Köpeklerin Yazla Birlikte Artan Su İhtiyacı

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte köpeklerin yeterli su içmesi daha da önem kazanıyor ve özellikle normalde yeteri kadar su içmeyen köpeklerin, yazın sıcak günlerinde su ihtiyacını gerektiği kadar karşılamasına dikkat etmek gerekiyor. Yaşamın kaynağı olan suyun gerektiği kadar alınamaması, tıpkı bizlerde olduğu gibi köpekler için de büyük risk teşkil ediyor. Köpeğinizin yaz boyunca yeteri kadar su içmesine olduğu kadar, içtiği suyun kalitesine de önem vermenizde yarar var. Televizyon programlarında ve sayısız internet sitesinde yaz aylarında su tüketimine dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedilirken, durum söz konusu köpekler olduğunda da hiç farklı değil.

Havanın ısınmasıyla suya duyduğu gereksinim artan köpekler, bedenindeki su toplamının %10’unu kaybettiğinde rahatsızlanmaya başlar. Aç kaldığında bedenindeki yağların neredeyse tamamını ve proteinlerinse yarısına yakınını kullanarak yaşamını sürdürebilen köpeklerin, su kaybınaysa bu kadar yüksek toleransı yoktur. Irksal ve fiziksel özelliklere göre değişmekle birlikte yetişkin köpeklerin vücudunun %60’ı, yavrularınsa %85’e yakını sudan oluşur. Bedendeki yaşamsal faaliyetlerin düzenli bir biçimde devamı için su zorunlu bir bileşendir.

Köpeğin yaşı, fiziksel aktivite yoğunluğu, ırkı, ağırlığı, mama tüketim oranı, ortam sıcaklığı, hamilelik gibi birçok unsur suya duyulan gereksinimi etkiler. Kesin bir oran vermek doğru olmasa da, “yaklaşık olarak” köpeğin günlük tükettiği mama miktarının 2,5 katı düzeyinde su içmesi gerektiği söylenmektedir. Yani bu hesapla günde 450 gram kuru mama yiyen bir köpeğin, 1,1 litre kadar su içmesi gerekir. Ancak hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte su ihtiyacı da artabilir. Köpeğin hamile veya emziriyor olması, günlük fiziksel aktivite yoğunluğunun artması gibi durumlarda su gereksinimini birkaç katına dahi çıkabilir.

Yaz mevsimi boyunca sadece kuru mamayla beslenen köpekler ile yaş mama, yaş mama + kuru mamayla beslenen köpeklerin su ihtiyacı birbirinden farklıdır. Kuru mama ile birlikte yaş mama da tüketen köpeklerin su gereksinimi, yalnızca kuru mama yiyenlerden biraz daha az olabilir. Ancak belirtildiği üzere köpeğin genetik özelliklerinden yaşına dek, birçok etken söz konusu olduğu için tüm köpekleri kapsayacak şekilde net miktarlardan bahsetmek mümkün değildir. Bunların ötesinde köpeğinize verdiğiniz suyun kalitesinin de çok önemli unutmayın ve “siz hangi suyu içiyorsanız” köpeğinize de aynı suyu verin. Tarımsal sulamada kullanılan parçacık sayısı yüksek sular veya musluk suyu gibi mineral değeri düşük, yüksek oranda Klor içeren suların sizler gibi köpeğinizin sağlığını da bozabileceğini unutmayın.