Köpek Irkları – Alaskan Malamute (Alaska Kurdu)

Köpek Irkları – Alaskan Malamute (Alaska Kurdu)

Alaskan Malamute ya da Türkçedeki ismi ile “Alaska Kurdu” soğuklara karşı dayanıklı bir köpektir. 1896 yılına gelindiğinde soyları tükenmeye yüz tutsa da Yeni İngiltere’de bir yetiştirici tarafından kurtarılmış ve yeniden popülaritesi artmıştır.

Soğuk havaların en dayanıklı köpek ırklarından biri olan Alaskan Malamute, sahibine karşı sadakati ve yaşı ilerledikçe uysallığı ile bilinir. Ancak zaman zaman huysuzlaşabilen bu köpek cinsinin eğitiminde bir hayli dikkatli olmakta fayda var. Başına buyruk hareket etmeyi seven bir ırk olduğu için eğiticisinin sabırlı, istikrarlı ve kendine güvenmesi gerekir. Görünümü ile heybetli bir duruş sergileyen, tüy yapısı ile diğer cins köpeklerden kendini rahatlıkla ayırabilen Alaska Kurdunu yakından tanıdığınız da siz de seveceksiniz.

Alaskan Malamute (Alaska Kurdu) Özellikleri

  1. Eğitilmesi kolay olan bu köpekler, iyi bir eğitici tarafından eğitildiğinde, son derece uysal ve uyumlu bir köpek olabilir.
  2. Çocuklarla arası orta düzeyde iyi olan Alaskan Malamute, iyi bir avcı köpeğidir.
  3. Enerji seviyesi 10 üzerinden 5 seviyesindedir.
  4. Oyunculuk karakterine sahip olan Alaska Kurdu için doğal yaşam alanı en uygun alandır.
  5. Diğer köpeklere karşı üstünlük sağlamaya çalışsalar da aralarının iyi olduğu söylenebilir.
  6. Diğer hayvan türleri ile yavruluk döneminden itibaren yan yana kaldıklarında iyi anlaşabilirler.
  7. Korumacılık içgüdüsü çok güçlü olmayan bu köpekler, daha çok avcılık alanında kullanılır.
  8. Ortalama yaşam süresi 8-10 yıl arasında olan Alaskan Malamute, iyi bir bakım gerektirir.
  9. Dünyanın en eski köpek ırklarından biridir.
  10. Çok eski bir ırk olmasına rağmen safkan bir köpektir.

Alaskan Malamute (Alaska Kurdu) Eğitimi

Alaska kurdu, bir kurt kökenli köpek olduğu için diğer köpek türlerine göre daha zor bir eğitimi vardır. Ancak lider olarak tanıdığı eğitmenine karşı son derece itaatkâr davranmasını bilen bir tür olduğunu belirtmemiz gerekir. Köpek eğitimi verilirken özellikle de kurt kökenli köpeklerde dikkatli davranılması gerekir. Yapılacak yanlış bir hata sonucu, sahibi ile köpek arasındaki ilişki zedelenebilir, bu da eğitiminin daha da zorlaşmasına neden olabilir.

Alaskan Malamute Karakter Özellikleri

Kurt kökenli Alaskan Malamute, enerji düzeyi yüksek bir köpek türüdür. Doğal yaşam alanlarında yaşamaya alışık olduğu için doğal olarak egzersiz ihtiyacı yüksek olan bu türler için çiftlik ya da bahçe alanları daha uygun olur. Orta derece oyunculuk ruhuna sahip olan Alaska kurdu, başka köpeklerle kolay anlaşabilen bir tür değildir. Çocuklarla orta derecede anlaşabilen köpek cinsi, yabancılara karşı saldırgan değil ve düşük koruma özelliğine sahip olup orta derecede eğitilebilirlik karakterine sahiptir.

Alaskan Malamute Sağlık

Malamute köpek cinsi, genel olarak sağlıklı köpek türlerinden olsa da bu köpeklerin de sağlıkları konusunda dikkatli davranılması gerekir. Özellikle kalça displazisi hastalığına karşı düzenli veteriner kontrolünden geçirilmeleri gereken bu köpeklerin kıkırdaklarında küçülmeye yol açabilen gelişimsel problemleri olabilmektedir. Doğru şekilde beslenmeleri ve bakımlarının doğru ve zamanında yapılması halinde daha sağlıklı yaşayabilirler.

Alaskan Malamute Bakımı Nasıl Yapılır?

Her köpek ırkında olduğu gibi bu ırkta da bakım son derece önemli bir konudur. Tüy bakımı, ağız ve diş bakımı, göz ve kulak bakımı gibi önemli konularda dikkatli olunmalıdır.

Alaska Kurdu Tarihi ve Kökeni

Alaska’ya özgü olan Alaska kurdu ya da diğer adıyla Alaska malamutu, ilk olarak Alaska’nın kuzeybatısında yaşayan bir Eskimo halkı olan Mahlemut (Malamut) İnyupikleri tarafından kızak çekiminde kullanılmıştır. Değişen hayat koşulları ile birlikte buna çok ihtiyaç kalınmadığı için Alaska kurtları, çocuklarla iyi geçinen köpekler oldukları için aile içinde aile dostu olarak besleniyor.