KÖPEKLER EN SEVDİKLERİ KİŞİYİ NASIL SEÇERLER?

KÖPEKLER EN SEVDİKLERİ KİŞİYİ NASIL SEÇERLER?

 Köpek sahipleri her zaman köpeklerinin en sevdiği kişi olmak isterler. Çünkü aslında bütün ihtiyaçlarını onlar yerine getirdikleri için kişiler de o köpeğin sevgisine ihtiyaç duyarlar! Fakat şöyle kötü bir haber var ki onun temel ihtiyaçlarıyla ilgilenen kişi olman onun her zaman favorisi olacağın anlamına ne yazık ki gelmez! 

 E peki, bu dünya sevimlisi canlılar en sevdikleri kişiyi nasıl seçerler, hiç düşündün mü? 

 Hazırsan, köpeklerin dünyasında harika bir yolculuk seni bekliyor! İşte karşında köpeklerin en sevdikleri kişiyi seçme şekilleri! 

SOSYALLEŞME

 Birçok köpek, doğum ile ilk altı ay arasında gerçekleşen kilit sosyalleşme dönemlerinde kendileriyle en fazla ilgilenen kişilere bağlılık duyarlar. Bu yaşta yavruların beyinleri son derece açıktır ve erken sosyal deneyimleri, onları hayatlarının geri kalanı boyunca etkiler. Bu nedenle yavru köpeklerin çok çeşitli insanlarla ve yerlerle olumlu etkileşime girmesini sağlamak çok önemlidir. 

 Buna ilk zamanlar şapka takan insanlara maruz kalmadıkları için yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde şapkalardan korkmaları en iyi örneklerden bir tanesidir!

 Fakat köpeğin onunla tanıştığında zaten bir yetişkinse de endişelenmene gerek yok: Onun favorisi hala sen olabilirsin! Erken deneyimler köpekler için çok önemlidir fakat köpeğinle geçirdiğin kaliteli zamanlar, oyun saatleri ve yürüyüş gibi deneyimlerle onunla sosyalleşmeye devam ettiğinde nelerin çok hızlı bir değişkenlik gösterdiğine inanamayacaksın! 

DİKKAT VE SEVGİ

 Bir köpek, birincil bakıcısı olmayan birini tercih edebilir. Ancak çoğu köpek, onlara en fazla dikkat eden kişiye bağlanma eğilimindedir. Örneğin iki ebeveyn ve iki çocuklu bir ailede, köpek her sabah kaselerini dolduran ve her akşam onu yürüyüşe çıkaran ebeveyni tercih edebilir. 

 Gelelim fiziksel sevgiye! Fiziksel sevgi köpek ve kişi arasındaki bağı sağlamlaştırır. Bir kişi bir köpeğe karşı mesafeli durursa, doğal olarak köpek de aynı mesafeyi korumak isteyecektir. Ancak köpeğinin karşısına geçip ona gününü anlatman, onunla uyuman, onu sevmen ve günlük bakımlarını yapman onu güvende hissettirecek ve seni daha fazla sevmesine neden olacaktır! 

POZİTİF İLİŞKİLENDİRME

 Köpekler onlarla en çok ilgilenen kişiler yerine pozitif şeylerle ilişkilendirdikleri kişileri favorileri olarak seçerler. Başka bir deyişle, bir kişi iyi şeylerin kaynağı olduğunda, köpek onunla bir bağ oluşturur.

 Yani zaten mantıklı olan da bu değil mi? Yani elbette bir köpek her zaman onunla en sevdiği yakalamaca oyununu oynayan veya ona en sevdiği atıştırmalıklardan veren kişiyi sevecektir. Ayrıca onu en çok besleyen kişinin de hayatının oldukça önemli bir parçasının olduğunun farkındadır. İnsanlarda bile seni hastaneye götüren kişiyi değil, seni hastaneden sonra ödül olarak hamburger yemeye götüren ebeveynini daha çok sevmez misin? Çok basit: Çünkü hastane çocuklar için kötü, hamburger yemek ise süper bir olaydır! 

 Peki köpeğinin eğitimi ve sosyalleşmesine yardımcı olmak için pozitif ilişkilendirmeyi nasıl kullanabilirsin? Örneğin evine köpeğinin daha önce hiç görmediği bir misafirin geldi. Doğal olarak köpeğin seni koruma içgüdüsü içinde olacağı için misafirine evin oldukça uzak bir yerinden sertçe havlamaya başladı. Eğer o sırada köpeğine bağırıp misafirini başka bir odaya alırsan, geçmiş olsun: artık sen de o misafir kadar ona yabancı birisin! Fakat o havlama esnasında misafirinin ona ödül maması vermesini sağlarsan bu kurduğu yeni ilişkinin onun aklında pozitif bir deneyim olarak kalmasını sağlarsın. Bir taşta iki kuş: Hem köpeğinin karnı doydu hem de onun sevebileceği biri daha ortaya çıktı! 

BENZER KARAKTERLER

 Hiç sahiplerine çok benzeyen ve onlar gibi davranan bir köpekle tanıştın mı? “Neredeyse aynılar!” İfadesi köpekler ve insanlar için de geçerlidir. Çünkü köpekler kendi enerji seviyelerine ve kişiliklerine uyan olan kişiyi favorileri olarak seçerler. Örneğin: sakinlikten ve güvenli hissetmekten hoşlanan bir köpek, evde gününü daha sakin ve sessiz bir ortamda geçirmeyi seven insanları; daha enerjik, maceracı ve gürültücü bir köpek ise gününü yüzde yüz motivasyon, spor ve aktiviteyle geçiren kişileri daha çok sevecektir. 

 Aklında olsun; Köpeğinin en sevdiği kişi olmadığını düşünüyorsan, umutsuzluğa kapılma. Aranızdaki bağı geliştirmek ve arttırmak için en kolay yol, her gün en az 30 dakikalık birbirinize odaklanmış bir zaman geçirmektir. Bu etkinlikler, içerisinde yürüyüşleri, yeni beceriler üzerinde çalışacağınız bir aktiviteyi ya da birlikte yapabileceğiniz bir spor etkinliğini içerebilmektedir.