Kedi ve Köpekler İçin Kaliteli Mama Seçimi

kopek-kedi-mamasi

Köpek ve kedi mamalarının hangisinin daha kaliteli olduğunu anlamak birçok kedi köpek sahipleri açısında zor bir durum teşkil etmektedir. Hangi markanın ve hangi besinlerin evcil hayvanınıza daha çok yarayacağı konusunda ciddi bir karmaşa yaşanmıyor değil. Ülkemizde bu konu ile ilgili olarak marka bazında ciddi oranda bilimsel bir çalışma yoktur. Evcil hayvanlar için satın alınan mama paketlerinin açıklama bölümünde yer alan içeriklerle ilgili bilgilere ne kadar güvenmek gerek bilinmemektedir. Bu konu ile ilgili olarak en güvenilir bilgilereveteriner kliniklerinden elde edilmekte. Çünkü her ne kadar mamanın içeriğinde yazılanlar çok birbirine benzese de en çok ayırt edebileceğimiz şey kedi ve köpek mamasının tavuklu mu, kuzu etli mi, balıklı mı olabileceği konusu. Bunun dışında belirtilen protein değerinden daha da önemli olanı proteinin kalitesidir.

Kedi ve köpekleriniz için kaliteli mama seçimi konusuna marka bazında yaklaşmak ve bu konuda markalara güvenmek şimdilik en doğrusu olacak gibi görünmektedir. Yıllardır bu konuda mesafe almış kalitesini kanıtlamış markaları sıralamakta fayda bulunmaktadır. Royal Canin Köpek Maması, ND, Hills gibi markalar seneler boyunca bu mama sektöründe olan güvenilebilecek kedi ve köpek markaları arasında yer almaktadır. Diğer taraftan bu mama markaları kedi köpek ırklarına göre kullanımı değişim gösterebilmektedir. Yine de petinizin yaşı, cinsi, kilosu ve beslenme tercihlerinin bir uzman veteriner hekim tarafından değerlendirilip size önerilmesi en doğrusu olacaktır. Bu tür sorunlarınız konusunda pet shoplarda çalışan uzman kişilerden veya kedi ya da köpek sahiplerinden fikir alırken ticari bir yönlendirme olup olmadığını iyi analiz etmenizde fayda bulunmaktadır. Köpeğiniz ve kediniz için kaliteli mama seçimi söz konusu olduğu zaman mama seçimlerinde dikkatli davranmakta fayda bulunmaktadır. Çünkü tercihiniz ilerleyen zamanda daha çok hastalıkla ve fiziksel sorunla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilmektedir.

Kedi ve köpek beslemekte olan kişiler açısında kaliteli mama ürünleri bulunmaktadır. Evcil hayvan sahipleri kaliteli ve doğru bir mama seçimi yaptıkları sürece beslemekte olduğumuz kedi ya da köpeklerimiz bunu en kısa sürede olumlu olarak sahiplerine hissettireceklerdir. Mama seçiminin doğru seçilmesini gösteren en önemli veri evcil hayvanınızın dışkısının katı görünmesidir. Eğer mama seçiminde dolayı kedi veya köpeklerde mide bulantısı, gaz, ishal gibi durumlar meydana geliyorsa mama seçimi konusunda bir kez daha düşünülmesi gerekmektedir. En önemli noktalardan birisi de kedinizin veya köpeğinizin mamasını birden değiştirmemek olacaktır. Bunun için yapılacak şey ise eski mamaya yeni mamadan biraz karıştırarak yavaş yavaş yeni mamaya geçmesini sağlamaktır.