Labrador Retriever Cinsi Köpekler Hakkında Gizli Gerçekler

Labrador Retriever Cinsi Köpekler Hakkında Gizli Gerçekler

Labrador Retriever Cinsi Köpekler Hakkında Gizli Gerçekler Onları şirin bulmayanımız var mı acaba? Amerika’nın en popüler köpeği olarak bilinen Labrador Retriever, sevimli ve neşeli bir dost olarak insanların hep yanı başında. Bu cinsin en belirgin özellikleri ise çok sabırlı, duygusal ve sıra dışı zekalarıdır. Peki ya bilinmeyen özellikleri?

Labrador Retriever Cinsi Köpekler Hakkında Gizli Gerçekler Labrador avcılar, mükemmel su köpekleri olarak yetiştirilmiştir. Derileri izolasyonu sağlayan, suya dayanıklı çift katmandan oluşur. Kısa tüyleri onları sıcak tutar ancak ıslandığında aşağıya sarkmaz. Perdeli ayak parmakları hızlı yüzmelerini kolaylaştırır. 1800’lü yıllarda balıkçılar, köpekleri ağlara sokmak, teknelerin arasına halat çekmek ve kaçan balıkları kurtarmak için kullanmışlardır. 

Labrador Retriever adı aslında Labrador’dan değil Newfoundland’dan (nivfontland) geliyor. 18. yüzyılda büyük Newfoundland köpekleri, St. John’un su köpeklerini üretmek için daha küçük su köpekleriyle çiftleştirildi. Bu küçük köpekler günümüz labradorlarına çok benziyordu ama beyaz çeneleri ve pençeleri vardı. St. John’un su köpeklerinin soyu tükendi ancak Labrador av köpeğinin ataları olarak kaldı.

Earl,(örl) Kanada’ya yaptığı gezi sonrasında bu köpekleri yanında İngiltere’ye getirdi. 1887’de yeni yavrular kayda “Labrador köpekleri” olarak geçti. Newfoundland ve Labrador coğrafi olarak yakın olduklarından birçok tarihçi adın, İngilizlerin yoğun yaşadığı yerlerde köpeklere Labrador olarak atıfta bulunmasının bir sonucu olduğunu düşünmektedir. Diğerleri adın, köpeklerin genellikle Labrador Denizi’nde yüzerken görüldüğü gerçeğinin bir sonucu olduğuna inanıyor.

Rehber köpekler genelde Labrador Retriever ırkı köpeklerden seçilmektedir. Hem komut alabilen hem de cana yakın olan Labradorların özellikle koku duyusu gelişmiştir. Arama kurtarma köpeği olarak da eğitilen Labradorlar bugüne kadar dünyanın birçok yerinde birçok vakada görev almıştır.

Labradorlar günlük egzersizlerini mutlaka yapmalıdırlar. Aksi taktirde obeziteye yakalanabilirler. Bu sebepten büyük bahçeli bir ev Labradorların hem oyun hem de egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır.

Led Zeppelin’in(led zeplin) “Black Dog” (bilek dog) şarkısının sözlerini okursanız, bunun gizemli bir şekilde tüm köpeklerle ilgili olmadığını fark edeceksiniz. Çünkü grup, Led Zeppelin IV albümünü kaydederken Headley Grange(hedliy gıreng) stüdyosunda dolaşan siyah bir Labrador’dan sonra şarkıya bu adı vermiştir.

Pep isimli siyah bir Labrador Retriever, Pennsylvania(pensilvanya) Valisi Gifford Pinchot’ın(gifırt pinşhot) karısına ait kediyi öldürdükten sonra kefaretle serbest bırakılmadan men edilerek tutuklandı. Köpek, 12 Ağustos 1924’te Doğu Devlet Cezaevi’ne kabul edildi. Burada müdürle iyi arkadaş olan Pep, cezaevinde yaklaşık 10 yıl geçirdi. Her ne kadar şehir efsanesi gibi görünse de cezaevi kayıtları bu hikayeyi destekliyor.

1981’de siyah bir Labrador melezi olan Bosco,(bosko) Sunol’un onursal belediye başkanı seçildi. Bosco, 1994 yılında hayatını kaybedene kadar belediye başkanı olarak kaldı.

Güçlü burunları sayesinde Labrador Retrieverlar, kanserin erken evrelerini koklayarak teşhis etmesi için eğitildi. Kanser hücre örnekleri ile çalışarak köpekler, hastalığı koklamayı öğrenebilir. Köpek doktorlar hastanın nefesini, kanını veya dışkısını koklayarak teşhis koyabilirler. Şimdiye dek yumurtalık kanserinin ilk evrelerini taramanın bilinen tek yolu, bir Labrador’un hastayı koklamasına izin vermektir. Bu uygulama çok yüksek başarı oranlarına sahiptir. Bilim insanları, Labradorların kansere işaret eden uçucu organik bileşiklerdeki değişiklikleri koklayabildiğine inanıyor.