Kedilerde FIP Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

hasta-kedi-728x410

Şu anda FIP bulunan kediler için yasal olarak mevcut etkili bir tedavi yoktur. Yeni tedaviler onaylanıp pazarlanıncaya kadar, tedavi büyük ölçüde semptomatikt özelliktedir. Düşük ve orta dozda kortizon tedavisi uygulanarak belirtiler hafifletilmeye çalışılır. Bu süreçte hayvanın beslenmesi de son derece önemlidir. Hayvansal protein bakımından yüksek bir diyetle (örn. pişmiş tavuk, hindi veya tavşan ve kaliteli bir kedi maması) vücut direncini korumak açısından gereklidir. Ayrıca destekleyici bakım da önem arz etmektedir. Kedilerde FIP virüsü (hastalığı) tedavisi ancak semptomları azaltmaya yöneliktir. Semptomatik tedavi ise enfeksiyonu tedavi etmek için kedinin bağışıklık sistemine göre cevap verir.

Kedilere FIP Nasıl Bulaşır?

İyi huylu veya genellikle zararsız FECV, bağırsak sisteminin hücrelerinde yaşar ve kedilerin dışkılarına bulaşır. Kediler, hasta kediler ile aynı yere dışkılarını yaptıklarında veya aynı kaptan yemek yediklerinde virüsü aldıktan sonra enfekte olurlar. Hastalığa neden olan mutant bulaşıcı peritonit virüsü (FIPV) genellikle kediler arasında bulaşıcı olarak kabul edilmez. Virüs mutasyonunun kesin nedeni bilinmemektedir. Muhtemelen birkaç nedenden dolayı mutasyona uğraması muhtemeldir. FIPV bağırsaklarda değil, bir tür beyaz kan hücresinin içinde yaşar. Virüs mutasyona uğradığında, kedilerin dışkısına bulaşmaz.

Feline Bulaşıcı Peritonit (FIP) Nedir?

Feline bulaşıcı peritonit (FIP), kedi koronavirüsü (FCoV) adı verilen bir virüsün neden olduğu ölümcül bir viral hastalıktır. Birçok kedi bu virüsü taşır. FIP, çok kedili hanelerde, barınaklarda ve kedi üretimi yapan yerlerde maalesef çok daha yaygındır. Çoğu kedi, nadiren kendi başına hastalığa neden olan kedi enterik koronavirüsü (FECV) taşır. Kedi koronavirüsü, hastalığa neden olabilen bir virüse dönüştüğünde FIP virüsü olarak adlandırılır. Yani virüs mutasyona uğrar.

İki Form FIP

Islak (effusive): Islak FIP formu, karın ve göğüs gibi vücut boşluklarında sıvı birikmesine neden olur. Karında hava, gaz veya sıvı birikmesine ve / veya solunum güçlüğüne neden olur. Bu sıvının çoğunlukla sarı bir renge sahip olduğu görülmüştür.

Kuru (non-effusive): Kuru FIP formunda, gözler, böbrekler, karaciğer ve sinir sistemi dahil olmak üzere kedinin vücudunda iltihaplı lezyonlar bulunur. Semptomlar hangi organın hastalıktan daha çok etkilendiğine bağlı olarak değişmektedir.

Belirti ve Semptomlar

FIP virüsüne özgü hiçbir semptom yoktur. Bununla birlikte, her iki FIP formunda da kediler genellikle aşağıdaki gibi belirsiz semptomlar gösterir:

• İştah kaybı
• Kilo kaybı
• Bilinç kaybı
• Antibiyotiklere cevap vermeyen değilken ateş

Kediyi FIP Virüsünden Nasıl Koruyabilirsiniz?

FIP’nin önlenmesi zordur, çünkü hastalığın gelişimine katkıda bulunan birçok faktör vardır. Araştırmalar bazı kedilerin genetik bir yatkınlığa sahip olduğunu göstermektedir. Bu onların FIP geliştirmeye daha duyarlı olmalarına neden olur. Bu nedenle, FIPV’nin kendisi bulaşıcı olmamasına rağmen, aynı aile içinde birden fazla kedi etkilenebilir.

• Hastalık direnci ve stresin azaltılması için seçici üreme faydalıdır.
• Kedinizi sağlıklı tutmak ve düzenli muayene için veteriner hekiminizi ziyaret etmek önerilir.
• Bulaşıcı hastalıklara maruziyeti en aza indirmek ve kedinizin aşılarını düzenli olarak yaptırmak gerekir.
• Kedinizin kum kabını günlük olarak temizlemek ve yiyecek ve su kaplarını tuvaletten uzağa yerleştirmek de bir çözümdür.

FIP İçin Aşılama

Kedilerde FIP hastalığını önlemek için bir aşı olsa da, tartışmalıdır. Ayrıca, aşının etkinliğini gösteren sınırlı sayıda kanıt vardır. Bu nedenle, şu an için aşı önerilmez.

Kedilerde FIP Virüsü Tedavisi

FIP’li kediler için bilinen etkili bir tedavi yoktur. Destekleyici bakım ile kedinizi rahat ve ağrıdan uzak tutmaya yardımcı olabilirsiniz. Şu anda, birkaç veterinerlik araştırma grubu hastalığı tedavi etmek için yeni yaklaşımlar üzerinde çalışmaktadır. Dolayısıyla, gelecekte bir tedavi mevcut olmasını umabiliriz.

Bazı kedilerde rutin fizik muayene veya operasyon sırasında kitle olarak tespit edilebilen bağırsak lenfleri veya diğer hastalıklara da sahip olabilirler. Daha ağır klinik belirtileri olan kediler, birkaç hafta sonra genellikle daha kronik ve daha az şiddetli bir hastalık evresine girerler. FIP teşhisi konduğunda kedilere ötenazi yapmaktan ziyade tedavi konusunda daha fazla deneyim kazanılmaktadır. Kedilerin bir kısmının birkaç hafta, ay ve nadiren bir yıl veya daha uzun süre hayatta kalabileceği bilinmektedir. Bununla birlikte, hastalık doğal seyrine bırakılırsa, FIP hala çoğu kedi için ölümcül bir hastalıktır.

Tedavi sürecinde kedilerde göğüs tutulumu ve solunum güçlüğü gibi diğer başka sorunlar da görülebilir. Özellikle de kortizon tedavisinin uygulandığı dönemde sıvı birikmesinin önlenmesi önemlidir. Bu yüzden biriken sıvı nefes almayı engelleyecek kadar çoksa cerrahi müdahale ile sıvının alınması sağlanır. Kedinin kilosu ve aktivite oranı korunduğu müddetçe semptomatik tedavi sürdürülmelidir. Tedavi, Bu günler, haftalar, bazen aylar ve nadiren bir yıl veya daha fazla sürebilir. Bununla birlikte, kedilerde FIP virüsü sonrası ciddi karakter ve davranış değişiklikleri gözlemlenebilir. Kişiler, buna hazırlıklı olmalıdır.

Kortizon olmayan bazı iltihapla savaşan ilaçlar da bağışıklık sistemini güçlendirmeyi sağlayabilir. Bunlar arasında bağışıklık sistemini uyarıcı ilaçlar olduğu gibi bazı bitkiler de yer almaktadır. Yine de şu an için konuyla ilgili kanıtlanmış bilimsel çalışmalar mevcut değildir. İltihapları engellemeye yönelik ilaçlar başlarda işe yarasa da ilerleyen süreçte herhangi bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Öte yandan FIP hastalığı belirtileri bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar sayesinde kısmen daha hafif seyredebilir.

Kedilerde FIP Virüsü (Hastalığı) İçin Test

Şu anda, sağlıklı kedileri FIP geliştirme riski açısından taramak için bir test bulunmamaktadır. Hasta bir kedide FIP tanısı koymak için, veterinerler birkaç tanı ipucunu bir araya getirmelidir. Bunlar, klinik bulguları ve laboratuvar çalışmasında FIP ile ilişkili olan ortak bulguları ve diğer hastalıkları dışlar. Karın veya göğüsteki herhangi bir sıvının analizi doğru bir tanı koymaya yardımcı olur.

FIP İçin Homeopatik Tedaviler

Homeopati, tedavi edilmesi amaçlanan hastalık belirtilerini taklit eden, genellikle bitki bazlı, toksik olmayan maddelerin doz doz verilmesini içerir. FIP’li kediler için çeşitli homeopatik ilaç tedavileri mevcuttur. Temel olarak çeşitli bitki özlerinin seyreltilmiş halleri kullanılır. Bu özler oldukça pahalı olabilir ama zaten FIP virüsü oldukça ölümcül ve tedavisi zor bir hastalık olduğu için birçok kişi bu tedavilere bel bağlamaktadır.

Vücudun Savunmasını Etkileyen İlaçlar

Vücudun savunmasını etkileyen ilaçların kullanımı, genellikle kedilerde lösemi, anemi veya düşük lenfosit sayısı gibi bağışıklık sistemi ile ilgili virüs enfeksiyonlarının belirtilerini tedavi etmek için de kullanılır. Kedilerde hastalıklar ve tedavileri söz konusu olduğunda uzun yıllardır popüler olan ilaçlardır. FIP’i tamamen tedavi etmeseler dahi yaşamlarını uzattıkları yapılan çalışmalarda görülmüştür. Öte yandan FIP vakaları üzerinde herhangi bir yararlı etkisi olduğuna dair kanıt yoktur.

Son yıllarda kedilerde FIP hastalığı epey bir artış gösterince, çok sayıda firma da bu hastalığa yönelik ilaçlar üretmeye ve geliştirmeye başlamıştır. Kedisinin böyle bir rahatsızlığı olduğunu öğrenmek tüm ebeveynleri üzer ve kahreder. Mutlak bir tedavinin olmaması da bir diğer yıkıcı konudur. Ancak piyasada lanse edilen ilaçların birçoğunun pazarlama maksatlı olduğunu unutmamak gerekir. FIP için etkin olduğunu iddia eden ilaçların çoğu hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için üretilmemiştir. Ayrıca onaylı da olmayabilirler.

Anti Viral İlaçlar ile FIP Virüsü (Hastalığı) Tedavisi

Yaygın anti viral ilaçlar ve çeşitli antibiyotikler hücre kültüründe FIP virüsünü engelleyebilir. Ancak viral etkisi zayıftır ve zehirleyici özelliği yüksektir. Bu maddeler hücrelerin normal metabolik süreçlerini engelleyebilir. Dahası birtakım biyolojik etkileri vardır. Yapılan işlemlerin bazıları, kendi kopyalarına yardımcı olmak için virüsler tarafından gasp edilir. Gerekli virüs engelleme seviyesine ulaşmak için gereken ilaç miktarı, hücrelere ve dolayısıyla konakçı kediye büyük zarar verebilir. Mevcut FIP tedavisi, hepatit C ve HIV / AIDS gibi insanların viral enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçların işe yaramasını beklemek gibidir. Şu an için kedilerde FIP virüsü (hastalığı) tedavisi için etkili bir ilaç olmasa da yakın gelecekte bulunması muhtemeldir.