Irklar-American Bully

Irklar-American Bully

Irklar-American Bully Görüntüsü ile korkutan ancak iyi mizaçlı olan Amcerican Bully ırkı 90’lı yılların başında  American Staffordshire Terrier  ve American Pit Bull Terrier  ırkları üzerinden yola çıkılarak çapraz eşleşme yöntemi ile elde edilmiş bir ırktır.

American Bully Irkının Fiziksel Yapısı

Irklar-American Bully Kaslı ve atletik görünen bir vücut yapısına sahiptirler.  Kısa tüyleri sayesinde tüy bakımı kolaydır ve tüy dökümleri dışında çok sık taranma gerektirmez. Tüylerinin bu denli kısa olması bu ırkı evde bakılmaya elverişli kılıyor.  Bir çok renk varyasyonu vardır. Çoğu zaman  renk adları ırklarla karıştırılır. Ancak bullylerin sahip olduğu renk çeşitleri bir çok ırkta daha mevcuttur. Boyutlarına göre 4 farklı standart tipi vardır. Bunlar :

  • Pocket Bully
  • Standart Bully
  • Classic Bully
  • XL Bully

olarak isimlendirilir. Vücut yapılarına göre pocket bully en küçük XL bully ise en büyüktür.

American Bully Irkının Karakteri Nasıldır ?

Sert ve kaslı görünümlerine, keskin bakışlarına rağmen bullyler çok iyi huyludur. Hatta neredeyse hiç agresiflik göstermezler. Hayvanlarla ve özellikle diğer köpeklerle arası son derece iyidir. Aile bireylerini ve çocukları çok severler. Tam anlamıyla dost canlısıdır. Çok sevecen bir yapıları vardır ve sevdikleri ile vakit geçirmeyi çok severler. Aslında American Bully ırkının üretim amacıda budur.

Bakımı ve İhtiyaçları

Sahip oldukları kısa tüyler çok fazla bakım gerektirmez. Ancak 3 – 4 günde bir kez taranmasında fayda vardır. Bullyler, American staff  gibi ırklara nazaran daha az egzersiz ihtiyacı duyarlar. Buda onları ev yaşamına daha uygun hale getirir. XL hariç kilolu olması,bacaklarının kısa,vücut yapısı  kaslı gözükse de egzersiz ihtiyacı bir çok ırka göre nispeten daha azdır. Egzersiz ihtiyacı az olsa dahi yürütülmeli ve çeşitli oyunlarla günlük olarak enerjilerini atmalara için fırsat verilmelidir. Düzenli olarak ihtiyaçlar karşılandığında bu ırk apartmanda da rahatlıkla beslenebilir. Eğitime açıktırlar. Ancak çok fazla zorlanmamalı eğitimden sıkılmamalıdırlar. Özellike XL standartlarına sahip Bullyler sahip oldukları güç sebebi ile iyi bir eğitim almalıdırlar.  Eğer böyle bir ırka sahip olup eğitim konusunda tecrübeniz yeterli değilse mutlaka bir eğitmenle çalışmalı ve hem köpeğin hemde sizin sağlığınızı riske atmamalısınız.