Köpeklerde Hamilelik Belirtileri ve Dönemi

hamile-kopek

Köpeklerde hamilelik yaklaşık 63 gün veya dokuz hafta devam eder. Ancak bu süre birkaç faktöre bağlı olarak birkaç gün değişebilir. Veterinerler, köpeğin ne kadar süredir hamile olduğunu ve doğumun ne zaman gerçekleşeceğini belirlemek için çeşitli testler yapabilir. İnsanlarda olduğu gibi, köpek gebelik dönemi de her biri yaklaşık 21 gün süren üç zamana ayrılır. Köpeklerde Hamilelik Belirtileri ve Dönemi hangi süreçte ilerler ve yapılması/alınması gereken tüm tedbirler aşağıda maddeler halinde sizlere sunulmuştur.

 Köpeklerde bazı dış gebelik belirtileri olsa da, bir köpeğin özellikle erken aşamalarda veteriner değerlendirmesi olmadan hamile olup olmadığını anlamak zordur. Çünkü hamilelik sırasında ortaya çıkan semptomlara benzer belirtileri olan birçok tıbbi sorun vardır.
Anne Köpeğin Doğum Yapacağı Yer

Anne köpek, yavrular tamamen oluştuktan sonra doğum yapacak bir yer aramaya başlayacaktır. 58. günden sonra doğum 3 – 4 gün içinde başlayabilir. Köpeklerde doğum üç aşamada gerçekleşir. Bir veteriner veya deneyimli bir kişi, komplikasyonlar olabileceğinden bu süreçte köpeği denetlemelidir.

Doğumun ilk aşaması yaklaşık on iki ila 24 saat sürer. Bu süre zarfında rahimde kasılmalar başlar, ancak henüz kasılma belirtileri olmayabilir. Anne huzursuz görünebilir, yemek yemeyi reddedebilir, kusabilir veya doğumun başladığına dair başka işaretler gösterebilir. Anne köpek, doğumun ikinci aşamasında 24 saat süre içinde yavrularını doğurur. Genellikle anne köpek her 30 ila 60 dakikada bir köpek yavrusu doğurur, ancak her bir doğum iki saatten fazla sürmemelidir. Beklenen yavru sayısını bilebilmek için önceden röntgen çektirmek yararlı olabilir. Böylece ikinci aşamanın tamamlanıp tamamlanmadığı anlaşılabilir. Doğumun üçüncü aşaması plasentanın ortaya çıktığı kısımdır. Muhtemelen ikinci aşama ile aynı zamanda gerçekleşir. Üçüncü aşama plasentaların sonuncusu tamamlandığında tamamlanır.

Köpekler ve Hamilelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dişi bir köpeğin hamile kalması için önce vücut sıcaklığının uygun olması gerekir. Kısırlaştırma ameliyatı geçirmemiş köpekler 6 ayda bir doğurabilirler. Vücut sıcaklığı 18 ila 21 gün boyunca yükselir. Dişi bir köpek döngüden yaklaşık 9 gün sonra başlayarak erkek köpeklere yakın davranır. Sonraki üç ila on bir gün boyunca herhangi bir zamanda hamile kalabilirler. Yetiştiriciler bu döngüleri takip eder ve üreme için en uygun zamanı belirlemek için testler yapar.

Bir köpek hamile kaldığında, embriyolar 7. günde rahim boyunca hareket etmeye başlar. 16. günde, embriyolar rahim zarına gömülür ve 22. günde fetüsler oluşmaya başlar. 28. günden 30. güne kadar, bir veteriner fetüslerin kalp atışlarını ultrasonla görebilecektir. Yavruların göz kapakları 32. gün civarında oluşmaya başlar. 35. günde ayak parmakları oluşur; 40. günde pençeler çıkar. Yavruların kürkü ve iskeleti ise 45. gün civarında oluşmaya başlar. 50. günden sonra, veteriner, yavruların iskeletlerini görmek için röntgen çekebilir ve doğuma ne kadar zaman kaldığını hesaplayabilir. 58. güne kadar, köpek yavruları tamamen oluşmuş olacaktır.

Köpeklerde Hamilelik Belirtileri

Bir köpeğin hamileliğinin en erken aşamalarında, çok az dış belirtiler olacaktır. Biraz kilo artışı fark edebilirsiniz, ancak bir köpek hamilelikle ilgili olmadan da kilo alabilir. Dikkat çekici hamilelik belirtileri genellikle üçüncü veya dördüncü haftaya kadar ortaya çıkmaz. Bu süre zarfında, bazı köpekler sabah bulantısı, yorgunluk veya iştahsızlıktan mustariptir.

Yine, diğer tıbbi durumlar benzer semptomlara neden olur, bu nedenle köpeğinizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız bir veterinere danışmak önemlidir. Hamilelik nedeniyle kusan köpeklere, iki büyük öğün yerine gün boyunca küçük öğünler verilmelidir. Hamileliğin 25. ve 28. günleri arasında, bir veteriner yavruları hissedebilecektir. Bunu sadece profesyonel bir veteriner yapmalıdır. Yavruları kendi başınıza hissetmeye çalışırsanız, fetüslere zarar verebilir veya düşüğe neden olabilirsiniz.

40. gün civarında, göbek genişlemeye başlayacaktır. Meme uçları koyulaşıp şişmeye başlayabilir. Bazı süt benzeri sıvıların meme uçlarından boşalması normaldir. Bu, endişelenmenize neden olmamalıdır. Hamileliğin son aşamalarında, anne köpek yürürken göbeği sallanmaya başlayabilir. Doğumdan yaklaşık iki hafta önce, muhtemelen annenin karnında hareket eden yavruları görebilir ve hissedebilirsiniz.

Profesyonel olmayan veya hamile köpekler konusunda deneyimi olmayan biri için, hamilelik belirtileri daha sonraki aşamalarda bile diğer koşullarla karıştırılabilir. Veterineriniz köpeğinizin hamile olup olmadığını öğrenmek için çeşitli testler yapabilir. Bu yüzden onun profesyonel tıbbi tavsiyelerine güvenmelisiniz.

Bir Köpeğin Hamile Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde hamilelik belirtileri diğer tıbbi durumların belirtilerini taklit edebileceğinden, köpeğinizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız veterinerinizin teşhis koyması önemlidir. Veteriner hekiminiz hamileliğin çeşitli aşamalarında bazı testler yapacak ve size hamile köpeğinize nasıl bakılacağı ve besleneceği konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.

Hamile köpekler için birçok ilaç ve takviyenin önerilmediğini ve yavrulara zarar verebileceğini unutmamanız gerekir. Bu nedenle veterinerinizin köpeğinize düzenli olarak verdiğiniz her şeyi bildiğinden emin olun, böylece neyin güvenli olduğunu size söyleyebilecektir.

Hamileliğin 28. gününe kadar, veterineriniz köpeğinizin hamile olup olmadığını görmek için karna baskı uygulayarak kontrol edebilir. Fetüslere kolayca zarar verebileceğiniz veya düşük yapmanıza neden olabileceği için bunu kendi başınıza yapmaya çalışmamalısınız. Bu aşamada yavrular küçük birer üzüm kadardır.

28 ila 35 gün arasında, veterineriniz ultrason çekerek yavruların kalp atışlarını tespit edebilir. Bu sırada yavru sayısı aşağı yukarı tahmin edilebilir, ancak daha sonra röntgen çekilerek daha doğru bir sayı verilecektir. 30. günden sonra veterineriniz kan testi yapabilir. Yavruların iskeletlerini, sayısını ve tam boyutlarını tespit etmek için 45 ila 55. günler arasında röntgen çekilebilir.