Yavru Köpeğinizi Eğitmenin 8 Kolay Yolu

Yavru Köpeğinizi Eğitmenin 8 Kolay Yolu

Aileye yavru köpek mi katıldı? Peki bu sevimli yavruyu büyütmek hakkında neler biliyorsun? Bebeklikten yaşlılığına kadar bir ömür seninle geçirecek olan bu dostunu henüz yavruyken eğitmek çok önemli! Peki yavru köpek nasıl eğitilmeli? İşte o önemli süreçte başından sonuna kadar sürdürmeniz gereken bazı ipuçları!

1. Ev Ortamını Hazırlama

Yavru bir köpek eve gelmeden önce, yaşayacağı ortamın hazırlanması gerekir. Yatağı, oyuncukları, mama kapları gibi temel malzemeler evde mutlaka bulunmalıdır. Yavru köpek ilk etapta evin sadece belli bir kısmına alışmalıdır. Adım adım diğer odaları ve evin tamamını keşfettikten sonra, köpeğe yönlendirme alışkanlığı kazandırılmış olur. Bu da özellikle tuvalet eğitimindeki yönlendirmeler için oldukça işe yarayan bir yöntem olarak kabul edilir.

2. Aşı Takvimi 

Yavru köpeğin ilk iki ayında bağışıklık sistemi çok kuvvetli olmadığı için çok çabuk hastalanabilir. Bu yüzden karma aşıları olmadan önce kesinlikle dışarı çıkarılmaması gerekir. Aşı takvimini mutlaka takip etmeli ve veteriner kontrolü de aksatılmamalıdır.

3. Beslenme Planı

Mama tercihleri muhakkak yavru köpeğin cinsine ve yaşına göre belirlenmelidir. 2 aylık bebeklerde günde 4 öğün, çiğnemesi ve sindirmesi kolay, yüksek proteinli mamalarla beslenme yapılmalıdır. Ancak köpek yetişkinliğe eriştiğinde öğün sayısı ikiye düşürülmesi doğru olacaktır.

4. İnsanlarla Kaynaştırmak

Sahiplendiğin köpeği henüz yavruyken insanlara alıştırmak, onlarla kaynaştırmak ve iyi iletişim kurdurmak son derece önemli bir adımdır. Özellikle Pitbull, Dogo Arjantin, Doberman gibi cinslerin yavrularını daha erken yaşlarda sosyal yaşama adapte etmek gerekir. Ancak bu şekilde yetiştiğinde diğer hayvan cinsleri ve insanlara karşı sevecen, oyuncu ve dost canlısı olurlar.

5. Temel İtaat Eğitimi

Köpeğin sana ve çevreye karşı olan tutumu bebeklikten başlar. Ona bu yaşlarda yavru köpek eğitimi adımlarını izleyerek temel itaat davranışlarını öğretirsen, sahibine karşı sadık ve kuralların dışına çıkmayan bir köpek olarak yetişecektir. Temel itaatin önceliği ise; köpek ile sahibin arasında kayış yani tasma bağlantısı kurmak, ardından “otur, kalk, bekle” gibi komutları öğretmek ve oyun oynama bilinci kazandırmaktır. İleri itaat eğitimi ise temel itaat eğitiminin ardından verilmelidir.

6. Fiziksel Temas Kurmak

Bir yavru köpeğin eğitiminde olmazsa olmazlardan biri de fiziksel temas kurmak. Eğer erken yaşlarda köpeğinle fiziksel teması oluşturmazsan ileride yaşanacak herhangi bir kaza sonrasında sana veya veterinere karşı defansif veya ofansif algı geliştirebilir. Bu algı sonucu köpeğine dokunmak imkansızlaşabilir ve üzerindeki hakimiyet yitirilebilir. 

7. Dışarıya Karşı Duyarlaştırma

Köpeğin henüz yavruyken ona belirli aralıklarla dışarıda karşılaşabileceği; örneğin araba, motor, korna, ambulans, havai fişek gibi sesler dinletilmelidir. Bu sayede köpek ilk kez dışarı çıktığında bu tür yüksek seslere karşı duyarsızlaşabilir ve herhangi bir korku yaşamadan sokak gezintilerinde rahatça yürüyebilir.

8. Kişisel Bakım

Yavru köpekler ilk aylarda ve aşıları tamamlanmadan kesinlikle su altında yıkanmamalıdır. Çünkü mevsim yaz olsa bile, yavru bir köpeğin üşütme ihtimali çok yüksektir. Bunun yerine, ıslak bir bezle silinmeli, kuru tarama ve koku giderici spreylerle temizlenmelidir. Köpeğin aşıları tamamlandıktan ve yetişkin yaşlara geldikten sonra evcil dostunu özel köpek şampuanlarıyla yıkayabilirsin.

Yavru bir köpeğin eğitimi eve adımını attığı ilk anda başlar! Ödül mamaları kullanarak, pozitif bir iletişim kurarak ve ceza/rüşvet ayrımlarına dikkat ederek yetiştirilen bir köpek, hayatının sonuna kadar seninle dost kalır ve sana olan minneti bir ömür boyu taşır.