Yavru Kedilerde Hastalık Belirtileri Nelerdir

yavru-kedi

Yavru kediler, diğer hayvanlar gibi birçok farklı hastalığa ve rahatsızlığa maruz kalırlar. Kalp kasının anormal bir şekilde kalınlaşması gibi bazı hastalıklar doğuştandır. Bununla birlikte, çoğu virüs, enfeksiyon veya parazit yoluyla bulaşır. Neyse ki, aşıları düzenli yapılan kedi yavruları en ölümcül hastalıklardan bile korunmaktadır. Öte yandan yavru kedilerde hastalık belirtileri anlaşılırsa erken tanı ve tedavi edilme şansı daha fazladır. Sokak kedilerinin, evcil kedilere göre sağlık problemleri olan yavrulara sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bunun birçok nedeni vardır:

• Sokak kedilerinin umduklarından daha fazla yavru kedi doğurması muhtemeldir;
• Sokak kedileri, hastalığa neden olabilecek parazitlere daha yatkındır;
• Sokak kedileri genellikle yetersiz beslenir ve yavru kedi için uygun beslenmeyi sağlayamaz.

Soluk Kedi Sendromu

Soluk kedi sendromu, yeni doğan yavruların ölümüne yol açan başka bir hastalıktır. Tek bir hastalıktan ziyade bir grup semptomdur. Hamile kediler ve yavrular, doğumdan kısa bir süre sonra veya altı ila sekiz hafta kadar geçebilecek semptomlara çok aşinadır. Bilinen tek bir neden yoktur, ancak anne kedinin tehlikeye atılan sağlığı bu hastalığın ortaya çıkmasına yol açabilir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Üst solunum yolu enfeksiyonları arasında Rhinotracheitis Feline Herpes (kedi nezlesi) ve Feline Calicivirus çeşitleri bulunur. Bu virüslerin her ikisi için de çekirdek aşılar vardır. Bu virüsler hapşırma, burun akıntısı ve gözde pembelik veya kızarıklık gibi semptomlara neden olabilir. Üçüncü bir bulaşıcı hastalık bakteriyel olan ve Tetrasiklin gibi antibiyotiklerle tedavi edilebilen Chlamydia bakterisidir. Bu, insanların aldığı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonla aynı Chlamydia türü değildir. Ancak Chlamydia, insanlara yayılarak göz kızarıklarına ve kaşıntılarına neden olabilir.

Panleukopenia (Kedi Gençlik Hastalığı)

Panleukopenia, yaygın olarak adlandırıldığı gibi, Parvovirus grubunda özellikle bulunan bir virüstür. Genellikle vahşi kedi kolonilerinde veya büyük kedi gruplarının toplandığı diğer bölgelerde bulunur. Kemik iliğinin yanı sıra bağırsakta bulunan hücrelerin tahrip olmasına neden olabilir. Bu, hayatı tehdit eden su kaybına ve organların zarar görmesine yol açabilir. Kedilerde gençlik hastalığı son yıllarda çok daha yaygın bir hale gelmiştir.

Kedi Lösemi Virüsü (FeLV)

Kedi Lösemi Virüsü son derece bulaşıcıdır ve ortak yemek kapları gibi gündelik temasların yanı sıra anne kediden de yayılabilir. FeLV aşılarla önlenebilirken, semptomlar göründükten sonra tedavi edilemez. Ancak bazı durumlarda gizli olabilir ve hastalığa rağmen testler negatif çıkabilir. Gizli enfeksiyonları olan kedi yavruları hastalanmaz, ancak enfeksiyon yeniden aktif hale gelebilir. FeLV bağışıklık sistemini baskılar, böylece kediler normal şartlarda savaşabilecekleri hastalıklardan ötürü ölürler.

Kedi Bulaşıcı Peritonit (FIP)

FIP genellikle çok sayıda kedinin bulunduğu bölgelerde bulunsa da, genetik yatkınlığı olan kedi yavrularında da bulunabilir. Buna neden olan koronavirüs maruziyeti yaygın olmakla birlikte, enfekte olmuş kedilerin bir kısmı aslında virüsün hastalığa neden olmak için mutasyona uğraması gerektiğinden FIP alır. Dezavantajı, bir kez bulaştığında hastalığın ölümcül olmasıdır.

Kedi İmmün Yetmezlik Virüsü (FIV)

Kedi immün yetmezlik virüsü, derin ısırık yaraları (tükürükten kana) ile veya gebelik sırasında (kandan kana) bulaşır. Kedilerin tehlike altındaki bağışıklık sistemleri nedeniyle ikincil enfeksiyondan veya diğer nedenlerden ölme olasılığı daha yüksektir. Ancak birçok kedi hastalanmadan önce yıllarca normal bir şekilde yaşayabilir. Hayatta kalan yavru kediyi, insanların bu hastalığı yanlış anlamasından dolayı sahiplendirmek zor olabilir.

Kedilerde Sağırlık

Bazı yavru kediler sağır olarak doğarlar. Bu durum, tedavi edilemez olsa da, bir kediyi etkisiz hale getirmez. Mavi gözlü beyaz kedilerde her zaman olmasa da sağırlık daha yaygındır. Bu kedilerin hayatta kalma yetileri koku duyularının daha gelişmiş olmasıyla mümkündür. Ayrıca evde beslenen sağır kediler sahiplerini duyamadıkları için daha farklı iletişim yöntemleri geliştirebilirler.

Kedilerde Kalça Displazisi

Kalça Displazisinin genetik bir hastalık olduğu düşünülür, ancak her zaman hemen ortaya çıkmaz. Kedilerde köpeklere göre görülme olasılığı nadirdir. Birçok durumda ameliyatla düzeltilebilen bir bozukluktur. Kalça ekleminin sabit durmamasından tamamen çıkık olmasına kadar değişen durumlar mevcuttur.

Kedi Serebellar Hipoplazisi (FCH) (Spastik Kedi Sendromu)

Spastik Kedi Sendromu genellikle gençlik hastalığından kaynaklanır, doğumdan hemen sonra veya gebelik sırasında (bir ila iki hafta) ortaya çıkar. Beynin serebrum kısmını hedef aldığı için, Serebellar Hipoplazi, genellikle başın hareketi ve kontrolü de dahil olmak üzere motor becerileri etkileyen nörolojik bir hastalıktır.

Diyabet ve Susuzluk

Yavru kedinin çok sık su içme gibi davranışlar sergilediğini görüyorsanız sorunun ana kaynağı diyabet olabilir. Bu durum, genetik olabileceği gibi doğumdan sonra da ortaya çıkabilir. Meydana gelen susuzluk hissi sebebiyle kedi sürekli su içmek ister. Ayrıca vücudu kilo almaya daha meyillidir. İdrarı ve ağzı kötü kokabilir. Veteriner tarafından yapılacak olan kan ve idrar testi ile hastalık tespit edilir. Sonrasında uygun ve kontrollü beslenme ile iyileşme görülür.

Hipertrofik Kardiyomiyopati

Bazı kedi ırkları Hipertrofik Kardiyomiyopatiye (HCM) daha çok yatkındır. Bunlar arasında Maine CoonRagdoll ve Sfenks bulunur. Bu hastalık, kalp kasının anormal derecede kalınlaşması ile sonuçlanır. Genellikle genetik yatkınlık olsa da, tipik olarak yavru kedileri orta yaşlı veya daha yaşlı olana kadar etkilemez. Yani semptomlar uzun yıllar boyunca ortaya çıkmaz.

 Enfeksiyona Bağlı Mide Hastalıkları

Kediler etraflarında buldukları hemen her şeyle oynama ve onları yutmaya çalışma eğilimindedir. Ancak zararlı şeylerin yutulması ya da yalanması sonucu vücuduna alınan enfeksiyonu mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Yavru kedide kusma bunun bir belirtisidir. Bir süre kedinin davranışları gözlemlenerek ve hafif besinler sunularak sorundan kurtulmak mümkündür.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Anatomik yapıdaki farklılıklar sebebiyle idrar yolu enfeksiyonu erkek yavru kedilerde daha sık görülür. Kedi çişini yapamayabilir. Kum kabında uzun süre durmasına rağmen kendini kastığını, sıktığını, yine de idrarını yapamadığını fark edebilirsiniz. Ayrıca idrar kaçırma ya da idrarda kan gibi sorunlara da yol açabilir. Bu belirtileri gördükten sonra hemen bir veterinere başvurularak tedaviye başlanabilir.

Pire ile Bulaşan Hastalıklar

Birkaç parazit, yavru kedi için tehlikeli hastalıkların taşıyıcılarıdır. Ortak pire, keneler ve sivrisinekler, bir takım hastalıkları bulaştırabilir:

Hemobartonella

Hemobartonella, diğer adıyla Hemobartonellosis, anemiye neden olabilecek kırmızı kan hücrelerini etkileyen bir parazit çeşididir. Kedi yavrularında potansiyel olarak ölümcüldür ve tedavinin bir parçası olarak kan transfüzyonlarına bile ihtiyaç duyabilirler.

Anemi

Bir yavru kedi Hemobartonella’yı pire’den almasa bile, yavru kedinin kanını emen pire, yine de ciddi bir anemiye neden olabilir.

Tenyalar

Veterinerler hemen hemen her zaman pire bulunan yavru kedileri tenyaya karşı da tedavi ederler. Bununla birlikte, yuvarlak kurtlar gibi diğer parazitlere de duyarlı oldukları için, yavru kediden bir dışkı örneği talep edilebilir.

Yavru kedilerde hastalık belirtileri olduğundan şüpheleniyorsanız, veterinerinize hemen başvurmanız gerekmektedir. Sağlıkla ilgili sorularınız için, evcil hayvanınızı düzenli olan muayene eden, evcil hayvanınızın sağlık geçmişini bilen ve evcil hayvanınız için en iyi önerileri yapabilecek olan veterinerinize danışmanız önemlidir.

 Kedilerde Polikistik Böbrek Hastalığı (PKD)

Polikistik Böbrek Hastalığı en çok İran kedisinde ve yakın ırklarda bulunur. Böbrekleri etkileyen ilerleyici bir genetik hastalık örneğidir. Sıklıkla yaşamın ilerleyen zamanlarına kadar teşhis edilmez. Hastalığın annede var olup olmadığını anlamak için yavrulatmadan önce testler yapılabilir.