Yaş Mama kedilere Nasıl Verilir? Ne Sıklıkla Verilmelidir?

ev-yapimi-kedi-mamasi-ve-cig-kedi-mamasi
Ev yapımı kedi maması ve çiğ kedi mamas

Kedilere her zaman yaş mama vermeli miyiz? Tabi ki her zaman ıslak mama kullanmamalıyız. Peki hangi sıklıkla ve nasıl vermeliyiz? Bugün bu sorunun cevabını sizlerle beraber bulacağız

Kedilere sık yaş mama vermeli miyiz?

Kedilere sık sık ıslak mama verirsek diş taşı ve veya tartar gibi sorunlarla karşılaşırız. Bunun yanında aşırı bir ağız kokusu oluşur. Islak mama su ihtiyacını karşıladığı için canlı dostlarımız su içmeyecek veya az içecektir buda türlü idrar sorunlarına yol açacaktır. Her zaman ıslak mama kullanmak ishale yol açar.

Yaş mama nasıl verilir?

Islak mama vermenin farklı bir avantajı ise her haftada bir veya iki kez Islak mama yiyen bir kedinin bağırsak florası yumuşak olur ve tuvaletini rahat yapar. Aynı zamanda ıslak mama su ihtiyacını da karşılar. bu yüzden su içmeyen kedilere ıslak mama verilir. Ödül maması olarak kullanmak daha doğru olacaktır. Peki ıslak mamayı nasıl vereceğiz? Mama boyutları 100g-300g arasında değişir. Bir adet kediniz varsa çok fazla mama almanıza gerek yok. Fakat birden fazla kediniz varsa ona göre mama kullanımı tercih ediniz. Bilindik ve kaliteli mamaları tercih etmenizi öneririz çünkü kalitesiz ve içinde zararlı madde bulunduran yaş mama kedinizi hasta edebilir. Vermeniz gereken miktar zaten mamanın üzerinde yazıyor olacaktır. Örneğin bir mamadan 3 kaşık verdik kalan mama ne olacak? Kalan mamayı streçleyip buz dolabında muhafaza edebiliriz. Şu unsura dikkat etmenizi öneririm dolaptan çıkardığımız mamayı direk kedinize vermeyin. Eğer beklemeden direk soğuk şekilde verirsek kedimiz ishal olur.

Hangi marka yaş mamayı kullanmalıyım?

Bir diğer yazımızda bütün ucuz mamaları kıyasladık ve mama önerileri yaptık. Ucuz fiyatlı mamalar için buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Eğer ki pahalı mamaların kıyasına göz atmak isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz. Mama tercih ederken lütfen ucuza kaçmayınız. Mama alırken içeriğine ve kalitesine dikkat edelim fiyatına değil. Ucuz mama kullanmak da ne kadar doğru bilemeyiz. Son olarak toplamak gerekirse yaş mamayı haftada bir kez vermeniz en doğru olacaktır.