Köpeğim Su İçmiyor Ne Yapmalıyım?

kopek-su

Köpeğinizin su içmesi ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Bunun neden böyle olabileceğini ve bu konuda neler yapabileceğinizi keşfedin. Öncelikle endişelenmeyin, bu konuda yalnız değilsiniz. Çoğu durumda, köpekler yeterince su içerler. Siz bir şey yapmadan da yeterli miktarda su alırlar. Ancak bazen birtakım sebepler köpekler su alımını aniden azaltabilir. Bu makale köpeğinizin neden su içmediğini ve bu konuda ne yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Köpeğim su içmiyor ne yapmalıyım? Diye düşünüyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyabilir, aklınıza takılan herhangi bir soruyu ise yazımızın en altında yorum olarak belirtebilirsiniz.

İçindekiler  göster 

Su Köpeğiniz İçin Önemli Mi?

Köpekler, insanlar gibi susuz kalma riski taşıdığı için her gün su içmelidirler. Aslında insanlardan daha fazla risk altındalar çünkü vücutlarından ısıyı çok daha yavaş salıyorlar. Köpeklerin ayak yastıklarında ter bezleri bulunur, ancak bunlar vücutlarını soğutmak için yeterli değildir. Bir köpeğin vücut ısısı çoğunlukla nefes nefese kalma ile kontrol edilir. Bu nedenle, su bir köpek için çok önemlidir ve köpek sahipleri olarak yavrularımıza her gün yeterli su sağlamamız gerekir.

Köpeğinizin Su İçmemesinin Nedenleri

Bazen sevgili evcil hayvanlarımız aşağıdaki nedenlerden dolayı su içmeyi reddeder:

 Daha Az Egzersiz
 Bilinmeyen çevre
 Hastalık
 Yaşlanma
 Korku ve kötü deneyimler

Bu nedenlere daha yakından bakalım.

Daha Az Egzersiz

Hava daha serin olduğunda ve köpeğiniz daha az egzersiz yaptığında, çok da susamış hissetmeyecektir. Sebep bu ise, endişelenmenize gerek yoktur. Su tüketiminde hafif bir düşüş alarm için bir neden değildir. Ancak, köpeğiniz sürekli su içmeyi reddederse bir veterinere danışın. Köpekler asla bir günden daha fazla susuz kalmamalıdır.

Bilinmeyen Çevre

Bilmediği yerler ve kokular köpeğinizin su içmemesinin nedeni olabilir. Akut koku duyusu sayesinde köpekler, tanıdık ve tanıdık olmayan su kaynaklarını nasıl ayırt edebileceklerini bilir. Suyun kokusu tanıdık gelmediği zaman, köpeğiniz onu içmeyi reddedebilir. Yeni bir yere seyahat mi planlıyorsunuz? İşte dikkat etmeniz gerekenler:

 Evden bir şişe su getirin
 Köpeğinizin içme davranışını kontrol edin
 Köpeğinizin alışması için zaman tanıyın

Hastalık Problemleri

Bazı sağlık sorunları, bir köpeğin susuzluğunun dalgalanmasına neden olabilir. Bazı durumlarda, diyabet ve böbrek hastalığı gibi sorunlar, bir köpeğin su konusunda iştahının tamamen azalmasına neden olabilir. Mesane veya idrar yolu enfeksiyonu da su içmede azalmaya neden olabilir. Bu nedenle, köpeğinizin bir hastalık nedeniyle su içmediğini düşünüyorsanız, hemen veterinerinize başvurmalısınız. Veterinerin sorunu çözmesine yardımcı olmak için köpeğinizin içme davranışını not etmek iyi bir fikirdir.

Yaşlanma Sorunu

Yaşlı bir köpek su içmekten kaçınabilir. Suya ulaşmak çok fazla çaba gerektirebilir ya da susuzluk hissi iştah ile birlikte azalıyor olabilir. Yaşlı köpekler daha az egzersiz yaparlar ve bu nedenle genç köpekler kadar suya ihtiyaç duymayabilirler. Bununla birlikte, yaşlı köpeklerin yeterli hidrasyon seviyelerini koruması gerekir. Bu nedenle su içmek bir sorun gibi görünüyorsa, yaş bir yiyeceğe geçmek yardımcı olabilir. Her zaman olduğu gibi, köpek mamasını değiştirmeden önce bir veterinere danışın.

Korku ve Kötü Deneyimler

Köpekler birçok şeyi sosyallik yolu ile öğrenir. Korku ya da acı deneyimlediklerinde, bu olumsuz duyguları ilk önce yaşadıkları koşullarla ilişkilendirirler. Köpeğiniz kabından su içerken kötü bir deneyim yaşadıysa, örneğin yanlışlıkla kuyruğuna veya pençesine basılmışsa, bu olumsuz kazaları içme eylemiyle ilişkilendirebilir. İçme korkusunu ortadan kaldırmak için yeni bir su kabı kullanmayı veya su kabını farklı bir yere koymayı deneyebilirsiniz.

Köpeğim Süt İçebilir Mi?

Bebeklik çağında, birçok hayvan laktozu ayrıştırmaktan sorumlu olan laktaz enzimini üretir. Emzirme döneminden sonra, birçok köpek bu özel enzimi kaybeder ve artık laktozu metabolize edemez. Bu nedenle, büyümeye başladığında köpeğini sütle beslemeyi bırakmak önemlidir. Laktoz intoleransı belirtileri:

 Karın ağrısı
 Kendini iyi hissetmemek
 İshal
 Huysuzluk

Sert peynir, yoğurt veya ayran gibi fermente ürünler daha az miktarda laktoz içerir. Bu nedenle daha az zararlıdırlar. Fermantasyon işlemi sırasında, laktozu daha sindirilebilir bir forma dönüştüren süte bakteri gibi çeşitli takviyeler eklenir. Bazı köpekler sütü daha iyi tolere eder. Bu kategori çoğunlukla koruyucu köpekleri içerir. Köpeğinizi sütle beslemek istiyorsanız, suya ek olarak, laktoz içermeyen bir süt seçtiğinizden emin olun. Bunlar günümüzde hemen hemen her süpermarkette bulunabilir.

Köpeğinizi Su İçmeye İkna Etmek

Her durumda, bir köpek düzenli olarak su içmelidir. Bu gerçekleşmezse, köpeğinizi su içmeye ikna etmek için yapabileceğiniz birkaç şey bulunmaktadır:

Konumu değiştirme: Su haznesinin konumunu değiştirmek bazen işe yarayabilir.

Yiyeceklerin karıştırılması: Başka bir çözüm ıslak köpek mamasını suyla karıştırmaktır. Köpeğiniz kaseden içmese de, yiyecekle karıştırıldığında mutlu bir şekilde su içebilir.

Temiz su kabı: Su kabının temiz olduğundan emin olun. Yapması basit bir şey, ama işe yarayabilir.

Veterinerle iletişime geçin: Köpeğiniz hala su içmiyorsa veya bir hastalık geçiriyorsa, en kısa zamanda bir veterinerle görüşmelisiniz. Hastalık durumunda uygun hidrasyon iyileşme süreci için önemlidir ve bu nedenle evcil hayvanınızın profesyonel yardım alması kritiktir.

Su kabını değiştirin: Köpeğiniz gürültüden korkabileceğinden metalden yapılmış su kaplarından kaçınmaya çalışın.

Tüm köpekler farklıdır ve değişen su ihtiyaçları bulunur. Köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için her gün ne kadar su içmesi gerektiğini belirleyebilirsiniz.