Köpek Sahibi Olmadan, Köpek Sevgisini Yaşamak

Köpeğiniz olsun istiyorsunuz ancak bakıp bakamayacağınızdan emin değilsiniz ya da köpekleri çok seviyorsunuz  ama yaşam koşullarınız köpek bakmaya uygun değil. Bu nedenler, pati dostlarımızın sevgisinden uzak kalmanız anlamına gelmemeli.

Sokaklarda ve barınaklarda yardımınızı bekleyen, binlerce köpek var. Sizin onları görmenizi, duymanızı bekliyorlar. Sokaklarda ve barınaklarda yardımınızı bekleyen köpekler, pet shoplarda, köpek üretim çiftliklerinde satılanlardan farklı değiller.

Hayvan sever grupların, derneklerin en büyük problemlerinden biri, ihtiyacı olan hayvanlara, yuva arayan hayvanlara, aile bulunana kadar kalacak yer ayarlamak.

Daimi yuvasını arayan ya da tedavi sürecinin bitmesini bekleyen bir hayvana evinizi geçici bir dönem açabilirsiniz. Bu arada bir yandan köpeğin sonsuz sevgisini yaşarken, öte yandan bir köpeğe bakmak için gerekli sevginiz, sabrınız, imkanlarınız var mı anlamış olursunuz.

Köpek sahibi olmak isteyen herkesin, yıllar boyunca sürecek bu sorumluluğu almadan önce yapması gereken ilk şey aslında bir köpeğe geçici ev sahibi olmak. Özellikle de sırf çocuğunuz istiyor diye bir köpek alacaksanız ya da hiç yavru köpek bakmadığınız halde illa yavru köpek istiyorsanız, önce yavru köpeğe geçici aile olun.

Geçici aile olacağınız köpeği bulmak ise son derece kolay.Hayvan derneklerinin ya da gönüllülerinin  Facebook sayfalarında her gün yüzlerce ilan yayınlanıyor. Bu ilanları takip edebilir, en yakın barınak ya da derneğe gidebilir, sokağınızda yardıma ihtiyacı olan köpeklere bakabilirsiniz.

Eğer kendi sokağınızdan bir köpeği almayı düşünüyorsanız,  aldığınız köpeğe yuva bulana kadar bakmak önemli. Sokak köpeklerinin kendi alanlarından alınıp, tekrar geri bırakılmaları onların tekrar alana kabulünü zorlaştırdığı gibi, köpekte ayrılıktan kaynaklı depresyona neden olabilir.

Kimbilir belki geçici ailesi olduğunuz dostunuza aşık olur, ve onu ailenize katmaya karar verebilirsiniz. Biz Jim’i barınak ziyaretinden sahiplendik. İkinci köpek ise hiç aklımızda yoktu. Yaralı halde bulduğumuz çArşı’yı iyileştirip, güzel bir yuva bulmaktı niyetimiz. Ancak çArşı’ya aşık olunca onu bırakamadık.