Kedilerde Tırnak Bakımı

Evinizdeki her şeyi parçalayan kedinizin tırnaklarını keserek bu soruna etkili bir çözüm getirmek isteseniz de, tırnak bakımında bazı konulara dikkat etmezseniz ilk denemenizden sonra muhtemelen kediniz bir daha asla tırnaklarının kesilmesine müsaade etmeyecektir. Canının yanması veya kendini huzursuz hissetmesi durumunda bir sonraki tırnak kesiminde durumun hemen farkına varacak olan kediniz, ne yapıp edip kaçmaya ve tırnaklarını kestirmemeye çalışacaktır. Tırnakların içindeki damarların kesim esnasında zarar görmesi kedinin canını fena hale yakacak ve kesiğin derinliğine göre oldukça yoğun bir kanama olacaktır.

Kedilerin Tırnaklarını Keserken

Bedenlerinin doğal bir parçası olan tırnaklar evcil vahşi fark etmeden tüm kediler için önemlidir. Kartal gagasına benzeyen çengel görünümlü yapısıyla dikkat çeken kedi tırnaklarına yakından bakıldığında, şeffaf tırnakların dip bölümünde pembe renkli canlı doku olduğu görülür. Bu canlı dokunun olduğu bölümün birkaç milimetre altından kesilmesi gereken tırnaklar, mutlaka tırnağı kırmadan kesecek, uygun bir tırnak makasıyla kesilmelidir. Kediniz hayatında ilk defa tırnakları kesileceği için ilk birkaç tırnağın kesiminde olayı anlamaya çalıştığı için tepkisiz kalsa da, canının yanması veya kendini huzursuz hissetmesi halinde saniyeler içinde durumu fark ederek kaçmaya çalışabilir. Bu durumda kaçmaması için kedinizi asla zorlamamalı, sıkmamalı ve bağırmamalısınız. Bu tür davranışlar kedinizin hafızasında hemen yer ederek bir daha tırnak makasını elinizde gördüğü anda kaçmaya başlamasına ve davranış bozukluklarına yol açabilir.

Sadece Ön Patilerin Tırnaklarını Kesin

Arka ayaklarını evinizdeki eşyalara zarar vermek için değil, tırmanmak ve koşarken yerden daha kuvvetli şekilde güç almak için kullanan kedilerin sadece ön patilerindeki tırnakları kesilmelidir. Mobilyalarınıza ve kıyafetlerinize zarar verirken her zaman ön ayaklarını kullanan kediler arkadaki patilerinin tırnaklarını benzer şekilde kullanmaz ve dolayısıyla arka tırnakların kesilmesine de gerek yoktur. Bizler gibi tırnakları uzayan kediler uzayan tırnaklarını bir nevi törpülemek için “kendince” uygun yerleri tırmalar. İnsanlardaki gibi kedilerin tırnaklarının uzama sıklığı da bireye göre farklılık gösterir. Kimi kedilerin tırnaklarını çok hızlı uzamasına karşın genel olarak ön pati tırnaklarının ayda bir defa kesilmesi yeterli olacaktır.