Köpeğinizle Yürüyüş

Tasma Seçimi

Hangi tür tasma kayışını kullanmalı?

En rahat hangisi olduğunu hissediyorsanız onu kullanın diyor köpek davranış uzmanları.

Esnek kayış ile gezdirmek için en iyi kullanım yeri parklardır. Eğer köpeğinizin keşfetmesi için anne babasından biraz uzağa gitmesinde sakınca olmadığı bir alandaysanız kullanabilirsiniz. Ancak yoğun yaya trafiğinin olduğu olduğu ya da kayışı olmayan köpeklerin olduğu bir alanda kullanmak sağlıklı olmayacaktır. Uzun kayış diğer insanların ya da köpeğinizin bacaklarına dolanabilir.

Birçok insan zincir kayışların güzel göründüğünü düşünür ancak onlar naylon ya da deri kayışlardan çok daha ağırdır, bu sebeple de taşıması zordur. Buna rağmen bazen oldukça işe yaradıkları söylenebilir. Eğer köpeğiniz kayışı ısırmaktan hoşlanıyorsa metal tadını çok sevemeyeceği için kullanabilirsiniz.

Deri kayışlar iyi bir seçenektir çünkü elde tutması oldukça rahattır.

Naylon kayışlar elleri kesebilir ve eğer köpeğiniz sizi ani bir şekilde çekiştirdiğinde kayış yanığına sebep olabilir. Diğer taraftan bir çok farklı renk ve desende olup, yağmur, kar gibi durumlara maruz kaldığında zarar görmez.

Çekiştirme

Köpeğinizin kayışı sürekli çekiştirip durması sizin için de onun için de stres yaratacaktır. Bu durum sıkça karşılaşılan bir problem olup farklı sebeplerden kaynaklı olabilir.

Eğer köpeğinizi doğadaki canlılar çok heyecanlandırıyorsa onu böcek ve benzeri canlıların daha az etrafta olduğu saatlerde dolaştırmanız etkili olacaktır. Şafak ve akşamüstü saatlerini bu sebeple tercih etmeyin.

Kafa yuları kullanmayı denemenizi de tavsiye edebiliriz. Kafa yuları köpek ebeveynine yönlendirme konusunda oldukça yardımcı olan bir ürün.

Tanıştığımıza memnun oldum!

Köpeğinizin yürüyüşlerde diğer insanlara karşı  dost canlısı olması mükemmel bir şey  ancak her tanıştığı insanın üzerine atlaması pek de hoş olmayabilir. Temel olarak amaç köpeğinize işaret ettiğinizde oturması ve insanlarla bu şekilde iletişime geçmesini sağlamaktır. Ona oturmadan selamlama, tanışmaya izin olmadığını ödüllendirerek öğretebilirsiniz. Siz ya da tanıştığı kişi bu şekilde doğru davranışı sergilediğinde ona ödül verebilir.

Yanınızda Bulundulması gereken 3 Şey

Eğer uzun bir yürüyüş planlıyorsanız mutlaka köpeğiniz için  yanınıza yeterli su aldığınızdan emin olun.

Ödülleri unutmayın. Yürüyüşler eğitim için önemli fırsatlardır. Köpeğinizin en sevdiği ödül yiyeceklerini yanınızda bulundurun, itaat ve diğer eğitim konuları üzerinde çalışırken kullanabilirsiniz.

Köpeğiniz ihtiyaç molası vereceği için mutlaka tuvalet torbası götürün.

Sürüngenlere Dikkat!

Yılın hangi döneminde olduğunuza ve yaşadığınız yere bağlı olarak değişmekle birlikte yılan, örümcek, akrep gibi canlılara mutlaka  dikkat etmek gerekir.

Özgür ya da Değil?

Öncelikle köpeğinizi kayış olmadan gezdirecekseniz, kayışı olmadan oyun oynamaya köpeğinizin hazır olup olmadığından emin olmalısınız. Köpeğiniz mutlaka çağırıldığında gitmesi gerektiğini bilmelidir. Yani en önemli şey doğru eğitimi vererek geri çağırma için ona güveniyor olmanızdır.

Haydi Eğlenelim

Aşağıda yürüyüşleri daha eğlenceli hale getirmek için birkaç öneri bulabilirsiniz.

Değişiklik yapın. Köpeğinizi farklı yerlere götürmeye çalışın. Yeni yerleri, kokuları, sesleri keşfetmeye bayılacaktır.

Çok tercih edilen yürüyüş lokasyonlarını araştırın. Mümkünse arkadaşların evleri, köpeklerin çok olduğu parklar gibi eğlenceli yerlere gidin.

Arkadaşlarla yürüyün. Eğer köpeğiniz diğer köpeklerle olmayı seviyorsa, grup yürüyüşlerini düşünebilirsiniz. Arkadaşınızın köpeğini de alıp yürüyüşe çıkabilir ya da köpeği olan arkadaş ya da akrabalarınızı sizinle gelmesi için davet edebilirsiniz.

Unutmayın !!!

Köpeğinizle yürüyüşe çıkmak büyük bir zevk ve ayrıcalıktır, hem sizin için hemde onun için…