Köpeğiyle Seyahate Çıkacaklara Önemli İpuçları

Köpeğinizin tatile sizinle gelmesi sadece seyahatinize eğlence katar ve siz yoldayken nasıl olduğunu merak etme düşüncesini ortadan kaldırır. Uçaklar ve arabalar düşünce olarak köpekler için dizayn edilmemiştir ve sizin son durağa geldiğinizde neler olabileceğine dair fikriniz olması gerekir. Köpeğinizle yapacağınız seyahati önceden planlayarak, tatili hem sizin için hem de köpeğiniz için tam anlamıyla rahatlatıcı bir etkinliğe dönüştürebilirsiniz.

Aşağıda bunu sağlamak için en iy tavsiyeleri bulabilirsiniz;

Köpeğinizi taşıma kutusuna(kafes) almak

Doğal olarak köpeğinizi taşıma kutusuna koymak sizi kötü hissettirecektir. Sonuçta siz de olsanız içinde olmak istemezseniz. Ancak bu hisleri köpeğinize hissettirmemeniz gerekir. Onlar taşıma çantasında ya da kafeste olup olmamayı önemsemezler, hatta kendilerini daha güvende hissederler.

  • Yapmanız gereken en önemli şey, köpeğinizi taşıma kutusuna koymadan önce iyi egzersiz yaptığından emin olmaktır. Eğer köpeğiniz fazla enerjisini atmış ise dinlenmek için daha istekli olacaktır.  Kutunun içerisinde köpeğinize zarar verebilecek hiç bir şey olmadığından emin olun. Tasmalar ve gevşek tasma uçları ciddi bir tehlike oluşturabilir.
  • Pozitif bir enerjiye sahip olun. Kutuyu bir hapishane olarak sunmayın. Köpeğinize kutuyu gösterin ve kapağını açın. Köpeğinizi kutunun içine itmeyin. Kendi kendine girmesini bekleyin. İçeride güvende hissettiğinden emin olduğunuzda kapısını kapatın. İyi bir enerji ve vücut dili ile yanından ayrılın. Eğer üzgün bir ses tonuyla ‘üzülme annen veya baban birazdan gelip seni alacak ‘ gibi bir cümle kurarsanız köpeğiniz bir şeylerin yolunda olmadığını düşünüp endişelenecektir.
  • 15 dakika sonra geri gelin. Bu onu bir sonraki seferde ayrılma gerginliğini yaşamaktan kurtaracaktır. Ancak yanına gittiğinizde onu kutudan çıkarmayın. Unutmayın ki kutunun kötü bir şey olmadığını ona göstermeye çalışıyorsunuz. Sadece kapıyı açın ve hazır olduğunda dışarı çıkmasını bekleyin.

Aşağıdaki video da örnekle anlatımı izleyebilirsiniz.

Köpeğinizle araba kullanmak

Genellikle araba kullanırken köpeğinizin kafeste olması iyi bir fikirdir. Sizin dikkatiniz daha az dağılır ve ikiniz için de çok daha fazla güvenli bir seyahat olacaktır. Ayrıca ani frene bastığınızda hızla öne çarpması ihtimali vardır. Diğer taraftan yolculuk öncesi köpeğinizi aşırı beslemeyin çünkü harekete karşı oldukça hassastırlar. Hareket ederken de köpeğinizi kesinlikle beslemeyin. Mola verene kadar bekleyin ve molada tercihen yüksek proteinli ufak bir atıştırmalık verebilirsiniz. Mola verdiğinizde küçük bir yürüyüş ya da biraz oyun oynamak da son derece faydalıdır. Böylelikle içinde hapsettiği enerjisini de atmış olur. Köpeğinizi kesinlikle park ettiğiniz arabanızın içinde bırakmayın. Camları biraz aralıkta bıraksanız sıcak bir havada  kısa zamanda bir fırına dönebilir ve köpeğiniz susuz kalabilir.

Uçakla Seyahat

Öncelikle uçuş yapacağınız hava yolunun evcil hayvan seyahati ile ilgili kurallarını kontrol etmelisiniz. Bir çok havayolu sağlık sertifikası ve aklınıza gelmeyecek farklı uygulamalar sahiptir. Son anda sürpriz ile karşılaşmamak için önceden kontrol etmek önemlidir. Köpeğinizi çok yüksek ihtimalle taşıyıcı kutu içinde olacaktır. Bu yüzden havaalanının kaotik ortamına girmeden önce taşıyıcı kutuya koymanız herkesin hayatını oldukça kolaylaştıracaktır.

Araba yolculuğunda olduğu gibi dolu bir karınla ya da tuvalet ihtiyacını görmeden uçağa binmeyin. Bunun yanında susuz kalmamasına da mutlaka özen gösterin.

Eğer köpeğiniz sizinle birlikte kabinde seyahat etmiyorsa, büyük bir veda senaryosu yaratmayın. Böyle yaparsanız köpeğinizi sadece üzmüş olursunuz. Siz sakin olursanız o da sakin olacaktır.

İlaç vermeli mi vermemeli mi?

İnsanlar gibi bir çok farklı ilaç seçeneğinin köpekler için de olması köpeğinizin yatıştırıcı ile sakinleşmesi  cezbedici gelebilir. Ben ilaç ile sakinleştirmeyi tercih etmiyorum. Bu yola ne siz ne de köpeğiniz ilaçlara güvenerek çıkmamalı. Siz kendinizden emin bir şekilde sesinizle, hareketlerinizle ve vücut dilinizle onu sakinleştirebilirsiniz.

Seyahat boyunca köpeğinizi sakin tutmak

Köpeğinizin en sevdiği battaniye, oyuncak, kemik ya da sevdiği şey her neyse mutlaka yanınıza aldığınızdan emin olun. Ekstra sakinlik isterseniz de ellerinize biraz lavanta yağı koyarak onu okşayabilirsiniz, hatta ona masaj yapabilirsiniz. (Özellikle omurilik bölgesine ve başına)

Köpeğinizle otelde kalmak

Uçuşta olduğu gibi otel konusunda da ön araştırma yapmak gereklidir. Kalmayı planladığınız otel evcil hayvan kabul etmiyor bile olabilir. Gitmeden önce teyit etmek faydalı olacaktır. Eğer köpeğiniz yeni bir ortama girdiği için havlamaya başlarsa dikkatsizlikle sevecen bir tutumla onu cesaretlendirmeyin. Sakin ve kendinize güvenli kalın bir sesle ve biraz egzersiz yapabilmesi için dışarıya çıkarın.

Otele vardığınızda uzun bir yürüyüşe çıkın

Uzun bir egzersiz yapmış köpek tatil sırasında daha sakin olacaktır. Köpeğiniz yabancılara hırlayabilir ve bu son derece normaldir. Yeni insanların yanında köpeğiniz biraz gerginleşebilir. Kendi alanının da dışındadır ve hırlayabilir. Bu onun sinirli olmasından değil, korktuğu ve her şeyin kontrol altında olduğunu garantilemek istemesindendir. Eğer onu yeni karşılaştığı kişinin yanından uzaklaştırısanız, bu ona bir şeylerin yolunda olmadığını gösterecek ve onun daha çok korkmasına sebep olacaktır. Yine bu durumda da sakinliğinizi koruyup her şeyin kontrolünüz altında olduğunu hissettirin.

Otel odasına köpeğinizle nasıl girmeli?

Artık odaya girmeye hazırsınız. İçeri girin. Köpeğinize olduğu yerde kalmasını söyleyin. Köpeğinizin etrafta dolanmasına ve durum kontrolünü eline aldığını düşünmesine izin vermeyin. Sonuçta siz eşyalarınızı çıkarırken, telefon görüşmesi yaparken ya da duş alırken bekleyecek olan köpeğinizdir. Etrafta dolaşması gereken kişi sizsiniz. Sizin köpeğiniz yerleşmeden kokunuzu etrafa bırakmanız da son derece önemlidir.

Yeni bir yeri keşfetmek

Evden uzak olmanız  köpeğiniz için birçok yeni görülecek yer, koku, sesler ve yiyecek potansiyeli demektir. Nereye giderseniz gidin ihtiyatlı olun ve köpeğinizin etrafında, özellikle yiyeceği şeyler konusunda dikkatli olun. Ayrıca özellikle tatillerde çok fazla ışık, dekorasyon, kokulu yiyecekler köpeğinizin dikkatini dağıtabilir ve tehlikle olabilir. Gözünüz hem köpeğinizin hem de yeni yerin üzerinde olsun!

İyi bir ikame paketi bulun. Kafes içerisindeki ürünler köpeğinizin ilgisini toplamalı ve en az evde bıraktıkları kadar iyi olmalılar. Köpekler için eşyalarından ayrılmak büyük bir olaydır.

Köpeğinizle seyahat etmek ikiniz için de eğlenceli bir aktivite haline gelebilir. Sizin yapmanız gereken nereye giderseniz gidin hazırlıklı olmaktır. Köpekle seyahat ile ilgili ne kadar ön hazırlık yaparsanız o kadar az sürprizle karşılaşırsınız. Köpeğinize bol bol egzersiz yaptırmayı ve yukarıda bahsettiğimiz önemli noktaları unutmayın ve tabi ki de her zaman sakinliğinizi koruyun. Dengeli bir köpek sizin için en iyi yol arkadaşı olacaktır.

 

İyi yolculuklar…