Köpekler çikolata yerse ne olur?

Köpekler çikolata yerse ne olur?

Tatlı ve çikolata, köpeklerde çeşitli hastalıklara ve hatta ölüme bile neden olabilir. Veterinerler, köpek zehirlenmesinin en yaygın nedenlerinden birinin şeker olduğunu söylüyor.

Peki doğru olan hangisi? Köpekler çikolata yerse ne olur, çikolata gerçekten onları öldürür mü, köpekler neden çikolata yememeli? İşte bu videoda bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Hazırsan, başlayalım!

Çikolatanın, köpekler için zehirli olduğu kesindir; ancak, çikolatanın köpeğin için yaratacağı tehlike, çikolatanın türüne, tüketilen miktara ve köpeğininin büyüklüğüne de bağlı olarak değişir. Yüksek miktarda çikolata ve kakao ürünleri köpeğini öldürebilir mi sorusunun cevabı ise kesinlikle evet! 

Peki, çikolata biz insanlar için mutluluk verici bir atıştırmalıkken köpekler için nasıl bu kadar tehlikeli olabiliyor? Şimdi gelelim bu sorunun kimyasal cevabına…

Çikolatanın toksik bileşeni teobromindir. İnsanların sindirim sistemi teobromin maddesini kolayca metabolize edebilir, ancak köpeklerin sindirim sistemleri insanlarınkinden oldukça farklıdır. Onlar teobromini insanlardan çok daha yavaş sindirirler. Bu yavaşlık nedeniyle sistemlerinde toksik seviyesi yükselir, bu da köpeğinin zehirlenmesine neden olur.

Bunlara ek olarak farklı çikolata türlerinin farklı teobromin seviyeleri vardır. Kakao oranı yüksek çikolatalar ve bitter çikolata yüksek teobromin içerirken, sütlü çikolata ve beyaz çikolata daha düşük seviyede teobromin içerir. 

Herhangi bir miktarda bitter çikolatayı köpeğine yedirme konusunda kararsız kaldıysan, dikkatli ol. Bitter çikolatadaki yüksek teobromin seviyesi, bir köpeği zehirlemek için yalnızca çok küçük bir miktar gerektiği anlamına gelir. Bir örnek vermek gerekirse, ortalama 28 gramlık bitter çikolata, yaklaşık 44 kiloluk bir köpeği zehirlemek için yeterli olabilir.

Köpeğin çikolatadan zehirlenmesi için yediği çikolatanın miktarı kadar, köpeğin kendi büyüklüğü ve kilosu da önemlidir. Büyük bir köpeğin, durumun kötü etkilerini yaşaması için ondan daha küçük bir köpekten daha fazla miktarda çikolata tüketmesi gerekir. 

Peki… Diyelim ki köpeğinin, senin gözetimin dışında çikolata yediğinden şüpheleniyorsun, etkileri nasıl anlayabilirsin?

Öncelikle büyük bir kutu çikolata yemiş küçük bir köpeğin varsa, hemen veterinerini araman ve gitmen gerekir. Beklememelisin.

Eğer köpeğin çikolata yemiş olabileceğinden şüpheleniyorsan, fakat miktar konusunda emin değilsen, yine de hemen veterinerini aramalısın. Köpeğin ne miktarda çikolata yemiş olabileceği, çikolatanın cinsi ve yedikten sonra ne kadar zaman geçtiği konusunda veterinerini bilgilendirmelisin. Ardından köpeğinin davranışlarını gözlemlemeye başlayabilirsin.

Eğer sadık dostun az miktarda çikolata yediyse muhtemelen kusma, ishal ve mide bulantısı etkilerini yaşayacaktır.

Fakat eğer yediği çikolata miktarı fazlaysa teobromin seviyesi de yüksek olacağından, köpeğin kas titreme nöbetleri, düzensiz kalp atışı, iç kanama veya kalp krizi gibi etkileri yaşayabilir.

Unutma, teobromin zehirlenmesi, yutulduktan sonra ortalama iki saat içinde kusmaya neden olmaktadır. 

Köpeğin çok miktarda çikolata yemiş olabileceğinden endişeleniyor veya şüpheleniyorsan ve yukarıda listelenen işaretlerden herhangi birini gösteriyorsa, derhal veterinerini aramayı ihmal etmemelisin.

Sadık dostun için çikolatayı asla bir ödül olarak düşünme. Ona küçük sürprizler yapmak istersen, onun için sağlıklı atıştırmalıklar tedarik et ya da köpeğini bolca sevgi ve ilgi ile ödüllendir. Emin ol sevgi dolu bakışlar ve ilgi onun için en büyük ödül olacaktır