Köpek Irkları – Cocker Spaniel

Köpek Irkları – Cocker Spaniel

Köpek Irkları – Cocker Spaniel İngiliz Cocker Spaniel köpekleri neşeli olarak tabir edilir ve bu terim onlar için çok uygun bir terimdir. İngiliz Cocker Spaniel’ler sahiplerine üst düzey bir bağlılık sunan hevesli ve aktif köpektir. Kürkleri yumuşak ve ipeksidir ancak paspaslara tüy bırakma eğilimindedir. Bu nedenden dolayı da yüksek taranma ihtiyacına ve bakıma ihtiyaç duyarlar.

Köpek Irkları – Cocker Spaniel İngiliz Cocker Spaniel, American Cocker Spanielin doğrudan atasıdır, ancak American Cocker Spaniel daha kubbeli bir kafatasına sahiptir. American Cocker Spaniel, İngiliz Cocker Spaniel’e göre daha düşük bir av kabiliyetiyle ve biraz daha küçük olacak şekilde yetiştirilmiştir.

İngiliz Cocker Spaniel, Amerikan emsallerine göre daha fazla egzersize ihtiyaç duyar. Aynı zamanda kaygı, gerginlik gibi olumsuz davranışlara daha az başvururlar.

Egzersiz & Eğitim İhtiyacı

En iyi köpek cins listelerinin sık bir üyesi olan İngiliz Cocker Spaniel, dünya çapında popüler bir köpektir. Eğitimde tutarlı olmanız onun size karşı sevgisini arttıracaktır.

Bu, İngiliz Cocker Spanielin ihtiyaç duyduğu şeylerden birisidir. Baskın olmak isteyebilirler, bu yüzden kesin olarak liderlik yapmak zorunludur. Sürülerinde ki alfa köpek olduğuna izin vermemeniz gereklidir.

Kuralları belirleyin ve o kuralları takip etmelerini sağlayın. Erken yaşta (7-8) aylıkken sosyalleştirmeye başlayın ki sevimli yetişkinler haline gelsinler. Ev eğitimi, tuvalet vs. oldukça kolaydır. Tutarlılık İngiliz Cocker Spaniel’ler için çok önemli bir faktördür.

İngiliz Cocker Spaniel’ler günlük olarak egzersiz yaptığı sürece apartman yaşamına iyi uyum sağlayabilir. Tarla avcıları olarak, enerjilerini tüketmek ve doğal içgüdülerini uygulamak için fiziksel ve zihinsel uyarıma ihtiyaçları vardır.

Tüylerinin düzenli olarak taranması ve fırçalanması esastır. Bazı tüyler özellikle bol, pamuklu ve dökülmeye eğilimlidir.

Taranma İhtiyacı Ve Genel Bakım

İngiliz Cocker Spaniel, çoğu egzersiz biçiminde büyük miktarda bakım gerektiren aktif ve enerjik bir hayvandır. İngiliz Cocker Spaniel enerji dolu, insan odaklı bir köpektir. En dikkatli egzersizlerin ortalamanın üstünde olması, mutlu ve sağlıklı bir biçimde yapılması gerekmektedir.

İngiliz Cocker Spaniel’lerin güzel ve ipeksi tüyleri aralarına dolaşma eğilimindedir. Kulak ve bacaklarında ki tüylenme nedeniyle evinizde, halıya yapışan kirleri kendi üstlerine çekebilirler. Bu yüzden tüylerinin sık sık fırçalanması gerekmektedir.

Ayrıca yoğun tüy dökebilirler. Hafif ama belirgin olan kokuya sahip olabilirler. Banyo ihtiyacı haftada 2 kez olmak zorundadır. Dolaşmayan ve aşırı dökülmeyi önleyen özel fırçalar ile haftada 3-4 kez fırçalanmalıdır.

Beslenme İhtiyacı

İngiliz Cocker Spaniel’inize, küçük vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığından emin olmak için sağlıklı besin dengesi oluşturmalısınız.

Hayvansal protein iyi kalitede et ve balıklarda bulunur.

İngiliz Cocker Spaniel’inde en sevdiği yemeklerdendirler. Örnek vermek gerekirse; somon, hindi, tavuk (deri veya kemik olmadan) sığır eti veya kuzu. Fazla yağ İngiliz Cocker Spaniel için kötü olabilir.

Bu yüzden fazla yağı temizlemelisiniz. Eğer orta düzey bir geliriniz varsa yumurtayı da diyetine katabilirsiniz.

Az önce belirttiğimiz fazla yağ oranını temizlerken hepsini alın dememiştik. Yağlar İngiliz Cocker Spaniel için vazgeçilmezlerdir. Sağlıklı cilt, parlak tüyler ve temiz gözler için vazgeçilmezdir.

Kökeni

İngiliz Cocker Spaniel, kafasına yakın uzun kulakları, uzun, geniş burnu ve yumuşak, duygusal bir bakış açısı olan orta büyüklükte bir köpektir. Kas yapısı gelişmiştir fakat zariftir. Bu cinsin en dikkat çekici özelliklerinden biri, göbek, bacaklar, kulaklar ve kuyrukta belirgin tüylenme sağlayan orta uzunlukta ipeksi kürkleridir.

Bu çekici kürk birkaç renkte gelir ve desenleme için dört genel kategoriye ayrılır. Katı tüyler tipik olarak tek renktir, ancak ara sıra küçük beyaz işaretler içerebilirler ve açık işaretli olarak sınıflandırılanlar.

Spaniel, genel olarak, bir tür silah köpeği olarak sınıflandırılır. 1902’de İngiltere’de Cocker Spaniel kulübü kuruldu. 1946’da Amerika‘da geliştirilen Cocker Spaniel‘ler ayrı bir cins, American Cocker Spaniel olarak kabul edilen, Cocker Spaniel’ler Amerika’da gelişmeye başladıklarında, önemli ölçüde değişti, sırtları uzadı, başları daha fazla kubbeli oldu ve av yetenekleri büyük ölçüde azaldı.

Değişim o kadar büyüktü ki, 1935’te İngiliz Cocker Spaniel’in geleneksel görünüşünü tercih edenler ve orijinal İngiliz Cocker Spaniel’in ve Cocker Spaniel’in yeni Amerikanlaştırılmış versiyonu arasındaki melezleşmeyi engellemek isteyenler için bir grup kuruldu.

Fiziksel Yapıları

Erkeklerde Ağırlık 12-15 kg

Dişilerde Ağırlık 10-16 kg

Erkeklerde Yükseklik minimum: 40-43 cm

Dişilerde Yükseklik minimum: 35-40 cm

Erkek ve Dişilerde Yaşam Süresi 12-15 yıl