Yavru Kediler İçin Mamalar Hangileri

Domestic cats eat pet food on the floor from bowls

Yavru Kediler İçin Mama Seçerken En Önemli 5 Unsur

Yavru Kediler İçin Mamalar Hangileri Yavru kedilerin beslenme ihtiyaçları diğer kedilere göre farklı olduğu için özel bir diyete ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden yavru kediler için üretilmiş olan kedi mamaları kullanılmalıdır. Bu mamaları seçerken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için sıraladık:

  1. Protein: Yavru kedinizin beslenmesi için protein oldukça önemlidir. Bu proteinin et ürünlerinden elde edilmesi gerekir. Bunun için yavru kediniz için tavuk, sığır eti, kuzu eti, hindi ve deniz ürünleri gibi içeriklere sahip olan mamaları vermelisiniz. Seçtiğiniz mamanın içerisinde en az %30 oranında protein bulunmalıdır.
  2. Yağ: Kedinizin tam olarak beslenmesi için yağ alımı da önemlidir. Bu sayede kediniz ihtiyacı olan enerjiyi karşılar ve yeteri kadar kalori alır. Seçtiğiniz mamanın içerisinde en az %18-%20 oranında yağ bulunmasına dikkat edin.
  3. Yağ Asitleri: Yavru kediler için alınmış mamaların içeriğinde Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin yer alması gerekir. Bu yağ asitleri kedinin kalp, beyin, göz ve özellikle tüy-deri sağlığının gelişmesi için önemlidir.
  4. Vitamin ve Mineraller: Yavru kedilerin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için mamanın içeriğinde vitamin ve minerallerin yer alması gerekir. Bunun için seçtiğiniz mamanın içeriğinde meyve ve sebzeler yer almalıdır. Ayrıca, Sağlıklı Kediler Ne Yer: Kedilerin Yiyebileceği Her Şey [2020] isimli yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
  5. Taurin: Taurin, kediler için olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Kediler kendileri taurin üretemedikleri için tükettikleri besinlerden alması gerekir. Bu sayede gözleri, beyni, kalbi, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi gelişecektir.

#1 N&D Prime Tavuk ve Narlı Tahılsız Yavru Kedi Maması 

Bilindiği gibi en iyi mama üreticilerinden bir tanesi N&D markasıdır. İçeriğinin doğal besin maddelerden üretilmiş olmasıyla beraber, yavru kediler için tam ve dengeli beslenme sağlamaktadır. İçeriğinde tahıl bulunmayan bu kedi maması yüksek protein oranı ve sağlıklı yapısı ile kedinizin gelişime destek verecektir.

Mamanın içeriğinde; ham protein %44.00; ham yağ %20.00; ham lif %1.80; nem %8.00; ham kül %8.50 oranına sahiptir. Listemizdeki en zengin protein ve mineral oranına sahip olan bu kedi mamasını denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

#2 Royal Canin Kitten Yavru Kedi Maması

Ülkemizde en çok tercih edilen mama markaları arasında yer alan Royal Canin tarafından hazırlanmış olan bu kedi maması yavru kedinizin gelişimini destekleyecek yapıya sahiptir. Özel formülü sayesinde kedilerin su alımını arttırır, kilo kontrolü sağlar ve oldukça lezzetli bir yapıya sahiptir.

Mamanın içeriğinde; Protein: %36 – Yağ: %18 – Kül: %7,7 – Diyetsel lif: %2,3 oranında yer almaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere yavru kediler için tam ve dengeli bir beslenme sunmaktadır. Bu mama içeriğinde 1/3 oranında yaş mama, 2/3 oranında kuru mama içermektedir.

#3 Profine Düşük Tahıllı Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması 

Yine oldukça kaliteli markalar arasında yer alan Profine tarafından üretilmiş olan bu kedi maması yavru kedilerin gelişimine yardımcı olacaktır. Kedilerin bağışıklık sisteminin güçlenmesi için hazırlanmış olan bu mama kedinizin ilerleyen dönemler için daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayacaktır.

Mamanın içeriğinde; ham protein% 37.0, yağ içeriği% 19.0, ham elyaf% 1.8, nem% 10, ham kül% 7.0 oranında yer almaktadır. Yüksek protein ve mineral oranıyla diğer mamalar arasında kendisini göstermektedir. Ayrıca diğerlerine göre daha ekonomik bir seçim olacaktır.

#4 Lavital Kitten Somonlu Yavru Kedi Maması

Yavru kediler için önerdiğimiz bir diğer mama ise LaVital markası tarafından hazırlanmıştır. Oldukça sağlıklı bir içeriğe sahip olan bu mama kolay sindirilebilir olmasıyla kedisini bir adım öne atmaktadır. Aynı zamanda büyümeyi destekler ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Mamanın içeriğinde; Protein %34, Yağ %19 Lif %2,80 Kül %6,60 oranında yer almaktadır. Her ne kadar diğer mamalara oranla daha az protein içeriyor gibi görünse de balık bazlı olduğu için proteini biraz daha düşük, Omega-3 ve Omega-6 oranı ise diğerlerine göre daha yüksektir. Kediniz deniz ürünlerini seviyorsa bu mamayı denemenizi tavsiye ederim.

#5 Pro Choice Pro 38 Kitten Kuzu Etli Yavru Kedi Maması

Pro Choice tarafından hazırlanmış olan bu kedi maması, yavru kediler için sağlıklı bir içeriğe sahiptir. Aynı zamanda kuzu eti seven kediler için en iyi tercihlerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra eklem ve kas gelişimini destekler. Ayrıca içeriğinde yer alan yağ asitleri sayesinde göz, kalp, tüy ve deri sağlığını korur.

Mamanın içeriğinde; Ham protein % 38,00, ham yağ % 18,00, ham lif % 2,50, ham kül % 8,00 yer almaktadır. Yavru kediler için tam ve dengeli beslenme sağlayan bu kedi maması da inceleme listenizde yer almalı.