Süs Köpeği Irkları (Türleri) Nelerdir

sus-kopegi

Süs köpeği ırkları boyut olarak kısa olabilir, ancak kişilikleri kesinlikle göz alıcı ve güçlüdür. Süs köpeği grubundaki ırklar sevecen, sosyal ve çok çeşitli yaşam tarzlarına uyarlanabilir. Onların büyüklüğünün ve çekici ifadelerinin sizi aldatmasına izin vermeyin: enerji dolu olan bu köpekler akıllıdır ve birçoğunun güçlü koruyucu içgüdüleri vardır. Bu köpekler özellikle apartman dairesinde yaşayanlar arasında popülerdir. Geceleri çok havlamadıkları ve boyutları küçük olduğundan ötürü kolayca beslenebilirler. Süs köpeği türleri nelerdir aşağıda genel özellikleri ile beraber siz değerli hayvan severlere sunmaktayız. Süs köpekleri ile ilgili aklınıza takılan herhangi soru ve sorunda aşağıda yorum olarak veya forum sitemizin ilgili kategorisine konu açarak sorabilirsiniz.

İçindekiler  göster 

Affenpinscher Süs Köpeği

Sadık, Meraklı ve Ünlü

• Ağırlık: 3 -5 kilo
• Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Bu süs köpeği, boyutuyla orantılı olarak korkusuzdur. Tüm büyük köpeklerde olduğu gibi, sahiplerini daha çok eğlendiren bir özellikle Affenpinscher’ın belirgin özelliği de ciddiyetidir.

Affenpinscher Genel Özellikleri

Affenpinscher köpeklerine maymun köpekleri ve maymun teriyeri de denmektedir. Fransızlar ise diablotin moustachu (“bıyıklı küçük şeytan”) demektedir. Star Wars hayranları bu küçük köpekleri daha çok Wookies veya Ewoks’a benzetmektedir. Sürekli tek ayak üzerinde duran bu terrier benzeri köpekler, hayata büyük bir güvenle yaklaşır. Çok fazla eğitilmesi gereken bir tür değildir. Dostane tavırları sebebiyle insan gibi davrandığı hemen fak edilir. Dolayısıyla bu köpekle arkadaş olmanız ona vereceğiniz en büyük hediyedir. Yoğun ve sert tüyleri çeşitli renklere sahip olabilir. Yürüyüşleri hafif ama kendinden emindir. Kasıtlı olarak otoriter olabilirler, ancak çoğunlukla sadık, sevecen ve her zaman eğlencelidir.

Brüksel Griffonu

Sadık, Akıllı ve Meraklı

• Ağırlık: 4 – 5 kilo
• Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Ağırlıkları 6 kiloyu geçmeyen, bu karmaşık karakterli insan benzeri süs köpekleri, sıradan bir köpekten çok daha farklıdır. Yetişkinler için iyi bir arkadaş olan Brussels Griffon akıllı, özverili ve komik olarak önemli bir türdür.

Brussels Griffon Genel Özellikleri

Bu cins ile aynı evde yaşamaya başladığınızda sadece 5 kilocuk tatlı bir arkadaş kazanırsınız. Büyük, insan benzeri gözlerine baktığınızda vurulursunuz. Renkleri kırmızı, siyah ve kırmızımsı kahverengi, siyah ve ten rengi ve siyah olarak bulunabilir. Siyah patileri ve bıyıkları onlara “sakallı köpekler” lakabını kazandırmıştır. Bu süs köpeklerinin büyük siyah gözleri neredeyse insan olarak görünmelerini sağlar. Griffon’un vücudu kalın ve sağlamdır. Genelde ne istediğini bilen bir adam edasıyla hareket eder. Bu türler uyanık ve sosyal oldukları için kolayca eğitilebilir. Eğlenceli ve enerjik olmasına rağmen, küçük boyutları ve hassas doğaları onları çocuklar için oyun arkadaşları olarak kötü bir seçim haline getirir. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

Cavalier King Charles Spaniel

Sevgi Dolu, Nazik ve Zarif

• Ağırlık: 6 -9 kilo
• Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Cavalier King Charles Spaniel süs köpeği, İngiliz tarihiyle olan bağlantısı nedeniyle bu adı almıştır. Bu köpekler, bir oyuncak süs köpeğinin nazik görünümünü sportif bir köpeğin atletizmiyle birleştiren bir türdür.

Cavalier King Charles Spaniel Genel Özellikleri

Cavalier’in çok yönlü güzelliği, muhteşem zarafeti ve hatta öfkesi onu asilzadelerden biri haline getirir. Küçük boyutlu bu köpek sevimli yüzü ile sizi hemen kendine çeker. Büyük, yuvarlak gözlerden kaynaklanan tatlı ve yumuşak ifadesi bir cins işaretidir. Ayrıca dört farklı çeşitten oluşan ipeksi, zengin renkli tüyleri bulunur. Çocuklarla ve diğer köpeklerle güzel anlaşırlar. Her türlü koşula uyum sağlayabilen Cavalier King Charles Spaniel, aktif sahipleri ile spor yapmaktan hoşlanırlar.

Chihuahua Süs Köpeği

Büyüleyici, Zarif ve Şımarık

Chihuahua Süs Köpeği

• Ağırlık: 3 kilo ve altında
• Yaşam Süresi: 14-16 yıl

Chihuahua, büyük bir kişiliğe sahip küçük bir köpektir. Meksika’nın ulusal sembolü olan bu uyanık ve eğlenceli köpekler en eski süs köpeği ırkları arasında yer almaktadır. Soyu, Kristof Kolomb öncesi dönemin eski krallıklarına kadar uzanmaktadır.

Chihuahua Genel Özellikleri

Chihuahua, 3 kilodan fazla olmayan, dengeli, zarif bir terrier benzeri süs köpeğidir. Yuvarlağa yakın elma kafası ayırt edici özelliktir. Dik kulaklar ve dolu, parlak gözler oldukça etkileyicidir. Tüyleri birçok renk ve desene sahip ve uzun veya kısa olabilir. Chihuahua köpekleri sadakat, çekicilik ve cesaret yönünden büyük köpekleri aratmaz. Minik köpekler bile eğitim gerektirir. Bu zeki ufaklık evinizi küçük bir Napolyon gibi yönetir. Kendine güvenen Chihuahualar, ideal şehir hayvanlarıdır. Çocuklarla oynayabilmek için çok küçüktür ve soğuk havalarda özel dikkat gösterilmelidir.

Tüysüz Çin Köpeği

Sevgi Dolu, Uyanık ve Canlı

Tüysüz Çin Köpeği

• Ağırlık: 4 – 6 kilo
• Yaşam Süresi: 13-18 yıl

Benekli pembe tenleri, dikenli tepeli saç modeli, tüylü bacakları ve kuyruğu ile tatlı Tüysüz Çin köpeği herhangi bir cins ile kolay kolay karışmaz. Bu çılgın, ultra sevecen refakatçi köpek gerçekten özel bir ırktır.

Tüysüz Çin Köpeği Genel Özellikleri

Canlı ve uyanık bir süs köpeği ırkı olan Tüysüz Çin köpeği pürüzsüz, yumuşak bir cilde ve baş, kuyruk ve ayak bileklerinde tüy tutamlarına sahiptir. Tüy ile kaplı bir başka çeşidi yumuşak, ipeksi bir katman ile örtülüdür. Her iki çeşit de ince kemikleri ile zarif görünmektedir. Tüysüz Çin köpekleri göründükleri kadar eğlencelidir: eğlenceli, sevgi dolu ve sahiplerine adanmış köpeklerdir. Tüysüz olmaları sayesinde klasik köpek kokusu yoktur. Bariz nedenlerle tüy dökülmesi pek bir sorun değildir. Bu köpekler tamamen aileleriyle uyumlu özenli ev arkadaşlarıdır.

Havanese Süs Köpeği

Akıllı, Sıcakkanlı ve Komik

Havanese Süs Köpeği

• Ağırlık: 3 – 6 kilo
• Yaşam Süresi: 14-16 yıl

Küba’ya özgü tek köpek ırkı olan Havanese, adımlarında bir bahar ve büyük, kahverengi gözlerinde bir parıltı taşıyan neşeli küçük köpeklerdir. Bu canlı ve sosyal arkadaşlar özellikle şehir sakinleri arasında popüler hale gelmektedir.

Havanese Genel Özellikleri

Havanese süs köpeğinin ayırt edici özellikleri arasında kıvrık bir kuyruk ve çeşitli renklere sahip muhteşem bir ipeksi kürk bulunur. Bazı kişiler köpeklerinin tüylerini uzatıp kıvırcık bir görünüme kavuşmasından hoşlanırken; bazıları da bakımının kolay olması açısından kısa tutmayı tercih etmektedir. Ne mutlu ki, tercihiniz ne yönde olursa olsun bu köpekler son derece sevimlidir. Küçük ama sağlam bedenleri, kolayca uyum sağlayabilen doğası ve sosyal becerileri Havanese köpeklerini ideal köpek yapar. İnsanların dikkatini çekebilecekleri herhangi bir yerde olmaktan memnundurlar. Yeni doğmuş bir palyaçonun komik içgüdülerine sahip Havanese, akıllı ve eğitilebilir olmasının yanı sıra dışa dönük köpeklerdir.

Minyatür Pinscher

Korkusuz, Eğlenceli ve GururluMinyatür Pinscher

• Ağırlık: 4 – 5 kilo
• Yaşam Süresi: 12-16 yıl

Uzun bacaklı Minyatür Pinscher hayranları tarafından süs köpeklerinin kralı olarak bilinir. Parlak tüyleri ve kama şeklindeki vücutları ile bu gururlu, korkusuz, eğlenceli süs köpeği cinsi iddialı yürüyüşü ile bilinen bir köpektir.

Minyatür Pinscher Genel Özellikleri

Minyatür Pinscher köpekleri pürüzsüz, parlak, koyu kırmızı veya çikolata, pas veya siyah ve pas olmak üzere iki ayrı tüy rengine sahiptir. Koyu, hafif oval gözler ve dik kulaklar, sahip olduğu kişiliğini ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Ayırt edici bir özelliği bu köpeklerin atı andıran yürüyüşleridir.

Manchester Terrier

Çevik, Ruhlu ve Akıllı
Manchester Terrier

• Ağırlık: 6 kilonun altında
• Yaşam Süresi: 15-17 yıl

Manchester Terrier, cinsin erken döneminde çoğu süs köpeğinde olduğu gibi bir İngiliz şehrinin adını almıştır. Bu terrier, sıçan içgüdüsüne ve av köpeklerinin zarif kıvrımlarına sahip şık, Manchesters ruhlu, parlak ve atletiktir. Bir tazı benzeri zarafeti ve korkusuz bir Terrier içgüdülerini kendisinde birleştirmiştir.

Tavsiye Bağlantı: Küçük Köpek Irkları ve Özellikleri Nelerdir

Manchester Terrier Genel Özellikleri

Manchester Terrier köpekleri küçük bir av köpeğinin zarafetini ve korkusuz bir terrier içgüdülerini birleştirir. Bu küçük köpekler 6 kiloyu geçmeyen minik ve 10 kiloyu geçmeyen normal tür olmak üzere iki çeşide sahiptir. Tüm Mançesterlar, boyut farklılıklarına rağmen mizaç, vücut tipi ve atletik yetenek bakımından benzerdir. Siyah renkleri ile kolayca tanınırlar. Başları uzun ve kama şeklindedir; Her gözün üzerindeki bronz lekeler dikkatli bir ifadeye işaret eder.

Malta Köpeği

Nazik, Eğlenceli ve Büyüleyici

Malta Köpeği

• Ağırlık: 4 kilonun altında
• Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Küçük Malta köpekleri upuzun tüyleri ile ünlü, eğlenceli, çekici ve uyumlu can dostlarıdır.

Malta Köpeği Genel Özellikleri

Malta süs köpeği uzun, düz, ipeksi bir tüy ile kaplanmış, 4 kilodan daha hafif olan sevecen süs köpekleridir. Tamamen beyaz tüylerinin de altında pürüzsüz ve zahmetsiz bir yürüyüşle hareket eden ufak bir gövde bulunur. Genel resim, serbestçe akan zarafeti ve dengeyi tasvir eder. Karşı konulmaz yüzü; büyük, koyu gözleri ve siyah burnu ile herkesin kalbini fethedebilir. Maltalar dayanıklı ve uyumlu evcil hayvanlardır. Büyüleyici olmalarının yanı sıra korkusuz köpeklerdir. Düşük tüy dökme ve uzun ömür gibi özellikleri bulunur. Bu süs köpeği ırkları her yaştan yeni arkadaşlar edinmekten mutluluk duyarlar. Bazen inatçı ve istekli olduklarında, ödüle dayalı eğitime iyi yanıt verirler.