Kediler Neden Gece Miyavlar

gece-miyavlayan-kedi-696x401

Kediniz geceleri yüksek sesle miyavlıyor ya da sadece anlamadığınız seslerle sizi uyandırıyor mu? Bunu yapmasının birçok nedeni olabilir, ancak gece miyavlamalarının temel sebebinin tam olarak ne olduğunu belirleyene kadar bu davranışı durduramazsınız. Daha iyi uyuyabilmek adına kediler neden gece miyavlar, aslında ne isterler, öğrenmeniz gerekir. Kediler Neden Gece Miyavlar bunun sebebini ve çözümlerini aşağıda maddeler hâlinde sunmaktayız. Geceleri miyavlamaları ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru veya sorunda konu altına yorum yapabilir veya forum alanımıza konu açabilirsiniz.

 Kedilerin Gece Miyavlamasının Sebepleri

Birçok insan kedilerin geceleri daha hareketli olduğunu düşünür. Aslında, kediler krepusküler hayvanlardır, yani en çok alacakaranlık ve şafak vakti aktiftirler. Kediniz gece geç saatlerde veya sabahın erken saatlerinde alışılmadık derecede aktif olabilir. Çünkü vücudu doğal olarak buna göre programlanmıştır. İçgüdüler, kedilerin doğduğu andan itibaren sahip oldukları alışkanlıklar gibidir. İçgüdüleri onlara normal olduğunu söylediğinde sıra dışı bir şey yaptıklarını bile fark etmezler.

Kediler genellikle gün boyunca birkaç küçük öğün yiyerek doyabilirler. Kedinizi günde iki öğün halinde besliyorsanız, kahvaltı zamanından önce aç olabilir ve yiyecek için erkenden miyavlamaya başlayabilir. Benzer şekilde, su kabı gece boyunca boşsa susadığında sizi uyandırmak için miyavlayabilir.

Yavru kediler ve yeni sahiplenilen kediler, özellikle de yeni ortamları konusunda henüz kendilerini rahat hissetmediklerinde gece miyavlamasına başlayabilirler. Kedinizi bir barınaktan evlat edindiyseniz, düzinelerce hayvan arasında uyumaya alışkın olduğu için evinize uyum sağlaması gerekir.

Ayrıca yeni ortamdan korkuyor olabilir. Yeni bir eve taşındıysanız, değişiklikten rahatsız olabilir. Bunlar, empati kurabileceğiniz duygulardır. En son taşındığınızda ya da bir otel odasında kaldığınızda nasıl hissettiğinizi hatırlayın. Bir kedinin yeni bir eve ve rutine alışmasının sizinkine kıyasla daha uzun sürebileceğini unutmayın.

Önemli ölçüde farklı bir çalışma programı, hem kendi uyku düzeninizi hem de kedinizinkini bozabilir. Kediler kendi rutinlerine son derece bağlı olduklarından herhangi bir değişiklik gece boyunca miyavlamalarına yol açabilir. Ayrıca aileye yeni bir üye katıldıysa, bu bir bebek ya da köpek olabilir, kedinizin de buna alışması gerekecektir.

Gece Miyavlayan Kediler Aslında Ne Anlatmak İster?

Evcil hayvan sahiplerinin kedilerinin gecenin bir yarısı miyavlayarak sahiplerini uykularından etmeleri son derece yaygın bir durumdur. Kedinizin neden böyle yaptığını bilmiyorsanız, gece miyavlaması kafa karıştırıcı ve sinir bozucu bir davranış olabilir.

Miyavlama her yaştan kedi için tamamen normal bir davranıştır. Kediler oyun oynarken, yavru kedileri çağırırken, acıktıklarında sizden yemek istemek için ya da kirli kum kaplarından ötürü şikayet ederken daima miyavlayarak bir şeyleri anlatırlar. Kedinizin gece boyunca miyavlamasının yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

•  Kedinizin içgüdüsü ona avlanma zamanının geldiğini söylüyor olabilir.
•  Gün boyunca yeterince egzersiz / aktivite yapmadığı için enerjisini atmak adına oyun oynamak istiyor olabilir.
•  Aç ya da susuz olabilir.
•  Yeni bir ortamdan ya da beslenme düzeninden ötürü kafası karışmış olabilir.
•  Herhangi bir şeyden korkmuştur.
•  Yalnız olduğu için dikkat çekmek istiyordur ya da sizin orada olup olmadığınızı teyit ediyordur.

Tavsiye Bağlantı: Kedilere Eğitim Nasıl Verilir? Kediler Eğitilir Mi?

Geceleri Nasıl Daha İyi Uyuyabilirsiniz?

Geceleri kedinizin miyavlamasına sebep olan şeyin ne olduğunu belirledikten sonra, alışkanlığı nasıl kıracağınızı ve nasıl daha iyi uyuyabileceğinizi belirleyebilirsiniz. İlk olarak ailecek esnek ve sabırlı olmanız gerekir. Evde çocuklarınız varsa, herkesin ne yapacağınız konusunda hemfikir olduğundan emin olmanız gerekir. Yeni bir rutin oluşturmaya odaklanacaksınız, tüm aile üyeleri için tutarlılık önemlidir.

•  Yatmadan önce kedinizle muhakkak oyun oynayın.
•  Gece boyunca acıkır ya da susarsa diye kaplarında bir miktar mama ve su bırakın.
•  Pencereleri ve balkon kapılarını kapatın. Böylece dışarıdaki seslerden minimum oranda rahatsız olur.
•  Kedinizi gece yatarken odanızda yanınıza alın.

Bazen, kedinizin ekstra enerjisini tüketmesi ve gece boyunca sessizce uyuması için tek yapmanız gereken, yatmadan önce birkaç dakika oynamaktır. Gün boyunca çalışıyorsanız ve kediniz eve gittiğinizde çoğu zaman uyuyor oluyorsa, gece boyunca harcayabileceği çok fazla enerjisi olacaktır. Bu oyun süresini rutine eklemek, biraz oyun oynadıktan sonra rahat ve sakin bir şekilde uyumasına da yardımcı olacaktır.

Oyun oynamak ayrıca kedinizin ansızın gelen avlanma içgüdülerini de ortadan kaldırabilir. Yatmadan önce biraz koşuşturması gece miyavlamak yerine uyumayı tercih etmesini sağlayacaktır. Kedinizin beslenme programını değiştirmek de uyumasına yardımcı olabilir. Çok erken yemek yiyor ve aç uyanıyor olabilir. Gün boyunca ona verilen yüksek kaliteli, az ama sık porsiyonlar sabaha kadar tok kalmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca yatmadan önce az da olsa mama vermeyi deneyebilirsiniz. Ya da su kabının yanına gece uyanıp acıkırsa yiyebileceği az miktarda mama bırakabilirsiniz.

Birçok kedi pencere pervazında oturmayı ve dışarıda olan biten şeyleri izlemeyi sever. Ama geceleri kedinizi heyecanlandıran şeyler, sizi uyandıran gece miyavlamaları olarak sonuçlanabilir. Kediler neden gece miyavlar sorusunun bir cevabı da dışarıdaki hareketliliktir. Bu nedenle gece yatmadan perdeleri ve panjurları kapatabilirsiniz. Eğer kediniz ışık gelmediğinde korkuyorsa yanınızda yatmasına izin verebilirsiniz.

Kedinizin geceleri neden miyavladığını belirlemek, gece boyunca daha sağlıklı ve daha fazla uyumaya yardımcı olacaktır. Sabır, dikkat ve bu ipuçlarıyla, kedinizin rutinini değiştirerek hep birlikte daha kaliteli uykunun tadını çıkarabilirsiniz.