Köpek Maması Alerjilerini Anlamak

Köpek Maması Alerjilerini Anlamak

Kaşıntı, kulak enfeksiyonları, cilt enfeksiyonları – köpeğinizin alerjisi varsa, muhtemelen belirtileri fark etmişsinizdir. Köpeklerdeki alerjilere genellikle pireler, çimen veya polen gibi çevresel alerjenler ve gıda alerjenleri neden olur. Alerjiler için en iyi köpek mamasını ararken, gerçekleri anlamak önemlidir. (Ve unutmayın, köpeğiniz hassasiyet belirtileri göstermeye başlarsa veya kaşıntılı cilt veya sindirim sorunları gibi köpek maması alerjisi belirtileri göstermeye başlarsa, veterinerinize danışın.) 

Gıda alerjilerinin nedenleri 

Çoğu zaman, köpekler yiyeceklerde bulunan belirli bir proteine ​​​​alerjiktir. Herhangi bir proteine ​​potansiyel olarak alerjik olabilirler ve hayatlarının herhangi bir noktasında alerjik olabilirler. Gıdalarda bulunan en yaygın alerjen türleri süt, sığır eti ve tavuktur. Mısır alerjileri mevcut olsa da, mısırdaki düşük protein seviyeleri nedeniyle bu hassasiyet çok nadirdir.  

Gıda alerjilerinin teşhisi 

Köpeğinizin alerjisi olabileceğinden şüpheleniyorsanız veterinerinize danışın. Şu anda gıda ve çevresel alerjileri ayırt etmenin tek yolu, çevresel alerjiler için bir cilt veya kan testi ve/veya gıda alerjileri için bir diyet denemesi yapmaktır. Bu testler her zaman mükemmel değildir ve veteriner hekiminizden önemli miktarda müşteri uyumu ve yorumu gerektirir; bununla birlikte, potansiyel alerjen(ler)i belirlemek, hastalığın yönetiminde çok yardımcı olabilir.  

Gıda alerjilerini tedavi etmek 

Köpeğinizin alerjisi varsa, veterineriniz alerjinin nedenini izole etmek ve belirlemek için bir eliminasyon diyeti önerebilir. Bu tür bir diyet öneriliyorsa, veterinerinizin talimatlarını yakından takip edin. Bu gıda denemeleri tipik olarak 2-3 ay sürebilir. 

Alerjenin (mümkünse) ortadan kaldırılmasına ek olarak, ikincil cilt/kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek ve klinik belirtileri yönetmek önemlidir. Antihistaminikler, steroidler, antibiyotikler, omega-3 yağ asitleri ve diğer yeni bağışıklık değiştirici ilaçlar, ikincil cilt enfeksiyonları ve çevresel alerjilerin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.