Kuduz Köpek Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Anlaşılır?

kuduz

Kuduz, köpekler, kediler ve insanlar da dahil olmak üzere tüm memelilerin beynini ve omuriliğini etkileyebilecek bir virüstür. Önlenebilir olsa da, “kuduz” kelimesinin insanlarda korku uyandırmasının bir nedeni vardır. Hastalık Avustralya ve Antarktika hariç dünyanın her yerinde görülmüştür. Kuduz hastalığı her yıl dünya çapında 50.000’den fazla insanın ve milyonlarca hayvanın ölümüne neden olmaktadır. Semptomlar ortaya çıktığında hastalık ölümle sonuçlanır. Dolayısıyla kuduz köpek belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır? Bunları anlamak önemlidir.

Kuduz, merkezi sinir sistemine saldıran bir virüstür. Sadece memelilerde bulunur. Virüsün insanlarda görüldüğüne dair vakalar son derece nadirdir. Ancak belirtiler ortaya çıkmadan tedavi edilmezse ölümcüldür. Kuduz dünyadaki herhangi bir hastalıkla kıyaslandığında en yüksek ölüm oranına (% 99.9) sahiptir. Kuduz olan bir hayvana maruz kaldığınızı düşünüyorsanız derhal tedavi için başvurmanız gerekir.

Kuduz Nasıl Yayılır?

Normalde kuduz, enfekte bir hayvanın yol açtığı derin bir ısırık veya çizik yoluyla yayılır. Virüs bulaşmış neredeyse tüm insanlar virüsü evcil köpeklerden almıştır. Kuduzdan kaçınmanın en iyi yolu evcil hayvanlarınızın aşırılarını düzenli olarak yaptırmaktır.

Semptomlar Nelerdir?

Tipik olarak, hemen hiçbir belirti yoktur. Kuduz, 1-3 ay boyunca vücutta uykuda kalabilir. Doktorlar buna “kuluçka süresi” adını verirler. Virüs merkezi sinir sisteminden geçip beyne ulaştığında ise belirtiler ortaya çıkar. Bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren ilk işaret ateştir. Genelde yorgun veya zayıf hissettirebilir. Yara yerinde ağrı, karıncalanma veya yanma da hissedilebilir. Virüs merkezi sinir sistemine yayıldıkça, daha şiddetli belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler şunlardır:

• Uykusuzluk
• Kaygı
• Bilinç bulanıklığı
• Hafif veya kısmi felç
• Kiperaktivite
• Kolayca tedirgin olma
• Halüsinasyon görme
• Normalden daha fazla tükürük üretme
• Yutma güçlüğü

Zamanla, bu belirtiler komaya, kalp veya akciğer yetmezliğine ve ölüme yol açar.

Köpeğim Nasıl Kuduz Olur?

Kuduz hayvanlar tükürükleri ile büyük miktarlarda virüs salgıladığından, hastalık öncelikle enfekte bir hayvandan ısırık yoluyla diğer köpeklere geçer. Ayrıca bir çizik yoluyla veya enfekte tükürük mukoza zarları veya açık yara ile temas ettiğinde bulaşabilir. Köpeğiniz veya herhangi bir evcil hayvanınız vahşi hayvanlara maruz kalırsa risk daha yüksek seviyededir. Kuduz virüsünün en yaygın taşıyıcıları yarasalar, rakunlar, kokarcalar ve tilkilerdir. Ayrıca evcil hayvan türlerinde de kuduz görülebilmektedir. Evinizde kedi ve köpeğiniz varsa, aşılarının düzenli olarak yapıldığından ve mümkün mertebe sağlıklı ortamlarda tutulduklarından emin olmanız gerekir.

Genel Kuduz Köpek Belirtileri Nelerdir?

Başlangıçta, enfekte olmuş bir köpek, her ikisi de saldırganlıkla sonuçlanabilecek huzursuzluk veya endişe gibi aşırı davranış değişiklikleri gösterebilir. Dost canlısı karaktere sahip köpekler sadece sinirli olabilirken, bazı hayvanlar daha uysal olabilir. Bir köpek diğer hayvanlara, insanlara ve hatta cansız nesnelere saldırarak herhangi bir uyaran göstergesi olarak ısırabilir. Isırdığı yerleri sürekli yalayabilir ve çiğneyebilirler. Bu aşamada ateş de mevcut olabilir.

Virüs ilerledikçe, enfekte bir kuduz köpek dokunma, ışık ve sese aşırı duyarlı hale gelebilir. Alışılmadık şeyler yiyebilir ve karanlık yerlerde saklanabilir. Boğaz ve çene kaslarının felci tüm bu belirtileri takip edebilir. Bu da ağızda bilindik köpürme semptomu ile sonuçlanabilir. Arka bacakların felci nedeniyle denge bozukluğu, koordinasyon bozukluğu ve şaşkınlık meydana gelebilir. Kuduzun diğer klasik belirtileri arasında iştahsızlık, halsizlik, nöbetler ve ani ölüm sayılabilir.

Hangi Köpekler Kuduza Karşı En Çok Risk Altında?

Gözetimsiz açık havada dolaşmasına izin verilen aşısı eksik köpekler daha çok enfeksiyon riski altındadır. Vahşi hayvanlara maruz kalan ve enfekte sokak köpekleri veya kedilerle temas halinde olan köpekler de etkilenebilirler.

Enfeksiyondan Ne Kadar Sonra Kuduz Belirtileri Gösteriyor?

Virüs genellikle belirtiler fark edilmeden iki ila sekiz hafta önce vücuda yerleşmeye başlar. Bununla birlikte, virüsün tükürük yoluyla bulaşması, semptomların ortaya çıkmasından on gün önce gerçekleşebilir.

Kuduz Nasıl Teşhis Edilir?

Canlı hayvanlarda kuduz teşhisi için tam bir test yoktur. Doğrudan floresan antikor testi tanı için en doğru testtir. Ancak beyin dokusu gerektirdiğinden, sadece hayvanın ölümünden sonra yapılabilir.

Köpeklerde Kuduz Nasıl Tedavi Edilir?

Semptomlar ortaya çıktığında kuduz tedavisi yoktur. Kuduz ciddi bir halk sağlığı tehdidi sunduğu için, virüse sahip olduğundan şüphelenilen köpeklere çoğunlukla ötenazi uygulanır.

Kuduz Nasıl Önlenebilir?

Köpeğinizi düzenli olarak aşılatmak sadece önleme için gerekli değil, aynı zamanda zorunluluktur. Köpeğiniz için doğru aşı türü ve aşı programı hakkında veterinerinize danışabilirsiniz. Ülkenin tüm bölgesinde, tüm evcil köpek ve kedilerin düzenli olarak aşılanması zorunludur.

Evcil hayvanınızın aşılarını düzenli olarak yaptırmak, onu kuduzdan korumakla kalmaz, aynı zamanda birini ısırırsa ısırılan kişiyi de korur. İnsanları ısırmış köpeklerin, kuduzun gelişip gelişmediğini görmek için en az 10 gün boyunca karantinaya alınması gerekir. Eğer hayvanın aşıları güncel değilse, uzun bir karantina, hatta ötenazi zorunlu olabilir. Köpeklerde kuduzu önlemek için vahşi hayvanlarla temastan kaçınmak da gereklidir. Köpeğinizi tasma ile yürüterek ve dışarıda iken onu denetleyerek kuduz bulaşma olasılığını büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Ayrıca seyahate giderken ya da kamp yaparken köpeğinizi yanınıza alıyorsanız, mümkün mertebe temiz ve güvenli ortamlar bulmaya çalışmalısınız.

Köpeğimin Kuduz Hayvanlarla Temas Ettiğini Düşünüyorsam Ne Yapmalıyım?

Hemen randevu almak için veterinerinizi aramalısınız. Olayı 112 acili arayarak bildirin ve önerilerini takip edin. Evcil hayvanınızı ısıran hayvan hala yakınızdaysa, görevlilerle iletişime geçmeniz gerekir; görevliler hayvanı çevreden güvenli bir şekilde çıkarabileceklerdir. Kuduz bir hayvanla temas ettikten sonra, kuduz virüsü evcil hayvanınızın cildinde iki saate kadar hayatta kalabilir. Bu süre zarfında köpeğinize dokunmamak en iyisidir. Köpeğinizle temas etmek zorundaysanız, eldiven ve koruyucu kıyafet kullanabilirsiniz. Aşıları tam olan ve muhtemelen kuduz bir hayvan tarafından ısırılan bir köpeğe derhal kuduz güçlendirici verilmeli ve 45 gün boyunca gözlem altında tutulmalıdır.

Kuduz Bir Hayvan Tarafından Isırıldığımı Düşünüyorsam Ne Yapmalıyım?

Bu durumda talimatlarını öğrenmek için derhal doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz. Sağlığınızı ve kendinizi korumak için bir dizi enjeksiyon almanız gerekebilir. Ayrıca, ısırma durumunu bildirmek için 112 acil ile irtibata geçebilir ya da herhangi bir hastanenin acil servisine başvurabilirsiniz.

Yarayı hemen sabun ve su ile yıkayın. Enfeksiyon ihtimalinizi azaltmanın en iyi yolu budur. En kısa zamanda bir doktora görünün. Yarayı tedavi edecek ve kuduz aşısına ihtiyacınız olup olmadığına doktorunuz karar verecektir. Son birkaç ay içinde kuduza maruz kaldıysanız, kuduz virüsünü veya antikorlarını kontrol etmek için muhtemelen bir dizi test (tükürük, kan, omurilik sıvısı, cilt ve saç) uygulanacaktır.

Doktorunuz kuduzdan şüphelenirse, kuduz aşısı ile tedaviye başlayacaktır. Aşı, virüse maruz kaldıktan hemen sonra verilirse her zaman başarılı olur. Virüs tarafından enfekte olmanızı önleyecek bir doz hızlı etkili Kuduz Bağışıklık Globulini alırsınız. Sonra gelecekteki 14 gün boyunca dört kuduz aşısı daha yaptırmanız gerekir. Hamileyseniz, kuduz aşısı siz ve bebeğiniz için güvenlidir.

Not: Özellikle garip bir şekilde davranan vahşi bir hayvanı elinize almaya veya yakalamaya çalışmayın. Ayrıca ormanlık bir bölgede ikamet ediyorsanız evinizi vahşi hayvanlara karşı korumak en akıllıca yöntem olacaktır. Bunun için evinizin duvarındaki delikleri ve büyük çatlakları mutlaka örtün veya doldurun. Duvarlarda herhangi bir delik olmadığından emin olun. Baca kapaklarını takın. Tavan havalandırmalarını örtmek için dolgu malzemelerini kullanın ve tüm kapıların güvenli bir şekilde kapatıldığından emin olun.

Ölü bir vahşi hayvan bulursanız hayvanı küçük bir kutuya yerleştirmek için kalın iş eldivenleri kullanın. Kutuyu güçlü bantla kapatın ve kuduz testi için hayvanın nereye götürüleceği hakkında bilgi için bir veterinere başvurun.