Köpek Irkları – Belçika Groenendael

Köpek Irkları – Belçika Groenendael

BELÇİKA GROENENDAEL AÇIKLAMASI

Hem ayrı bir cins hem de çoban köpekleri arasında bir tür olarak tanımlanan Belçika Groenendael, siyah uzun tüyleri ile etkileyici bir görünüme sahiptir. Orta – iri büyüklükte olur ve parlak zekası ile tanınır. Sadıktır, sağlam bir karakteri vardır ve yüksek derecede eğitilebilir. Yüksek görev bilincine sahip olan bu türün arası özellikle çocuklarla çok iyidir. İyi derecede eğitilip sosyalleştirildiğinde diğer hayvanlarla ve yabancılarla da uyumlu bir ilişki sürdürebilir. Ailesine karşı çok bağlı olur ve oyun oynamayı çok sever. Asil bir görünümü vardır ve görünümünü davranışları ile de destekler. Atletik vücut yapısı nedeniyle çeviklikte ve atiklikte de başarılıdır. Enerji seviyesi fazladır ve gün içerisinde antrenman yapması gereklidir. Kilo almaya çok yatkın değildir, havlayan bir cins de sayılmaz. Geniş bahçeli evler ve arazi erişimi onun için önemlidir, yine de egzersiz ihtiyacı karşılandığında apartman hayatına da uyum sağlayabilir. Zaman zaman çekingenlik gösterebilir, ailesi ile zaman geçirdikçe kendine güveni gelir. Hassas bir ırktır, tek başlarına uzun süre bırakılmaları psikolojilerine zarar verebilir.

Belçika Groenendael Kaç Kilo Olmalı?

Dişilerinin ağırlığı 25, erkeklerin ağırlığı ise 30 kilograma kadar çıkabilir. Erkeklerin boyu 60 – 66 cm, dişilerin ise 56 – 62 santimetre civarında olur.

Belçika Groenendael Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Anavatanı Belçika’dır. Sürülerin korunmasında ve güdülmelerinde kullanılmışlardır. Belçika üzerinde toplamda 8 ayrı çoban köpeği ırkı vardır. 1890’lı yıllarda bu ırklar Malinois, Tervuran, Laekenois ve Belçika Çoban köpeği olarak dört ayrı grupta sınıflandırılmıştır. Groenendael’ler çoban köpeği sınıfında yer alırlar. I. Dünya Savaşı döneminde mesaj taşımada, sağlık hizmetlerinde ve cephane taşınmasında kullanılmışlardır. Çok yönlü görevleri başarıyla yerine getirebilirler.

Belçika Groenendael Kaç Tane Yavru Doğurur?

Tek bir doğumda 6 – 10 arasında yavru dünyaya getirebilirler. Gebelikleri 60 – 64 gün devam eder. Yılda bir kez doğurmaları dişilerin sağlıklarının korunması adına önemli bir gerekliliktir.

Belçika Groenendael Çok Tüy Döker mi?

Evet, yıl boyunca orta miktarda tüy dökerler. Haftalık fırçalanmaları tüy sorunu ile baş etmenin en pratik yoludur. Tüy dökme mevsiminde fırçalama sıklığı her gün olacak şekilde arttırılmalıdır. Tüy dökme miktarı beslenmesine ve sağlık durumuna göre de değişiklik gösterebilir. Tırnaklarının kısaltılması ihmal edilmemelidir.

Belçika Groenendael Kaç Saat Uyur?

Uykuyu seven miskin bir yapıları yoktur. Günde 10 – 12 saatlik bir uyku onlar için yeterli olacaktır.

Belçika Groenendael Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Çok zekidirler ve öğretileni hemen kavrarlar. Yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirilmeye ve tutarlı bir liderlik görmeye ihtiyaçları vardır. İyi bir eğitimle mükemmel bir mizaca kavuşabilirler. Sahiplerini mutlu etmek istedikleri için komutları birkaç tekrarla içselleştirirler. Hassas yapıları onlara sert davranılmamasını gerektirir.

Belçika Groenendael Nasıl Beslenmeli?

Kuru mamalar gelişim dönemlerine özgü ihtiyaçların karşılanmasını sağlar. Egzersizleri az olduğunda kilo alabilirler. Düzenli veteriner kontrolleri ile beslenmeleri planlanmalıdır. Günde iki öğün kaliteli kuru mama ile besin ihtiyaçlarını karşılayabilirler.