şekilde kırpılmalı ve vücudunda kalan ölü tüyler ise düzenli bir şekilde kaldırılmalıdır. Havaton’un kulakları için de iltihap kapmaması için düzenli bir şekilde bakım yapılması gerekir.

Tüy yapısı

Havaton’un kürkü ailesinin kürkleri ile benzerlik gösterir. En yaygın Havaton kürkü düz ve ipeksi ya da açık ve kabarık şekilde olur. Havanese ya da Coton de Tulear’ın en yaygın renkleri ile benzer şekilde Havaton’da da birkaç farklı renkler görülebilir. Bu cinslerde en sık görülen renkler koru gri, siyah – beyaz ya da kahverengi – beyazdır.

Kökeni

Havaton, resmi olarak bilinen herhangi iki türün çiftleşmesi sonucu dünyaya gelmemiştir. Ancak bu melez, Havanese erkeğinin ya da dişisinin Coton de Tulear erkeği ya da dişisi ile çiftleşmesi sonucu dünyaya gelmiştir. Kırma bir melez olan Havaton, AKC’ye kayıt olma hakkını yakalayamamıştır. Ancak Havaton, Amerikan Canine Melez Kulübü, Designer Dogs Kennel Kulübü, Dog Registry of America Inc. ve International Designer Canine Registry gibi kulüplere kayıt olma şansını yakalamıştır.