Köpek Irkları – Presa Canario

Köpek Irkları – Presa Canario

Presa Canario; köpek dövüşlerinde kullanılmak amacıyla İngiliz Mastiff ve Bardino Majero köpek ırklarının çiftleştirilmesiyle ortaya çıkan ve oldukça domaninat karaktere sahip olan ve güçlü fiziği ve kendine güvenen duruşu ile ilk anda dikkatimizi çekmeyi başaran melez bir köpek ırkıdır.

Presa Canario Özellikleri

Her an harekete geçmeye hazır kendinden emin duruşu, dik ve tehditkar bakışları, adeleli vücudu, vücuduna kıyasla büyük kafası, sivri kulakları ve kısa fakat dik tüyleri ile etkileyici bir fiziksel görünüme sahip olan Presa Canario köpek ırkı;

  • 60 cm. – 65 cm. yükseliğe.
  • 40 kg. – 60 kg. ağırlığa

ulaşabilir.

Tabii fiziksel özelliklerinde ebeveynlerin miras aldığı genlerin ve doğru beslenme ve bakım (özellikle egzersiz süreçleri) gibi çevresel etkenlerin büyük payı vardır. 

Dikkat çekici fiziği ile ön plana çıkan bu ırkın temposunu ve fiziksel yapısını koruması tahmin edilebileceği gibi sürekli egzersizler ile mümkündür. Nitekim Presa Canario köpekler de yapı itibariyle yüksek bir enerjiye sahiptir ve bu enerjiyi atabilecekleri egzersizler ya da yürüyüşler onları mutlu eder.

Dostlarımızın fiziksel temposunu korumamızı sağlayacak egzersizlerin bir diğer yanı da; köpeğimizle paylaşacağımız zamanı arttırması ve değerli kılmasıdır. Dolayısıyla düzenli egzersizler ile hem dostumuzu formda tutarken hem de onunla aramızdaki bağı kuvvetlendirerek insan yaşamına adapte olmasını sağlamak adına gerekli zemini hazırlayabiliriz.

Fiziksel özellikler üzerinde etken faktörlerden biri de beslenme süreçleridir ve bu açıdan baktığımızda Presa Canario dostlarımızın beslenme süreçlerindeki hassasiyetimizin, onların sağlığı için ne denli önemli olduğunu çok daha net görebiliriz. 

Presa Canario Karakteristik Özellikleri

Presa Canario köpek ırkının genel yapısına baktığımızda; büyük ve yapı itibariyle agresifliğe müsait bir ırk olması dolayısıyla karakteristik özelliklerine hakim olmanın diğer ırklara kıyasla çok daha önemli olduğunu söylememiz mümkündür. 

Öncelikli olarak Presa Canario dostlarımız baskın ve kendine güvenen bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla köpeğimizle yaşamımızı birleştirdiğimiz ilk andan itibaren sınırları doğru çizmemiz ve çizdiğimiz bu sınırları koruma noktasında hassasiyet göstermemiz gerekir. Aksi takdirde Canario dostumuzu idare etmemiz pek mümkün değildir.

Burada yola çıkarak; ilk kez köpek besleyecek ya da köpek bakımı, beslenmesi noktasında tecrübe sahibi olmayan hayvanseverlerin, Presa Canario köpekleri sahiplenmemesi gerektiğinin altını kalın çizgilerle çizmemiz gerekir. 

İlk kez köpek besleyecek olan köpekseverler için sosyal hayata çok daha uyumlu, yabancı çevrelere ve canlılara agresif davranışlar göstermeyen, apartmanda rahatlıkla beslenebilen ve tüy dökümü konusunda en sorunsuz köpek ırklarından biri olan Toy Poodle köpekleri gönül rahatlığıyla önerebiliriz.

Presa Canario’nun baskın karakteri fiziksel özellikleriyle birleştiğinde tecrübesiz bir köpeksever için sosyal yaşamda durumun oldukça zorlaşmasına ve olası talihsizliklere neden olabilir.

Tam bu noktada “olası talihsizlikler” ifadesinin devamı olarak Presa Canario köpek ırkının “korumacı” özelliğine ayrı bir parantez açmamız gerekir. 

Presa Canario Köpeklerinin Bakımı

Presa Canario dostlarımız kısa ve dik tüylere sahiptir ve tüy dökümünü düzenli yapacağımız fırçalama işlemiyle kontrol altına almak oldukça kolaydır. Sert bir fırça ile haftada birkaç kez köpeğimizin tüylerini taramamız yeterli olur. 

Kısa tüylere sahip olması Presa Canario dostlarımızın soğuğa karşı belirli bir noktadan sonra dayanım gösterememesine zemin hazırlar. Dolayısıyla köpeğimizi besleyeceğimiz alanın özellikle soğuk kış gecelerinde onun üşümesine neden olmayacak şekilde izol edildiğinden emin olmamız gerekir.Buna ek olarak; son yıllarda köpek kıyafetleri de soğuğa karşı koruma noktasında hayli tercih edilir. Gövdeyi sıcak tutan bu köpek kıyafetlerini de köpeğimizle soğuk havalarda yapmayı planladığımız yürüyüşler ya da egzersizlerde tercih edebiliriz.