Labrador Retriever Bakımı Ve Özellikleri

LABRADOR RETRİEVER BAKIMI VE ÖZELLİKLERİ

Labrador retriever sakin, meraklı, sahibinin memnuniyetine önem veren, vefakar bir köpek cinsidir. Egzersiz ihtiyacı yüksektir. 

Kanada’nın Newfound eyaletinin St.John şehrinde ortaya çıkmıştır. Sonraları bu bölgede köpek sahiplerinden alınan ağır vergiler dolayısı ile insanlar köpek bakmamaya başlamıştır. Labrodor cinsi köpeğin nesli bu bölgede neredeyse tükenmiştir. Nihayet Kanada’dan İngiltere’ye götürülmüş ve retriever cinsi köpekler ile çiftleştirilmiştir. Ortaya çıkan yeni tür Labrador köpekleri sayesinde türün devamlılığı sağlanmıştır. 

Labrador’un uluslararası tanınırlığı 1903’te ilk kez İngiliz köpek kulüplerince olmuştur. 1917’de de Amerikan köpek kulüpleri tarafından tanınmıştır. Popülerliği yıllar içinde artan Labrador, günümüzde en çok sahip olunan köpek ırkıdır. 

Labrador Retriever Karakter Özellikleri

 Labrador köpek ırkı diğer hayvanlarla ve özellikle çocuklarla iletişimi çok iyidir. Çocuklarla çok iyi anlaşması aile olarak köpek sahiplenmede bu cinsi ilk sıralara taşır. Ayrıca labrador cinsi yabancılara karşı da sevecendir, evinize kargo çalışanı ya da bir misafir geldiğinde onu sıcak bir tavırla karşılayacaktır. Büyük ırk köpekler arasında bulunsalar da apartman hayatına kolaylıkla uyum sağlayabilirler.

 Labradorlar için su köpeği demek hiç de yanlış olmayacaktır. Bu köpekler yüzmek için yaratılmış gibidir ve suya girmekten çok hoşlanırlar. Denize gitmekten hoşlanıyorsanız, yüzerken en iyi arkadaşınız bir labrador cinsi köpek olabilir. Sevimli, enerjik ve uyumlu tavırları en belirgin karakter özellikleri arasında bulunur. Oldukça zeki olan labrador köpekler oyun oynamaya bayılırlar. Bir labrador köpeğine yüzlerce farklı oyunu kolayca öğretebilirsiniz. Zeki ve kolay eğitilebilir olmaları bu ırkın arama kurtarma, rehber köpek, terapi köpeği, polis köpeği gibi alanlarda hizmet etmesine olanak sağlamıştır.

Labrador Retriever Bakımı

 Labrador köpekler oldukça hareketli bir ırktır ve beslenmesine dikkat edilmelidir. Yeterli oranda protein, vitamin ve mineral içeren yüksek enerji sağlayan köpek maması çeşitleri ile beslenmelidirler. Özellikle yüzdüğü günlerde beslenmesini destekleyici ödül mamaları vermeniz köpeğinizi zinde tutacaktır. Diğer tüm köpeklerde olduğu gibi labrador cinsi köpekler arasında da miskin karakterli olanlar çıkabilir ve bu ırkın iştahı oldukça açıktır. Bu durum köpeğiniz fazla hareket etmekten hoşlanmadığı dönemlerde ya da yaşlandığında kolayca fazla kilo almasına neden olabilir.

 Kısa tüylü olan labradorların tüyleri çok fazla dökülmez, haftada bir kez tüylerini taramak tüy bakımı için yeterli olacaktır. Yüzmeyi çok seven bu ırk her ne kadar iyi bir yüzücü olsa da, köpeğiniz için tehlikeli olabilecek sularda beraber yüzmek isterseniz köpeğinize can yeleği giydirmeniz önemlidir.Oyun oynamayı çok seven bu köpekler için çeşitli köpek oyuncakları modelleri edinmeniz, gerekli egzersizi sağlamalarını, zekalarını geliştirmelerini ve eğlenceli vakitler geçirmeniz için önemlidir. Labrador retriever köpekler yüzmeyi çok severler, köpeğinizle birlikte keyifli ve güvenli bir yüzme deneyimi için köpek can yeleği modelleriyle köpeğinizi güvene almanız önerilmektedir.