Lori (Geveze) Papağanı Hastalık ve Tedavisi

Gökkuşağı-Lori-Papağanı-728x410

Psittacine Gaga ve Tüy Hastalığı (PBFD), Lori (Geveze) Papağanı tüyler, toz, kafes ekipmanları ve enfekte olmuş kuşların dışkılarıyla temas ettiğinde oldukça bulaşıcı bir viral hastalıktır. Ne yazık ki, PBFD için etkili bir tedavi yoktur. Semptomları tanıdıktan ve kuşunuzda teşhis ettirdikten sonra, veterinerinizin gözetimi altında destekleyici bakım sağlayabilirsiniz. Maruz kalmamış kuşlarda PBFD’yi önlemek için de önlemler alabilirsiniz. Lori (Geveze) Papağanı Hastalık ve Tedavisi siz değerli okuyucularımıza maddeler halinde sunulmuştur. Lori Papağanları ile ilgili aklınıza takılan herhangi soru veya sorunda yorum olarak belirtebilirsiniz.

Belirtileri Tanıma

Yolunmuş tüylerin varlığını kontrol etme. Lori (Geveze) Papağanının kanat ve kuyruklarındaki tüyleri kontrol edin. Kolayca dökülen tüylere dikkat edin. Kelleşmiş bölgede kanama da görebilirsiniz. Bu belirtiler genç yaşta enfekte olan kuşlarda yaygındır.

Uçuş yeteneğindeki değişimleri kontrol etme. Enfekte kuşlar daha zayıf bir şekilde uçabilir. Bazıları birlikte uçma yeteneklerini kaybedebilir. Tüylerini kaybetseler de kaybetmeseler de uçma yetenekleri etkilenebilir.

Renk değişikliğine bakma. Kuşunuzun doğal rengini, özellikle de sarı tüyleri olan yerleri gözlemleyin. Kuyruk tüylerinde ve birincil tüylerinde bulunan sarı lekeleri kontrol edin. Yaşlı kuşların yeşil vücut tüylerinde düzensiz sarı lekeler bulunabilir.

Depresyon belirtileri olup olmadığını gözlemleme. Ses çıkarma aktivitesindeki düşüşe dikkat edin. Uyuşukluk konusunda da biraz gözlem yapmanız gerekebilir. Depresyon sıklıkla karın ağrısı ve kas spazmları gibi rahatsızlıklardan kaynaklanır.

İkincil semptomları not etme. PBFD, kuşların bağışıklık sistemlerini zayıflatır ve onları bakteriyel, mantar bazlı ve diğer viral enfeksiyonlara karşı hassas hale getirir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirtiler görürseniz veterinerinize başvurun:

 Yeşil veya mukoza benzeri ishal
 Kusma
 Yeme güçlüğü
 Kilo kaybı

Kuşun gagasına bakma. Gaga anormallikleri Lori (Geveze) Papağanlarında çok yaygın değildir. Ancak herhangi bir soruna karşı kontrol etmekten zarar gelmez. Kuş gagasının normal uzunluğu hakkında bilgi edinin ve herhangi bir büyüme olup olmadığını kontrol edin. Kırılganlık ve kırıklara dikkatlice bakın. Kuşunuzda PBFD gelişmişse, sert damak kısmında ayrışma meydana gelebilir.

Kuşunuzu test ettirme. Kuşunuzda bir veya daha fazla görünür semptom varsa, kuşunuzu mümkün olan en kısa sürede veterinere götürün. Veteriner kuşun kanını, tüylerini ve dışkısını test ederek doğru bir sonuca ulaşabilecektir. Ayrıca şüpheli tüy foliküllerinde biyopsi yapılabilir.

Kuşunuzun ilk testleri negatif çıkarsa bir ay içinde tekrar test yaptırmanızda yarar vardır. Bazen PBFD’nin erken akut aşamasında tespit edilmesi zordur. Düzgün teşhis için bir ay arayla iki test gerekebilir. Kuşunuzun ilk testi pozitif çıkarsa panik yapmayın. Laboratuvar ortamındaki enfekte olmuş tüyden kaynaklı yanlış pozitif çıkabilir. İkinci test tekrar pozitif çıkarsa, destekleyici bakım için harekete geçmeye başlayabilirsiniz.

Lori (Geveze) Papağanı İçin Destekleyici Bakım Sağlanması

Enfekte olduğundan şüphelendiğiniz Lori (Geveze) Papağanınızı izole edin. PBFD semptomlarını tespit ettiğiniz anda bunu yapmanız önemlidir. Virüsün havadaki tozlar ile yayılmasını önlemek için sağlıklı kuşlar için yeterli mesafeyi koruyun. Kuşları iki ay boyunca ya da iki kez test ettirmeniz gerektiği için bu süreçte izole tutun.

Kuşunuza besin takviyeleri verin. Bazı durumlarda, besin takviyeleri virüsü baskılayabilir ve kuşunuzun uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine izin verebilir. Tipik rejimler vitaminler, mineraller ve probiyotiklerden oluşur. Veterinerinizden özel öneriler ve dozajlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kuşunuz iyileşme gösteriyorsa, iyileştiğini varsaymayın. Her zaman diğer kuşları enfekte edebilecekleri için birbirlerinden uzak tutulmalıdırlar.

Ek ısı sağlayın. Hastalık ve tüy kaybı bir kuşun vücut sıcaklığını tehlikeli derecede düşük seviyelere çekebilir. Herhangi bir petshoptan bir kızılötesi ışık ve bir termometre satın alın. Işığı kafesin bir tarafına yerleştirin, böylece kuşunuz ona yaklaşabilir ve ihtiyaç duyduğunda uzaklaşabilir. Sıcaklığı günde 24 saat 25-35 ° C arasında tutun. Kafeslerini günde birkaç saat bir pencere önüne veya doğrudan güneş ışığına taşımayı deneyin. Bu, bağışıklık sistemlerini güçlendirecek D vitamini takviyesini sağlarken onları sıcak tutacaktır.

İkincil enfeksiyonları tedavi edin. PBFD’li kuşlarda enfeksiyon bağışıklık sitemini zayıflattığından, derhal ve agresif bir şekilde tedavi edilmezlerse ikincil enfeksiyonlardan dolayı ölebilirler. Hastalık belirtilerini görür görmez veterinerinize başvurun. Sadece uzman bir veteriner doğru tanı koyabilir ve doğru tedavileri uygulayabilir.

Gerekirse kuşun gagasını kesin. Lori (Geveze) Papağanınızda PBFD gagasının çok fazla büyümesine neden olursa, bu durum yemek yeme yeteneklerini etkileyebilir. Gagayı kendiniz kesmeye çalışmayın. Güvenli ve doğru bir prosedür için kuşunuzu veterinerinize götürün.

Lori (Geveze) Papağanında PBFD’nin Önlenmesi

Yeni kuşları karantinaya alın. Zaten bir kuşunuz varsa, yeni ev arkadaşlarını yaklaşık iki ay karantinaya alın. Bu süre zarfında, yeni kuşları PBFD bakımından en az iki kez (ayda bir kez) test ettirin. İki kez test yapılmasının nedeni yanlış pozitif ve yanlış negatif olasılığıdır. Kuşlarınızı vahşi doğaya bırakmaya karar verirseniz, önce onlara test yaptırın. Aksi takdirde, nesli tükenmekte olan türlere yayılabilecek bir salgın başlatabilirsiniz. Enfekte kuşlarla temas eden her şey hastalığı yayabilir. Giysileriniz ve kuş kafesindeki tüm eşyalar da buna dahildir.

Evinizdeki tozu kontrol edin. PBFD enfekte olmuş toz solunarak bulaşabilir. Son derece güçlü filtreleri olan hava temizleyicileri ve elektrikli süpürgeler kullanın. Standart filtreler tozu etkili bir şekilde kontrol etmez.

Mümkünse maruz kalmamış kuşları aşılayın. Veterinerler ölü bir virüs içeren deneysel bir aşı için umut vaat etmişlerdir. Aşılar henüz 14 günlük olan Lori (Geveze) Papağanı yavrularında oldukça işe yaramaktadır. Virüs durumunu test etmek için kuşlarınızı en kısa sürede veterinere götürün. İki kez negatif test sonucu çıkarsa, bir güçlendirici için bir ay içinde veterinere tekrar görünmeniz yeterlidir. PBFD anneden yavrulara geçebileceğinden, yetişkin kuşları üretmeyi planlıyorsanız çiftleşmeden bir ay önce aşılatın.

Vahşi doğada gerçekleşen şüpheli ölümleri bildirin. Yabani popülasyonlardaki PBFD en çok Avustralya ve Yeni Zelanda’da yaygındır. Egzotik kuşların vahşi doğada yaşadığı bu bölgelerde veya başka bir bölgede yaşıyorsanız, üç veya daha fazla grup halinde papağan, kakadu ve muhabbet kuşlarının ölümleri meydana geldiğinde dikkatli olun. Bunları bulunduğunuz bölgedeki belediyeye bildirin.

Tavsiye Bağlantı: Lori (Geveze) Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Lori (Geveze) Papağanı Hastalıkları Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuşunuzda PBFD testinin pozitif çıkması dünyanın sonu demek değildir. Genelde kişiler hastalık durumunda anında paniğe kapılmaya ya da son derece üzülmeye meyillidir. Ancak kuşunuz enfekte olmuş olsa dahi uygun bakım sayesinde birkaç yıl boyunca yaşayabilir. Bu süreçte yaşam kalitesinin düşeceğinden şüpheleniyorsanız da içinizin rahat olması gerekir. Kuşlar destekleyici bakım sürecinde acı çekmezler, kötü hissetmezler ya da spesifik özelliklerini yitirmezler. Sizin ilginiz ve alakanız devam ettiği sürece kuşunuz da mutlu ve keyifli bir şekilde yaşamını sürdürecektir.

Bazı Lori (Geveze) Papağanlarında PBFD kendiliğinden iyileşmiştir. Ancak bunlar nadir görülen örneklerdir ve iyileşmenin nedenleri henüz bilinmemektedir. Dolayısıyla destekleyici bakım olmadan hastalığın belirtilerinin kendi kendine geçmesini beklememenizi öneririz. Yukarıda bahsedilen hastalık belirtilerinden birini görmeniz durumunda vakit kaybetmeden veterinerinize başvurmanız en doğru seçenektir. Uzman hekimiz sizi doğru bir şekilde yönlendirerek hastalığın kontrolünü sağlayacaktır. Virüs akut aşamasındaysa, tek seçeneğiniz ötenazi olabilir. Bu, vermesi oldukça zor bir karar olabilir. Ancak tüm çabalarınıza rağmen kuşunuz acı çekmeye ve yaşamını zorlanarak sürdürmeye devam ediyorsa en doğru seçenek de olabilir. Sonuç olarak iyi düşünülmesi ve veteriner hekiminizle tüm ayrıntıları konuşulması gereken bir seçimdir.