Köpek Mamalarının Ardındaki Korkutucu Gerçek!

dog-690176_1280_fotor

Neredeyse her gün köpek maması nedeniyle yaşamını kaybeden ya da hastalanan köpeklere rastlıyoruz. Sağlıksız koşullarda üretildiği için virüs bulaşan, metal parçaları karışan mamalar Amerika, Kanada, İngiltere gibi belli ülkelerde şikayet üzerine incelenerek toplatılıyor. Ancak Türkiye gibi pek çok ülkede firma geri çekme kararı almadığı sürece uygulanmıyor.

Köpek mamalarına dair sorunlar bu kadarla bitmiyor. Denetimlerin yapıldığı ülkelerde bile bu sadece herhangi bir virüs ya da madde karışıp karışmadığına bakmakla sınırlı kalıyor. Mamaların içeriğinde kullanılabilecek malzemelere ve kullanılması gereken miktarlara dair bir sınırlandırma yok.
Bu yıl başında, Morgan&Morgan hukuk firması, 3000’den fazla pet sahibi adına Purina aleyhine dava açtı. Beneful köpek maması formülünde kullanılan malzemelerin köpeklerde böbrek yetmezliği başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa neden olduğunu savunan savunan Morgan&Morgan hukuk firması böylece içerik konusunu gündeme taşıdı. ne yazık ki davalara şikayetlere ve köpeklerin yaşadığı sağlık problemlerine rağmen Beneful marka mamalar hala marketlerde satılmaya devam ediliyor.

İşte bu noktada Reviews.com. köpek mamalarının içeriklerine dair bir araştırma başlattı. Bir taraftan uzmanlar köpek mamalarının formüllerini değerlendirirken diğer taraftan yapılan anketle pet sahiplerinin köpeklerine verdikleri mama hakkında ne kadar bilgili oldukları ölçüldü.

Reviews.com. internet sayfasında araştırmaya başlama nedenleri hakkında şu açıklamayı yaptı.

Köpek sahiplerinin %70’i , köpeklerine verdikleri mamanının içeriğini bilmiyorlar, buna Purina davasının merkezinde olan içerik dahil. Sadece bu da değil, şu anda her zamankinden daha çok marka var ve pek çok pet sahibi bunlar hakkında çok az şey biliyor. Hepsi “premium” ve “tam doğal” olduklarını iddia ediyorlar, ancak bu iddiaların büyük bölümü göz boyayan pazarlama dalavereleri ve sahte reklam.

Veteriner Marc Abraham bu konuya dahil olarak “ Kişisel olarak bugün ortada çok fazla tercihin olduğuna inanıyorum. Bu, köpek sahipleri böylesine önemli bir seçimi yaparken üzerlerinde inanılmaz baskı yaratıyor. “

Biz bu kararın önemini aklımızda tutarak, köpek mamaları hakkındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için yola çıktık.

Araştırma Nasıl Yapıldı?

Reviews.com. araştırmanın nasıl yapıldığı, araştırmacıların nasıl seçildiği konusunda şu bilgiyi verdi:
7 araştırmacı, 20 katılımcı uzman, 1400 saat çalışma, 300 köpek sahibiyle görüşme ve 72 makale ve çalışmanın incelenmesi sonucu araştırma ortaya çıktı.

 • Köpek maması endüstrisiyle bağlantılı çalışan 11.000 kişilik bir liste oluşturuldu ve liste daha sonra en iyileri seçilerek daraltıldı.
 • Veteriner, köpek eğitmeni, hayvan davranışları, uzmanları, üniversite araştırma görevlileri ve yazarlardan oluşan 20’den fazla uzman çalışmaya katkıda bulundu.
 • 300 köpek sahibiyle anket yapıldı ve köpeklerinin mamasının içinde ne olduğu soruldu.
 • Köpek sahipleri için en çok nelerin önemli olduğu bulmak amacıyla 8000in üzerinde arama sorgulandı.
 • Köpek mamaları hakkında 72 en popüler makele ve araştırma okundu, analiz edildi.
 • 115 markanın, 2219 köpek maması formulünün yer aldığı bir liste oluşturuldu ve içeriklerinde bulunan 2500 malzeme değerlendirdi.

Mamaların Değerlendirilmesi

Araştırmanın sonunda sadece 26 markadan, 121 köpek maması formülü sağlık ve güvenlik açısından tatmin edici bulundu ve köpek beslenmesinde kullanılabilecek mamalar listesine girdi.

Reviews.com. ürünleri eleme aşamasındaki kriterleri şöyle belirledi.

 • İçeriğindeki ilk malzemesi et ürünü (kırmızı et, beyaz et) olmayan köpek mamaları elendi.
 • İçeriğinde mısır, soya, tahıl ve tahıl ürünleri bulunan köpek mamaları elendi.
 • İçeriğinde pancar posası veya şeker olan köpek mamaları elendi.
 • İçeriğinde yan ürünler ( bacak, tavuk ayağı, bağırsak, deri gibi atık niteliği taşıyan malzemeler ) veya soslarla tatlandırılan köpek mamaları elendi.
 • Toplatılma kararları, mamada kullanılan malzemelerin nerede üretildiği, markanın geçmişi ve müşteri memnuniyeti değerlendirildi . Çok fazla müşteri şikayetinin olduğu, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle sürekli toplatma skandallarına dahil olan mamalar listeden elendi. Çin gibi malzemelerin ve mama üretiminin denetlenmediği ülkelerden malzeme temin eden ya da üretim yapan markalar yine listeden çıkarıldı.
 • Mama formülleri, protein, yağ, karbonhidrat dengelerine ve protein kaynaklarına göre değerlendirildi. Minimum limitlere uymayan mamalar listeden elendi.