Kediniz İçin Güvenli ve Sağlıklı 10 Meyve ve Sebze

Kediniz İçin Güvenli ve Sağlıklı 10 Meyve ve Sebze
Kediniz İçin Güvenli ve Sağlıklı 10 Meyve ve Sebze

Kediniz İçin Güvenli ve Sağlıklı 10 Meyve ve Sebze : Sebzeler ve meyveler, kedinizin et vetan oluşan ana diyetini ek besinlerle tamamlar ve zaman zaman tamamlamalar olarak sunulabilir.

Bu gidişte yer merakı sona erecek, kedinizin sağlıklı beslenmek yolunda yemeyi kesinlikle sevecen meyve ve sokaklar var.

1) Havuç – Havuçların bir kediye baharatsız servis edilmeden önce pişirilmesi gerekir. Havuçları çiğnenmesi kolay ve boğulma tehlikesine dönüşmemesi için küçük parçalar halinde doğrayın. Havuç, beta-karoten, K vitamini, biyotin, B6 Vitamini ve potasyumdan oluşan zengin bir A vitamini kaynağıdır.

2) Brokoli – Antioksidanlar açısından zengin bu yiyecek, küçük bir porsiyon servis etmeden önce buharda pişirildiğinde kürk topunuz için harikadır. Brokoli çiçeği, K ve C Vitamini, lif, potasyum ve folat bakımından zengindir.

3) Kabak- İçinde kedi yavrusuna fayda sağlayacak potasyum, manganez ve magnezyum vardır. Aslında birçok ticari kedi maması bu bileşenden oluşur.

4) Bezelye- Bezelye, başka bir ticari kedi maması bileşenidir. Bu küçük sebzeyi kedinize doğal haliyle sunmanın hiçbir zararı yoktur. Kediye sunmadan önce buharda pişirebilirsiniz. Ancak baharat eklemeyin. Dondurulmuş varyant bile kedi dostunuz için uygundur. Bezelye lif, protein, B vitamini, C vitamini, karbonhidratlar ve mineraller içerir.

5) Yeşil Fasulye- Bu sebze, obez kediler için harika bir muamele ve satın alınan kedi aperatiflerini saklamak için sağlıklı bir alternatiftir. Fasulye protein, kompleks karbonhidratlar, lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içerir.

6) Ispanak- Bu süper yiyecek, az miktarda verilirse kediniz için bir nimettir. Özellikle kedicik böbrek hastalığından muzdaripse, sorunu artırabileceğinden çok fazla tüketimden kaçınılmalıdır. Ispanağı buğulayın ve baharatsız kediye sunun. Ispanak mükemmel bir A, C, K, B1, B2, B6 ve E vitaminleri, manganez, magnezyum, folat, kalsiyum, bakır, potasyum ve demir kaynağıdır. Ayrıca diyet lifi, çinko, protein, fosfor ve kolin içerir.

7) Kabak/Kış Kabağı- Sade, baharatsız kış kabağı sindirime yardımcı olur, kabızlık ve ishali hafifletir. Zengin bir lif kaynağıdır ve kediye makul miktarlarda verilmelidir.

8) Muz- Muzu soyun ve kedinize küçük bir parça verin. Yüksek şeker içeriği nedeniyle, evcil hayvan için bir veya iki meyve şeridi yeterlidir. Çok fazla muz vermek kedinizin midesini bozabilir. Bu çiğnemesi kolay meyve, temel vitamin ve minerallerle doludur.

 9)  Yaban mersini- Ölçülü olarak servis edilirse, kediniz için harika bir ikram görevi görebilir. Bu küçük atıştırmalık, antioksidanlar, A ve C vitamini ve lifle doludur. Yaban mersini, kediler için ticari gıdalarda da kullanılır.

 10)  Kavun ve Karpuz- Kediniz kesinlikle bu tatlı ve besleyici ikramlara bayılacak. Porsiyon boyutunu küçük tutun ve bunları ölçülü olarak sunun. İki aperatiften herhangi birini sunmadan önce, kabuğu ve tohumları çıkarın ve kedinin bu meyveleri kolayca çiğneyebilmesi için küçük parçalar halinde kesin. Meyveyi servis etmeden önce karpuz ve kavun tohumlarını çıkarmayı unutmayın çünkü bunlar kediniz ve sindirim süreci için çok zararlı olabilir. Bu meyveler A, C vitaminleri, potasyum ve antioksidanlarla yüklüdür. Kavunlar yüksek su içeriğine sahiptir ve az miktarda beslemek evcil hayvan kedinizdeki dehidrasyon belirtilerini ortadan kaldırabilir.

Diyetine yeni mamalar eklemeden önce kedinizin veterinerine danışabilirsiniz. Size porsiyon büyüklüğü ve belirli bir yiyeceği ne sıklıkta sunacağınız konusunda rehberlik edebilecektir. Ancak yukarıdaki liste, bir kedinin tüketmesi güvenli olan meyve ve sebzeleri içerir. Tüylü kedinize ilk kez yeni bir şey teklif ettiğinizde, çok küçük bir miktar/dilim vererek başlayın ve kediyi izleyin. Kedi onu yemekten hoşlanıyorsa, içinde oluşabilecek herhangi bir alerji için birkaç dakika izleyin. Kedi normal görünüyorsa, biraz daha atıştırmalık/meyve veya sebze verebilirsiniz.

Digimas.net