Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır?

Veteriner Hekim Yasin Özenir
Köpeklerde beslenmeyi üç kategoriye; yavru köpeklerin beslenmesi, yetişkin köpeklerin beslenmesi ve yaşlı köpeklerin beslenmesi olarak ayırabiliriz.

Yavru köpeklerin beslenmesi 12 aya kadar protein ve mineral yönünden daha zengin gıdalarla besleyip o şekilde gider. 12 aydan sonra yetişkin köpeklerde ise protein ve mineral dengesi daha normal seviyelere çekilmiş bir beslenme yöntemi uygulanabilir.

7 ve 7 yaş üstü köpekler için yaşlılık döneminde mineral yönünden daha yüksek oranda, protein seviyesi yetişkin döneminde olduğu gibi normal seviyede olan bir beslenme düzeni hazırlanır.

Yavru köpeklerde ilk üç aylık olana kadar günde 4-5 öğün önerilir. Üç ile altı aylık arasında da günde 3 öğün, altıncı aydan sonra da günde 2 öğün, bir yaşından sonra da günde tek öğün önerilir.

Fakat büyük köpeklerde midenin kendi ekseninde dönmesinden kaynaklanan problemlerden dolayı genellikle bir günlük öğünü ikiye bölüp sabah ve akşam önerilir. Yapay kemikler, ödül çikolataları, kurabiyeler arada olabilir.

Mama konusunda her köpeğin kendine özgü mama seçimini yapıyoruz. Buna daha çok köpeği yakından takip eden hekim ve sahibi birlikte karar veriyor.

Çünkü her köpeğin kilosuna göre ihtiyaç duyacağı mama miktarı olacaktır. Bununla beraber ticari mama kullanımı olabilir, evde yemek hazırlanabilir, dolayısıyla bu beslenmeyi hazırlayacak hekimi ve sahibi birlikte karar verecekler.