Köpek Irkları – Border Collie

Köpek Irkları – Border Collie

Border Collie köpek ırkı , İskoçya ve İngiltere arasındaki tepelik sınır ülkesinde koyunları toplamak ve kontrol etmek için geliştirildi. Sürülerini kontrol ettikleri yoğun bakışları veya “gözleri” ile tanınırlar. Sınırsız enerjiye, dayanıklılığa ve çalışma dürtüsüne sahip köpeklerdir, bunların hepsi onları önde gelen bir çoban köpeği yapar ; Border Collies bugün hala dünyanın dört bir yanındaki çiftliklerde koyun gütmek için kullanılıyor.

Son derece eğitilebilir köpeklerdir ve zeki Border Collieler, itaat, flyball, çeviklik , izleme ve uçan disk yarışmaları dahil olmak üzere çeşitli köpek sporlarında da başarılıdır . Sevgi aldıkları sürece harika aile arkadaşları olabilirler – çok! – fiziksel ve zihinsel egzersiz. Ayrıca, zaman zaman sizi alt edebilecek bir köpekle rahat olmanız gerekecek. Sizi aktif ve diken üstünde tutacak sevgi dolu, zeki bir köpek istiyorsanız, bu köpek tam size göre olabilir!

Border Collie’nin enerjisinin ve işkolik tavrının karanlık bir tarafı varsa, onu anlamayan bir aileye getirildiğinde ortaya çıkar. O sevimli, kanepe-patates köpeği değil . şımartılmak istemiyor. Bir iş istiyor ve buna ihtiyacı var. Border Collie’nin yoğun zihinsel ve fiziksel dayanıklılığına ayak uydurmak, rahat bir aile hayvanı isteyen bir sahip veya aile için yorucu, hatta çileden çıkarıcıdır.

Border Collie, kendisi kadar aktif olan, özellikle de köpek sporlarına katılmaya hevesli olan bir sahip için iyi bir eşleşmedir. Doğru eğitim ile bu cins, çoban köpeği denemeleri, çeviklik , flyball, uçan disk, ileri itaat, serbest stil itaat veya izleme dahil, denediği her aktivitede üstündür .

  • Border Collie son derece hassastır, genellikle en ince komutlara tepki verir ve görünüşe göre sahibinin isteklerini önceden tahmin edebilir.
  • Zihinsel ve fiziksel uyaranlarla büyüyen bir işkolik olan Border Collie, enerjisini yönlendirmek için olumlu bir yola sahip olmalıdır. Aksi takdirde kendi oyunlarını icat edecek ve birlikte yaşanması gereken bir sorun haline gelebilir.
  •  
  • Border Collie genellikle ortalıkta dolaşmaz ama merakı ve zekası onu bir kaçış sanatçısı olmaya yönlendirebilir .

Oldukça basit, Border Collie bir dinamodur. Kişiliği karakteristik olarak uyanık, enerjik, çalışkan ve akıllıdır. Çabuk öğreniyor – o kadar hızlı ki bazen ona meydan okumak zor oluyor.

Border Collie son derece uyumlu bir köpek olsa da, ona biraz hareket alanı sağlayan bir ortam için en uygun olanıdır: güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçeye sahip bir şehir evi veya bir kır çiftliği veya çiftliği. Sürüye ve kovalamaya meyilli olduğu için, pek parlak olmayan arabaları kovalama içgüdüsünden korunmalıdır.

Çevreden bağımsız olarak, her gün çok fazla zihinsel ve fiziksel uyarıma ihtiyaç duyar ve bunu sağlamaya istekli ve yetenekli bir sahibine ihtiyacı vardır. Bu, neye bulaştığını bilmeyen sahipler için büyük bir yük olabilir. Bir Border Collie almayı düşünüyorsanız, ona doğal enerjisi ve parlak zihni için uygun bir çıkış sağladığınızdan emin olun. 

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1,5 ila 2 bardak yüksek kaliteli kuru gıda.

NOT: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin bir kanepe patates köpeğinden daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Satın aldığınız köpek mamasının kalitesi de bir fark yaratır – köpek maması ne kadar iyi olursa, köpeğinizi beslemeye o kadar çok gider ve köpeğinizin kasesine o kadar azını sallamanız gerekir.